Connect with us

Aktuale

Si u zhvillua Motokrosi në lagjen me ndërtimin më intensiv të Prishtinës

Published

on

Sot është një nga lagjet me ndërtimin më intensiv të Prishtinës, por lagjja Arbëria, ishte vendi ku Kosova zhvillonte një ndër garat më të mëdha me motoçikleta në rajonin e ish Jugosllavisë.

E njohur si “Motokrosi” në vitet ’60-ta, përpos garuesve pjesëmarrës, në kodrën e Arbërisë qytetarët ngjiteshin në këmbë për të ndjekur dhe përkrahur të preferuarit e tyre.

Këto gara që mblidhnin edhe garues nga jashtë tashmë ish Jugosllavisë, u zhvilluan nga viti 1960 deri në fillim të viteve 70-ta. Organizues i tyre ka qenë ‘Shoqnija motoçiklistët e Prishtinës’.

Atë kohë, numri i qytetarëve që kishte motoçikleta, ishte shumë i vogël, andaj edhe ishte e shtuar edhe kureshtja për përcjellje të këtij organizmi, madje kishte rritur interesim për blerje të makinës së shpejtë dyrrotëshe, shkruan Kallxo.com.

Eventi konsiderohej si një nga ngjarjet më të rëndësishme sportive të asaj kohe dhe gazetat vazhdimisht i kushtonin vëmendje, sigurisht edhe lavdëroheshin garuesit që përfaqësonin, atë kohë, krahinën e Kosovës.

Gara zhvillohej dy ditë gjatë muajve të verës, njëra kishte karakter vendor dhe tjera ishte me karakter ndërkombëtar, ku mblidheshin edhe pjesëmarrës nga vende tjera.

Sipas të dhënave nga Arkivi i Kosovës, garat e para të motokorsit janë mbajtur në vitet ’50-ta nëpër rrugët e Prishtinës e më pas janë zhvendosur në kodrën e Arbërisë si gara në hapësirë me bazë të dheut dhe me karakter ndërkombëtar.

Lagjja ‘Arbëria’ deri në kohën e pasluftës nuk ka pasur ndërtime të larta banimi pasi kjo gjë nuk lejohej me planet rregulluese të asaj kohe, shkak ishte tereni jo përshtatshëm ku vazhdimisht ka pasur rrëshqitje të dheut.

Tani, kanë kaluar 6 dekada nga organzimi i këtyre garave dhe numri i personave që kanë memorie për to sa vjen e zvogëlohet.

Banorët e Prishtinës, e kryesisht ata të lagjes ‘Arbëria’, ose nga rrethina që shkonin të ndiqnin garën kanë kujtime shumë të pakta nga mënyra si organizoheshin garat. Madje, shumë prej tyre dinë vetëm detaje që kanë marrë nga familjarët apo të afërmit.

Aktualisht, gara të ngjashme të ‘Motokrosit’ në Kosovë zhvillohen nëpër qytete të ndryshme, por janë kryesisht me karakter lokal.Një garë e ngjashme dhe ndër më të mëdhatë organizohet çdo vit në Stanishor, të rajonit të Gjilanit./Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending