Connect with us

Infrastrukturë

Shtrenjtohen sërish apartamentet në Sarandë, ulet kërkesa për blerje

Published

on

Në Sarandë këtë sezon turistik po shënohet një rritje tjetër e çmimeve të apartamenteve.

Në qytetin bregdetar janë drejt zhvillimit dhe përfundimit një sërë objektesh të reja banimi që shumë shpejt pritet të hidhen në tregun e shitjes së pasurive të paluajtshme.

Duke vlerësuar çmimet e deritanishme të prenotimeve sipas agjentit imobilar Eronit Çumani pronat po shiten me çmime më të larta se vitin e kaluar.

Çumani thotë se pronat e reja vijojnë të dalin me çmime nga 1,500 deri 2,500 euro për metër katror, ndonëse bëhet fjalë për objekte me vendodhja nga 500 deri 1,000 metra larg detit.

“Çmimet e pronave të reja këtë vit sigurisht janë më shtrenjtë se vitin e kaluar, pasi janë prenotuar për blerje prona të reja që në zhvillim me çmime 1,500 deri 2,500 euro për metër katror.

Ndërkohë këto objekte janë me largësi nga deti deri në 1,000 metra. Pra në Sarandë nuk ka më diferencim çmimesh në varësi të vendodhjes së pronës.

Çmimet e apartamenteve të reja po të dalin në nivele të njëjta, pavarësisht brezit të parë, të dytë e më tej”. Sipas tij rritja e çmimeve po ndikohet nga shtimi i kërkesës për prona nga të huajt.

Vitin e kaluar sipas të dhënave të agjencive imobiliare vlerat minimale të shitjes së apartamenteve varionin nga 1,500 deri 2,500 euro për metër katror nga 1,200 deri 1,700 euro për metër katror që u shitën në 2022.

Çmimet vjet u rritën 25 deri 47%. Ndërsa vlera maksimale për shitjen e pronave edhe përgjatë vitit 2023 vijuan të jetë 3,000 deri 3,500 euro për metër katror. Me tepër janë prona me afërsi nga deti dhe me sipërfaqe të madhe verande.

Sakaq shumë të huaj që më parë preferonin të kishin një shtëpi banimi në Sarandë për shkak të çmimeve të larta, sipas Eron Çumanit më tepër po orientohen drejt marrjes së pronave me qira afatgjatë për periudhë disa vjeçare.

Çumani pohon se shtimi i kërkesës pritet të nxisë rritjen e çmimit të qirave afatgjatë në Sarandë. Sakaq në Sarandë për shkak të çmimeve të larta dhe të papërballueshme nga vendasit, blerësit kryesorë të pronave vijojnë të mbeten të huajt.

Krahasuar me zonat bregdetare të Malit të Zi, duke përfshirë Budvën apo Kotorin, në qytetin e Sarandës çmimet e pronave janë më të ulëta.

Drejtues i agjencisë imobiliare “Saranda Property” thotë 90% të pronave të shituara sezonin e kaluar në Sarandë janë blerë nga të huajt.

“Shumica e blerësve janë nga shtetet e Bashkimit Europain, si: Gjermania, Zvicra, Austria, Italia dhe më pas vijojnë blerjet nga çekët dhe polakët. Shumica e tyre blejnë apartamente për qëllime banimi dhe investimi”.

Por rritja e çmimeve sipas Eron Çumanit ka ulur kërkesën për blerje pronash nga të huajt, të cilët tashmë më tepër po orientohen drejt marrjes së pronave me qira afatgjatë për periudhë 1 apo disa vjeçare.

Çumani pohon se shtimi i kërkesës pritet të nxisë rritjen e çmimit të qirave afatgjatë në Sarandë. Vitin e kaluar rritje të çmimeve pati në të gjitha zonat bregdet.

Referuar të dhënave të agjencive imobiliare në vijën e parë të ndërtimit në zonën e Lungomares çmimet e apartamenteve arritën 2,700-2,800 euro për metër katror, nga 1,700 deri 1,800 euro që u shitën në vitin 2022. Rritja 55 deri 58%.

Ndërsa vilat elitare me pamje nga deti në zonat e Palasës u shitën me çmim 1,6 milionë euro nga 1,2 milionë euro që ishte çmimi i tyre në 2022.

Në bregdetin e Durrësit dhe Qerretit, çmimet e pronave në vijën e parë u rritën 15%. Agjencitë e pasurive të patundshme pohuan se shtrenjtimi i çmimeve erdhi nga kërkesa e lartë e të huajve dhe rritja e kostove nga materialet e ndërtimit.

Infrastrukturë

Palestra e sportit në Gjilan në vlerë prej 2.3 milionë euro

Published

on

Palestra e sportit “Bashkim Selishta-Petriti” në Gjilan do të rinovohet dhe do të ofrojë kushte moderne për sportistët.

Është nëshkruar momorandum bashkëpunimi nga sekretari i MKRS-së, Xheladin Krasniqi dhe kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, në praninë e ministrit, Hajrulla Çeku dhe drejtorit të sportit në MKRS, Ibër Alaj.

Ky projekt është investim i përbashkët i ministrisë dhe komunës në vlerë 2.3 milionë euro.

Përmirësim i infrastrukturës sportive në gjithë vendin është njëri ndër prioritetet kryesore të Ministrisë së Sportit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Pse kaq pak gjermanë jetojnë në shtëpi apo banesa të blera?

Published

on

Më pak se gjysma e gjermanëve jetojnë në shtëpi apo banesa që i kanë blerë. Shumica jetojnë në banesa me qira. Situata është e ndryshme në jug dhe lindje të Evropës. Pse ka kaq shumë dallime?

Më shumë se 83 milionë vetë jetojnë në Gjermaninë një sipërfaqe prej 357.580 kilometra katrorë. Prej tyre, më pak se gjysma jetojnë në shtëpitë dhe banesat e tyre. Sipas të dhënave të zyrës evropiane të statistikave Eurostat, në vitin 2022, 47 për qind e familjeve gjermane jetonin në banesat e tyre, ndërsa pjesa tjetër prej rreth 53 për qind janë qiramarrës, gjë që e vendos Gjermaninë në fundin e vendeve në Evropë, nëse përjashtohet Zvicra. Rumania, Sllovakia, Kroacia, Hungaria dhe Mali i Zi kanë përqindjen më të lartë sa i përket pronësisë së pasurive të paluajtshme. Në këto vende më shumë se 90 për qind e popullsisë jeton në shtëpinë ose apartamentin e vet. Por pse dallimet janë kaq të mëdha?

“Kazerma rezidenciale”

Gjermania ka një përqindje kaq të vogël të pronësisë në krahasim me Evropën Jugore dhe Lindore, kryesisht për arsye historike. Ato datojnë në shekullin e 19-të, koha pas Luftës Franko-Prusiane dhe themelimit të Perandorisë Gjermane në 1871. Në atë kohë, Gjermania u zhvillua nga një vend bujqësor i vonë feudal në një komb industrial. E kjo do të thotë se njerëzit lëviznin nga fshatrat në qytete për të gjetur punë atje. Prandaj, shumë apartamente të lira duhej të ndërtoheshin shpejt.

Miliona pa vendbanime pas Luftës

Qeveria e re u përpoq të krijonte shpejt një hapësirë ​​të re jetese me ndihmën e një sërë masash dhe njëkohësisht u përpoq të parandalonte rritjen tepër të madhe të qirave për shkak të mungesës së hapësirave të banimit.

Për këtë arsye ndërtimi i banesave u shpall prioritet absolut. “Ndërtimi i banesave është kushti më i rëndësishëm që populli gjerman të drejtohet drejt rimëkëmbjes politike, ekonomike, por edhe etike dhe kulturore”, tha në shkurt 1950 kancelari i atëhershëm Konrad Adenauer, duke folur për krizën e strehimit.

“Një e katërta e banesave u shkatërrua në luftë,” thotë Konstantin Kolodilin nga Instituti Gjerman për Kërkime Ekonomike (DIW). Në disa qytete, shkalla e dëmtimit ishte dukshëm më e lartë. Strehimi është shpallur prioritet kombëtar.

Bumi i banesave në vitet pesëdhjetë

Në vitin 1950 u miratua i ashtuquajturi Ligji i parë për Strehimin. Si rezultat i këtyre masave, më shumë se pesë milionë apartamente të reja u ndërtuan në vitet e pasluftës. Mungesa e banesave ishte e madhe edhe në Gjermaninë Lindore. Në të njëjtën kohë me Ligjin e parë për ndërtimin e banesave në Perëndim, u miratua edhe i ashtuquajturi Akti i Rindërtimit për të nxitur ndërtimin e banesave. Në mesin e viteve 1950, ky ligj inkurajoi ndërtimin e blloqeve të apartamenteve të stilit sovjetik, tipike për Evropën Lindore.

“Në vitet 1950-1960 ndërtoheshin kryesisht apartamente me qira në pronësi të kooperativave të ndërtimit. Si rezultat, kishte një përqindje të lartë të qiramarrësve”, shpjegon profesori Günter Fornholz, i specializuar në historinë e ndërtimit. Që atëherë, norma e qiramarrësit ka ndryshuar pak. Disa ndërtesa u bënë pronë e kompanive të pasurive të paluajtshme, por qiramarrësit mbetën në apartamente.

Continue Reading

Infrastrukturë

Stambolli frikë nga një tërmet shkatërrues dhe cunami, vendosen tabela paralajmëruese

Published

on

Autoritetet në Turqi jetojnë prej muajsh nën kërcënimin e një tërmeti të madh në Stamboll, i cili dyshohet se do të jetë me magnitudë më të madhe se 7 gradë Rihter dhe si pasojë do të ketë një cunami shkatërrues.

Kjo është arsyeja pse në disa pjesë të Stambollit janë vendosur tabela paralajmëruese për cunami prej disa muajsh, duke u bërë thirrje njerëzve të lëvizin në pjesët më të larta të qytetit larg brigjeve të Bosforit.

Shenjat e para të tilla u vendosën në Buyukcekmeç, një zonë më e gjerë e Stambollit, një lagje në anën evropiane të qytetit që është shtëpia e një bregdeti të gjatë, por edhe ku zonat me popullsi të dendur ndahen nga deti vetëm nga plazhet dhe shëtitore e gjatë.

Por në të njëjtën kohë, tabela të tilla u vendosën edhe në pjesët qendrore të Stambollit, si në Fanari. Sipas shkrimit të “Protothema” greke, të njëjtat shenja ekzistojnë në rrethin e Patriarkanës Ekumenike në rrethin historik.

“Një tërmet i madh në Turqi është i sigurt”

Efthimios Lekas, profesor i gjeologjisë së aplikuar të tektonikës dinamike dhe menaxhimit të fatkeqësive natyrore dhe president i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen nga Tërmetet, paralajmëroi edhe një herë për një tërmet të madh që u raportua në Stamboll, dhe vlerësime të ngjashme u bënë nga sizmologë nga e gjithë bota.

“Çarja analoge e veriut, e cila fillon nga deti Kaspik dhe përfundon në detin Egje në një gjatësi prej 1300 kilometrash, ka vetëm një pjesë që nuk është thyer dhe nuk ka shkaktuar ndonjë tërmet të madh dhe ai është ai që ndodhet në det në jug të Stambollit”, tha prof. Lekas ​​për shërbimin publik grek ERT.

Në të njëjtën kohë, ai sqaroi se nuk është një çarje e re, por një strukturë e madhe tektonike që është pjesë e thyerjes së Anadollit të Veriut.

Dega e dytë është ajo që shkon nga Nikomedia, kalon nga Bursa, pas së cilës ndahet në dy degë, 50 kilometra në jug. I pyetur nëse një tërmet i tillë mund të jetë shkatërrues edhe për Greqinë, Lekas ​​u përgjigj:

“Po, të dyja këto thyerje kanë një drejtim – Lindje dhe Perëndim. Prandaj, të dyja thyerjet kanë një projeksion në detin Egje, jo në zonën kontinentale të Greqisë”, tha ai, duke shtuar se këto vlerësime nuk vijnë vetëm nga sizmologë turq, por edhe nga kolegë në mbarë botën.

“Pra, fakti është se ne mund të presim një tërmet të madh në Stamboll”

Prof. Lekas ​​tregon se alarmi është shpallur kryesisht për faktin se Stambolli ka një sasi dhe dendësi të madhe të popullsisë. Një e treta e shtëpive në Stamboll janë të ndërtimit të vjetër dhe vetëm një e treta e atyre moderne janë ndërtuar sipas rregullave antisizmike.

“Por as kjo nuk na tregon shumë. Vitin e kaluar ne pamë se çfarë ndodhi në Antakia dhe më gjerë me ndërtimet e reja. Ndërtimi në qytetin e ri të Stambollit, pranë aeroportit, gjithashtu u tregua i pasigurt”, vuri në dukje ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending