Connect with us

Dizajn

Si të dizajnoni një banjë në hapësirë prej 6 m2?

Published

on

Përderisa hapësirat e jetesës po bëhen më të pakta dhe të shtrenjta, dizajni duhet të krijojë strategji novatore që ruajnë një ekuilibër midis funksionalitetit dhe shprehjes estetike, duke rritur krijimin e hapësirave më të vogla.

Me këtë qëllim në mendje, Geberit ka nisur një konkurs në gjashtë vende evropiane – Gjermani, Francë, Britani e Madhe, Zvicër, Republikën Çeke dhe Danimarkë – për të riimagjinuar banjën brenda një hapësire prej 6 m2, një madhësi e zakonshme në mjedisin urban që ende lejon për paraqitje të ndryshme.

Gjersa ofrojnë një qasje realiste, këto propozime funksionojnë si një udhëzues se si të dizajnohen banjot që optimizojnë hapësirën dhe, në të njëjtën kohë, kombinojnë produkte, materiale dhe ngjyra të ndryshme në përputhje me rrethanat (dhe në mënyrë krijuese).

Jetesa e Gjelbër

I mbushur me dritë atmosferike, propozimi gjerman nga Ippolito Fleitz Group përfshin elementet bazë të një banjo – duke përfshirë tualetin dhe lavamanin – ndërsa luan me kthesat, materialet natyrore dhe bimësinë për të krijuar një dhomë plot jetë. Duke synuar njerëzit kureshtarë që pëlqejnë të zhyten në hapësira, ky dizajn integron tekstura haptike si mure balte ose pllaka mozaiku, së bashku me kontrastin e sipërfaqeve të vrazhda dhe reflektuese.

Me një dizajn biofilik, kjo ‘makinë e gjelbër’ përfshin teknologji gjeniale pas murit për t’u kujdesur për konsumin e ujit, duke krijuar zgjidhje të qëndrueshme për aktivitetet e përditshme të përdoruesve të ardhshëm.

I përshtatshëm për një gamë të gjerë përdoruesish, projekti i Eva Ivos nga Franca krijon një dizajn shumëfunksional që i përgjigjet evolucionit të përdoruesve gjatë gjithë kohës, pavarësisht nga mosha, lëvizshmëria dhe nevojat e tyre. Në përputhje me tendencat aktuale, ku nuk është e pazakontë të kesh katër gjenerata nën një çati, propozimi karakterizohet për fleksibilitetin dhe qëndrueshmërinë e tij.

Fleksibiliteti vjen nga adresimi i nevojave dhe zakoneve kulturore të brezave të ndryshëm, ndërsa qëndrueshmëria rrjedh nga zhvillimi i një dizajni të përjetshëm dhe natyror që minimizon ndikimin mjedisor të banjës. Pa anashkaluar estetikën, strategjia e materialit ndjek një gamë ngjyrash krem ​​kur kombinohet druri me paraqitje të ndryshme të pllakave të murit prej porcelani për të dalluar zonat.

Me fokus në zhvillimin e një plan urbanistik të qartë dhe të fortë duke përcjellë një ndjenjë qetësie tek përdoruesi, Bjerg Arkitektur arriti dizajnin fitues për banjën 6 m2. Duke aluduar në fjalën daneze ‘ro’, që do të thotë qetësi, vizioni i projektit trajton atë që shtrihet përtej dhomës, duke prezantuar një hapësirë ​​të gjelbër që ngjall një ndjenjë të fortë ngrohtësie. Kombinimi i materialeve natyrore, si druri me ngjyrë të çelur dhe guri me teksturë me një dritare pa kornizë, mundëson që banja të hapet ndaj natyrës, duke bashkuar brendësinë me atë të jashtme.

Përtej vetë banjës, dizajni danez përdor një hapësirë ​​inovative, duke integruar elementë të qëndrueshëm që mund të përdoren për vitet e ardhshme. Për Martin Baumüller, kreun e marketingut dhe zonës së markës së Geberit, përzgjedhja e produkteve – e cila përmban ngjyra të qeta, tokësore me thekse druri – ofron rehati dhe qëndrueshmëri duke maksimizuar hapësirën.

Dizajn

Eksplorimi i modelit të kurrizit të peshkut në arkitekturë

Published

on

E krijuar nga një seri vijash paralele me kënd që formojnë një zigzag magjepsës, modeli i kurrizit të peshkut i ka rezistuar provës së kohës dhe mbetet i pranishëm në stile të ndryshme dizajni.

I emëruar pas ngjashmërisë me kockat e peshkut, ky model klasik në formë V-je rregullon blloqe drejtkëndëshe në përmasa të ndryshme.

Me raporte të ndryshme të gjatësisë së skajeve të bllokut, të tilla si 2:1 ose ndonjëherë 3:1, dizajni i gjithanshëm përshtatet me një gamë të gjerë përdorimesh, dimensionesh dhe materialesh.

Rregullimi i blloqeve, edhe kur përdoren me ngjyra të vetme, krijon një strukturë delikate dhe shton interesin vizual. Ndërsa rregullimi i kurrizit të peshkut mund të duket i thjeshtë në shikim të parë, cilësia e fortë e drejtimit të linjave tipike të këndit 45 gradë kërkon një proces të kujdesshëm projektimi për një pamje të qetë dhe të qëndrueshme. Modeli mund të gjendet në mure dhe dysheme, nga pëlhura te druri dhe pllakat. Duke luajtur me format gjeometrike, ai vazhdon të jetë një trend që fut stilin dhe strukturën në dizajnin e brendshëm duke plotësuar estetikën e përgjithshme të një hapësire. Më poshtë ne zhytemi në katalogun e Architonic për të paraqitur mënyra të ndryshme për ta aplikuar atë, duke eksploruar modele qeramike, druri dhe sintetike kurriz peshku.

Pllaka qeramike në kurriz peshku: Kombinimi i ngjyrave dhe materialeve

Përtej mundësive të shumta krijuese të dyshemesë prej qeramike, popullariteti i tyre në dizajnin e brendshëm ka vazhduar për shkak të shkathtësisë së tyre, qëndrueshmërisë afatgjatë dhe tërheqjes estetike. Me një gamë të gjerë ngjyrash – qofshin të përdorura individualisht ose në kombinime të ndryshme – si dhe me modele dhe tekstura, pllakat qeramike janë një zgjedhje ideale për dysheme, mure dhe spërkatje, duke plotësuar strategjinë e përgjithshme të projektimit të dhomës. Shkathtësia e materialeve qeramike u lejon atyre të imitojnë pamjen e teksturave natyrore si guri ose druri, duke i bërë ato të përshtatshme për përdorime të ndryshme si kuzhina, banjo, zona ndenjeje dhe më shumë. Ndër këto materiale, pamja e mermerit shquhet për ngjyrat e tij klasike, ndikimin vizual dhe madje edhe ndjesitë prekëse. Prandaj, integrimi i tij në dizajnin bashkëkohor krijon një atmosferë natyrale dhe të këndshme.

Dizajni me pllaka qeramike në një model kurriz peshku përshtatet pa probleme me stile të shumta të dizajnit të brendshëm. Qoftë i integruar në hapësira të mbushura me dizajn ose duke ofruar një prekje të veçantë për strategjitë minimaliste, ajo sjell një tërheqje unike estetike. Duke shtuar thellësi, teksturë dhe ngjyrë në një dhomë, rregullimi i qeramikës në këtë mënyrë krijon interes vizual me pika të ndryshme qendrore.

Continue Reading

Dizajn

Kuzhinat me sipërfaqe betoni, trendi i dizajnit në gastronomi

Published

on

Betoni është një material i kudogjendur në arkitekturë, por përdoret më rrallë në ambiente të brendshme – veçanërisht në hapësirat e banimit si kuzhina.

Megjithatë, qëndrueshmëria dhe papërshkueshmëria e tij e bëjnë atë një material sipërfaqësor ideal për gatimin dhe përgatitjen e ushqimit, ndërsa estetika e tij e papërpunuar mund të krijojë një sfond të mrekullueshëm për ngrënie dhe argëtim.

Airhouse Design Office krijoi këtë kuzhinë si pjesë e rinovimit të një apartamenti për një fanatik të modës në Nagoya, Japoi.

Ashtu si pjesa tjetër e shtëpisë, muret, dyshemeja dhe tavani i kuzhinës janë zhveshur për të ekspozuar betonin poshtë. Ndërsa disa zona u lanë me skaje të copëtuara dhe suva, të tjerat janë lëmuar për një përfundim të qetë.

Kjo kuzhinë dhe dhomë ngrënie me plan të hapur ndodhet në katin e parë të një shtëpie pushimi nga arkitekti Luciano Kruk në Mar Azul.

Duke u përzier pa probleme me strukturën e betonit të shtëpisë, ajo përmban rafte gjeometrike dhe banakë kuzhine që shtrihen nga muret dhe dyshemeja. Pamja e saj industriale plotësohet nga një dritë varëse me smalt dhe një palë karrige me kornizë teli.

Pllakat e betonit të kësaj kuzhine të fundosur dyfishohen si një dysheme e lëmuar për dhomën e ngrënies në Flower House, një banesë e rinovuar në Porto.

Dollapët me ballë druri janë të vendosura poshtë dyshemesë, e cila është derdhur me dorë në vend dhe është mbuluar me një shtresë të papërshkueshme nga uji për t’i dhënë një pamje të lëmuar.

Një kuzhinë tjetër prej betoni nga arkitekti Luciano Kruk gjendet në Casa Golf, një shtëpi pushimi në bregdetin argjentinas.

E kombinuar me dollapët e zinj dhe kanalet e nxjerrjes, sipërfaqet e saj gri të errët i shtojnë strukturë hapësirës pa u shkëputur nga pamjet e jashtme të përshtatura nga shumëllojshmëria e dritareve që rreshtojnë hapësirën./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Si mund të përfitojnë ambientet e brendshme nga ndriçimi indirekt

Published

on

Rëndësia e ndriçimit në dizajnin e brendshëm nuk mund të mbivlerësohet: e bërë siç duhet, ai jo vetëm që thekson tiparet arkitekturore të një hapësire, por gjithashtu i bën banorët të ndihen të qetë. Siç shpjegon Carmelo Zappulla nga Lighting Studio External Reference në një intervistë me Architonic, drita është një mjet vendimtar për të shtuar një element emocional dhe për të ‘animuar një hapësirë’.

Ka një mori opsionesh të ndriçimit artificial për të zgjedhur. Cila funksionon më mirë zakonisht përcaktohet nga natyra e brendshme në të cilën ndodhen dhe efekti i dëshiruar hapësinor. Një nga më të zakonshmet është ndriçimi indirekt. Kjo teknikë përdor pajisje për të drejtuar dritën në sipërfaqe që veprojnë si reflektues, duke zbutur rrezet e emetuara për të parandaluar rrezet e mëdha të ngjashme me shtylla në favor të një shkëlqimi më të shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Ndriçimi indirekt minimizon hijet dhe shkëlqimin e reflektuar, duke e bërë atë veçanërisht të përshtatshëm për dhoma me sipërfaqe reflektuese si kompjuterët, pasqyrat ose televizorët.

Për të ilustruar efektivitetin e ndriçimit indirekt, ne kemi përmbledhur shembuj në pesë tipologji të ndryshme të brendshme që tregojnë se si kjo formë ndriçimi mund të ngrejë një sërë hapësirash përtej katër mureve të tyre.

Maíra Acayaba

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme.

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending