Connect with us

Infrastrukturë

Shtetet pa traditë në ndërtimin e strukturave prej druri, vështirë të qasen në inovacione

Published

on

Druri, një material ndërtimor i vjetër, ka lënë gjurmë në historinë e arkitekturës. Strukturat si shtëpitë e qytetit dhe katedralet e lashta kanë parë përdorim dhe risi me drurin si material parësor.

Gjersa teknologjia evoluon dhe peizazhet urbane rriten drejt qiellit, druri është shfaqur si një konkurrent i fortë ndaj çelikut dhe betonit në fushën e dizajnit të rrokaqiejve.

Në shekullin e 21-të, ndryshimi i klimës është përshkallëzuar në një shqetësim urgjent. Industria e ndërtimit konsumon rreth 40% të energjisë në botë dhe është përgjegjëse për pothuajse një të tretën e emetimeve të gazeve serrë.

Materialet konvencionale që evoluan në epokën industriale, si betoni dhe çeliku, qëndrojnë si fajtorë për kërkesat e mëdha të industrisë. Vetëm prodhimi i çimentos përbën një pjesë të madhe të nevojave për energji në ndërtim. Një transformim shumë i nevojshëm në industrinë e arkitekturës dhe ndërtimit i ka motivuar arkitektët dhe inxhinierët të ideojnë alternativa që i japin prioritet përgjegjësisë mjedisore dhe estetikës.

Druri, një material me veti të natyrshme të gjelbër, po përdoret gjithnjë e më shumë në projektet e ndërtimit në mbarë botën. Ndryshe nga betoni, i cili i nënshtrohet proceseve të prodhimit të njohur për emetimet e tyre të karbonit, pemët funksionojnë si thithës natyral të karbonit gjatë gjithë jetëgjatësisë së tyre.

Ndërtimi i strukturave të larta prej druri për qytetet globale premton një të ardhme të qëndrueshme dhe inovative, megjithatë paraqet gjithashtu një sërë sfidash. Druri i projektuar është ende në fillimet e tij dhe shpesh mund të jetë më i shtrenjtë në krahasim me materialet konvencionale të ndërtimit.

Rajone si Gjermania, Austria dhe Kanadaja kanë pyje të bollshme e të korrur, ndërsa të tjerëve u mungon furnizimi me dru i arritshëm për lëndën drusore inxhinierike.

Rrjedhimisht, vendet pa traditë të përdorimit të drurit në ndërtim mund të mos përfshihen lehtësisht në inovacione arkitekturore me këtë material. Siguria nga zjarri mbetet një problem për strukturat e larta të drurit, duke nxitur kërkime të vazhdueshme për veshjet rezistente ndaj zjarrit dhe teknikat për të përmirësuar performancën e materialeve.

Në mbarë botën, propozime të shumta po shfaqen për të revolucionarizuar arkitekturën urbane përmes ndërtimit të rrokaqiejve prej druri.

Në Tokio, Japoni, projekti ambicioz W350 po i drejton një lartësi të madhe prej 1,150 metra, me aspirata për të përfunduar deri në vitin 2041.

Ajo që e bën këtë projekt veçanërisht novator është përkushtimi i tij ndaj qëndrueshmërisë, duke synuar të përdorë një çelik prej 10% dhe kryesisht dru i projektuar në ndërtimin e tij.

Ndërkohë, Londra po fillon udhëtimin e saj të drurit me Kullën Oakwood, e parashikuar të arrijë një lartësi prej 980 këmbësh, ndërsa Çikago eksploron konceptin e Kullës së lumit Beech, duke arritur një lartësi prej 748 këmbësh.

Këto përpjekje nënvizojnë potencialin premtues të rrokaqiejve prej druri, të nxitur nga përparimet e vazhdueshme teknologjike dhe përpjekjet globale të prototipit.

Gjersa këto propozime evoluojnë në realitet, është vërtet mahnitëse të dëshmosh inovacionin dhe eksperimentimin e pakufishëm që formëson të ardhmen e arkitekturës së qëndrueshme urbane./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending