Connect with us

Tech

Si t’i ruani makinat inteligjente të ndërtimit nga hakerat

Published

on

Ekspertët e sigurisë po paralajmërojnë se makinat e ndërtimit mund të përdoren nga kriminelët për të sulmuar përdoruesit ose anëtarët e publikut.

Studiuesit e teknologjisë nga Evropa, SHBA dhe Britania e Madhe po paralajmërojnë se makinat si vinçat, ekskavatorët dhe buldozerët janë të prekshëm ndaj sulmeve nga bandat kibernetike, terroristët apo edhe qeveritë mashtruese.

Ata paralajmërojnë se hakerët mund të përfitojnë nga siguria e dobët për të hyrë në kontrollet e flotës së automjeteve të ndërtimit, ose për t’i ndaluar ata të punojnë derisa të paguhet një shpërblim ose për të shkaktuar dëme në njerëz dhe pronë.

“Unë ju premtoj se në një të ardhme jo shumë të largët, do të ketë një sulm ransomware ndaj vinçave ose ndonjë makinerie tjetër inteligjente ndërtimi,” Jan Wendenburg, shefi ekzekutiv i specialistit gjerman të sigurisë IT OneKey.

Shumica e modeleve më të fundit të buldozerëve, ekskavatorëve dhe telekomanduesve që dalin nga linjat e prodhimit janë pajisje inteligjente që prodhojnë grupe të dhënash për përdoruesit dhe lidhen me internetin përmes Internetit të Gjërave (IoT).

Këto përfshijnë sensorë që monitorojnë konsumin e karburantit, emetimet e karbonit ose sjelljen e shoferit.

Wendenburg dhe kolegët e tij shqetësohen se hakerët mund të përdorin teknologjinë për të skanuar qindra mijëra makina të aktivizuara me IoT për siguri të dobët./Media Ndërtimi.

Tech

Jeta Zagragja ndërmarrësja e IT-së që kaloi kufijtë e Kosovës

Published

on

Jeta Zagragja është një ndërmarrëse në fushën e teknologjisë informative në Kosovë.

Ka punuar për kompani të mëdha që operojnë në vend, ndërsa, së voni, ka themeluar një të vetën, që ofron shërbime të ndryshme për kompani të huaja, përfshirë zhvillimin e softuerëve, ueb-faqeve, shërbime në marketing dhe shitje, raporton Radio Evropa e Lirë.

https://www.evropaelire.org/a/teknologji-informative-ndermarrese-/32059792.html

Continue Reading

Tech

NASA dhe Fabrika e Hapësirës AI zhvillojnë një strukturë hënore të printuar 3D (VIDEO)

Published

on

NASA dhe AI ​​Space Factory zhvilluan LINA (Lunar Infrastructure Asset), një post në vend të printuar në 3D për të mbrojtur astronautët dhe misionet kritike në Hënë. Projekti është pjesë e Relevant Environment Aditive Construction Technology (REACT), një bashkëpunim shumëvjeçar për të zhvilluar teknologji për ndërtimet e sipërfaqes hënore brenda kornizës kohore të Misionit Artemis: kthimi i njerëzimit në Hënë.

LINA është një hap në përpjekjen për të zgjeruar qytetërimin në satelitin natyror të Tokës dhe për ta eksploruar atë në një mënyrë të qëndrueshme që minimizon shqetësimet njerëzore.

LINA është e shtrirë nga një strukturë e vetme në një grup njësish, duke u bërë një post hënor më domethënës dhe sistematik. Me një sipërfaqe të banueshme prej 75 metrash katrorë (çdo njësi) dhe një sipërfaqe qendrore të skenës prej 90 metrash katrorë, pritet të presë astronautët e dërguar në Hënë brenda dekadës së ardhshme.

Është projektuar me një jetëgjatësi prej të paktën 50 vjetësh dhe do të mbrojë astronautët kundër rreziqeve të tilla si ngjarjet e grimcave diellore, tërmetet e hënës, ndikimet dhe kushtet kriogjenike të përjetuara gjatë natës hënore.

Struktura ndodhet në Polin Jugor Hënor, i përshkruar si “Maja e Dritës së Përjetshme”. Atje, dielli është pothuajse i gjithëpranishëm, ideal për prodhimin e energjisë diellore dhe rajonet e ulëta me hije të përhershme që besohet se përmbajnë ujë që mund të mbështesë operacionet e grumbullimit të ujit. Struktura përfshin tre njësi të veçanta që ndajnë një oborr të përbashkët dhe integron një pemë fotovoltaike për të kapur dhe korrur drejtpërdrejt energjinë diellore.

Orientimi i LINA siguron vetë-hijezim, duke shfrytëzuar në këtë mënyrë tiparet topografike në peizazhin hënor për ta mbrojtur atë nga rrezatimi vdekjeprurës diellor dhe kozmik./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Zhvillohet aplikacioni i navigimit për personat e verbër që lëvizin nëpër qytet

Published

on

Kur njerëzit që janë të verbër ose me shikim të dëmtuar përpiqen të lëvizin nëpër një qytet si Parisi, ata mund të humbasin lehtësisht në minutën kur dalin nga një stacion metroje.

Një çift studentësh të rinj francezë të inxhinierisë po punojnë për të trajtuar këtë problem duke zhvilluar një aplikacion navigimi të realitetit të shtuar (AR) që identifikon rrugën më praktike për ta dhe përdor “tingullin hapësinor” – i njohur gjithashtu si tingulli 3D – për t’i drejtuar ata në rrugën që dëshirojnë.

“Ne po përpiqemi të bëjmë diçka shumë të thjeshtë ku të merrni tingullin 3D nga drejtimi i duhur. Ju ktheheni në drejtimin nga vjen tingulli dhe pastaj jeni gati për të shkuar,” tha për Euronews Next, bashkë-themeluesi dhe CEO i SonarVision, Nathan Daix.

Aplikacioni është aktualisht në zhvillim dhe testim, por startup-i i ri synon ta bëjë atë të disponueshëm në vitin 2023. Prototipi funksionon në Paris, por mund të vendoset “shumë lehtë” në kryeqytete të tjera të mëdha evropiane, tha ai./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending