Connect with us

Aktuale

Suita luksoze në stilin e një shtëpie fshati dizajnohen për një nga trenat më të njohur në Skoci

Published

on

Është tashmë një nga lokomotivat më luksoze përreth dhe The Royal Scotsman Belmond do të bëhet edhe më magjepsës me lançimin e dy suitave të reja të bukura.

Të dizenjuara nga stilisti i brendshëm me bazë në Paris, Tristan Auer, suitat janë krijuar në stilin e një shtëpie të madhe fshati, të kompletuara me nocione klasike të kulturës skoceze. Ata do të prezantohen në trenin e famshëm në maj 2024.

Brendësia elegante përfshin mbulesa muri dhe tapiceri të punuara me dorë që pasqyrojnë ngjyrat e pasura të peizazhit të malësive skoceze, si dhe panele muri prej druri të errët të zbukuruar me marketim të përpunuar.

Në zonën e ndenjes, mysafiri do të gjejë një kolltuk dhe divan të zbukuruar me një dizajn tartan të personalizuar që përfshin tre nga udhëtimet më ikonike të trenit, si dhe një bllok kontrolli të përbërë nga 37 fije. Kjo është një për çdo vit që treni, i cili funksionon që nga viti 1985, ka bërë xhiron e Malësisë.

“Tweeds dhe tartanet me porosi që kemi krijuar për Royal Scotsman janë të gjitha të endura në mullinj rurale në Skoci dhe pasqyrojnë bukurinë e paprekur të vendit si dhe historinë mahnitëse të trenit,” thotë Araminta Birse-Stewart, themeluese dhe drejtoreshë krijuese e Araminta Campbell. , marka skoceze pas karrigeve unike.

“Çdo detaj është kuruar me kujdes për të frymëzuar udhëtarët që të përqafojnë magjinë e Malësisë.”

Ndërkohë, banjat luksoze në suitë spikasin me motive të lashta gurësh skocezë dhe simbolikë kelte.

Udhëtarët që rezervojnë udhëtimin dy netësh në malësi në një suitë të madhe, me një kosto prej rreth 7,212 dollarë për person për një qëndrim gjithëpërfshirës, ​​do të përfitojnë nga transferta private për në dhe nga hoteli ose aeroporti i tyre, si dhe një trajtim për person në spa lëvizëse e famshme e trenit – i vetmi i këtij lloji në Evropë.

Bari i trenit në bord ndodh gjithashtu të jetë i pajisur me më shumë se 50 lloje uiski, ndërsa vetë udhëtimi përfshin vizita në distileri, ekskursione në kështjella dhe not dhe kërkim ushqimi të egër.

Zbulimi i suitave të reja madhështore të Royal Scotsman, A Belmond Train, në Skoci vjen pas lançimit të Orient Express La Dolce Vita, krijuar nga grupi Accor Hotels, një tren me 11 makina që përmban një makinë bar me muzikë live dhe lojëra, 12 kabina luksoze të veshura me dru dhe 18 suita master.

Ndërkohë, Belmond do të nisë gjithashtu tetë suita të reja në trenin e tij Venecia Simplon-Orient-Express më vonë këtë verë./Media Ndërtimi

Aktuale

Ekspertët e AKK-së diskutojnë për zhvillimin e sistemeve kadastrale

Published

on

Menaxhmenti i Agjencisë Kadastrale të Kosovës ka ftuar në një takim gjithëpërfshirës të gjithë ekspertët e institucionit, për të diskutuar në lidhje me projektet e planifikuara për avancim dhe zhvillim gjatë këtij viti dhe vitit të ardhshëm, të sistemeve kadastrale dhe sistemeve tjera me të cilat menaxhon AKK.

Në këtë takim, përveç prezantimit të punës së deritanishme të grupit punues për këtë çështje, u kërkua nga secili që të paraqesë idetë dhe kërkesat për ndryshime në secilin sistem të cilët janë planifikuar të zhvillohen.

Gjatë ditëve në vijim, Agjencia Kadastrale e Kosovës do të mbajë takim edhe me palë tjera të interesit me qëllim të informimit mbi punën, projektet dhe aktivitetet e AKK-së./Media Ndërimi

Continue Reading

Aktuale

Ministria e Financave rekruton staf për mbledhje të tatimit në pronë

Published

on

Me qëllim të grumbullimit të mjeteve në tatimin në pronë, ministria e Financave dhe Transfereve ka shpall tender për gjetjen e një “profesionisti” i cili ka traget mbledhjen e detyrueshme të tatimit në pronë.

Sipas vendimit të bërë publik në Komisionin Rregullativ të Prokurimit Publik (KRPP) nga tre aplikonte, Ramiz Ramadani është vlerësuar me pikë maksimale dhe e ka fituar punën.

Ai për 12 muaj për mbledhje të tatimit do të paguhet 9 mijë e 840 euro, raporton IndeksOnline.

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve udhëhiqet nga ministri Hekuran Murati, nga e cila IndeksOnline nuk ka marrë përgjigje si zakonisht për pyetjet e dërguara.

Po ashtu nuk dihet nëse ministria që drejton Murati e ka shuar departamentin e tatimit të pronës, ku në të kaluarën ka pasur të punësuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Mungesa e inventarit në vlerë të 80 mijë eurove për QKMF-në Gjilan, të dhënat dërgohen në hetuesi

Published

on

Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, ka thënë se të gjitha të dhënat që janë raportuar për inventarin në vlerë të 80 mijë eurove për në QKMF-në në Gjilan, i ka dërguar në hetuesi.

Hyseni, fillimisht tha se në momentin kur është bërë auditimi në QKMF është konstatuar që ka mungesë të inventarit në raport me blerjet që janë bërë.

“Tash së fundmi kam parë disa lajme nëpër portale me fotografinë time dhe me zhdukjen e këtyre 80-mijë eurove. Unë kam deklaruar publikisht, të gjitha të dhënat sa i përket këtij rasti do t’i dërgoj në hetuesi, dhe këtë e kam bërë. Është një polic i krimeve ekonomike ose i hetuesisë së krimeve ekonomike që ka ardhë në zyre te unë dhe i ka marrë këto materiale, edhe të printuara si raport, por edhe si USB, pra material elektronik. Në raportin e auditorit të brendshëm të Komunës së Gjilanit, kur është bërë auditimi i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare është konstatuar që ka mungesë të inventarit në raport me blerjet që janë bërë. Pra gjendje faktike me gjendjen që ka qenë e deklaruar përmes faturave”, tha ai në emisionin “Këndi i Debatit” në Tëvë1.

Ai tha se si parti kanë mbërri në momentin kur është bërë vetëm kalimi i stafit nga objekti i vjetër në atë të riun.

“Kur kemi qenë në qeverisje QKMF ka qenë në objektin e vjetër, ndërkohë tranzicioni është bërë në qershor të vitit të kaluar dhe kemi dalë nga objekti i vjetër në objektin e ri. Të gjitha porositë për inventarizim të objektit të ri kanë qenë tashmë të bëra, pra kanë qenë porosi të mëhershme. Ka komision për inventarizim, ka zyrtarë për pranim. Ne e kemi mbërri vetëm kalimin e stafit nga objekti i vjetër në të riun. Pjesa e porosive për këto materiale inventarizimi është kryer më herët, nga një komision paraprak. Ndërkohë, ajo çfarë ka ndodhur në vitin 2021 dhe 2022 është vetëm pranimi i mallit. Menaxhmenti ka qenë i njëjtë qysh ka qenë më herët, pa asnjë ndryshim të vetëm. Vetëm kryeinfermierja është me ushtrues detyre tani, sepse ajo që ka qenë më herë ka dalë në pension, dhe nuk është hapur ende konkursi”, tha i pari i Gjilanit.

Hyseni, tha se tashmë janë porositur mbi 500 tavolina, por që mungojnë më shumë se gjysma e tyre.

“Ajo çfarë ka ndodhur tash është se kemi mbi 500 tavolina që i kanë porositur dhe mungojnë më shumë se gjysma e tyre. Pse? Këtë duhet ta thotë hetuesia. Në raportin e auditorit të brendshëm thuhet se janë porositur kaq tavolina, kaq dollape e kështu me radhë, dhe janë evidentuar në vendin e ngjarjes kjo, kjo, kjo. Kjo temë është politizuar shumë shpejtë. Unë kam kërkuar nga drejtoresha e Shëndetësisë, që këtë rast të ia lëmë në dorë hetuesisë dhe të mos merremi fare me këtë punë”, tha kryetari nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Kryetari i Gjilanit tha se vlera e inventarit arrin afro 100 mijë euro, jo vetëm 80 mijë.

“Ka vlerë, nuk është vetëm 80 mijë, ka më shumë. Sepse, raporti i auditorit të jashtëm që ka nxjerrë këtë informacion është për vitin 2022, por këtu ka porosi edhe për vitin 2021, ka edhe për 2020. Shuma është afërsish 100 mijë eurove. Mandej, çfarë ka ndodhur? Janë porositur disa materiale për korridore dhe është thënë se këto janë kompensuar me ato, vlera është e njëjtë, e kështu me radhë”, shtoi ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending