Connect with us

Infrastrukturë

Shtatë milionë euro për rinovimin e objektit të Teatrit Kombëtar të Kosovës

Published

on

Shtatë milionë euro janë ndarë nga Ministra e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) për rinovimin e objektit të Teatrit Kombëtar të Kosovës (TKK).

Gati dy vjet pas mbylljes, MKRS ka bërë të ditur se është shpallur procedura për kontraktimin e operatorit ekonomik për realizimin e punimeve në TKK.

“Vlera që kemi ndarë për këtë ndërhyrje është mbi shtatë milionë euro. Ndërsa në këtë projekt parashihet rinovimi i tërësishëm si dhe do të bëhet shtim i hapësirave të reja, duke krijuar kushte më të mira për aktorët, stafin e publikun. Për hartimin e projektit janë angazhuar gjashtë fakultete të Universitetit të Prishtinës dhe profesionistë të fushës së konservimit dhe restaurimit, ndërsa projekti zbatues ka marr edhe pëlqimin përfundimtar nga Komisioni i IKMM-së_ thuhet në njoftimin e MKRS-së në Facebook.

Njoftimi për rinovimin e objektit të TKK-së, është shpallur në e-prokurorim në një procedurë të përbashkët tenderuese me rinovimin e objektit të Muzeut Kombëtar, në vlerë prej 10 milionëve. Sipas njoftimit, 7 milionë janë për objektin e TKK-së, ndërsa tre për atë të Muzeut Kombëtar. Në njoftim janë dhënë edhe specifikat dhe kushtet tjera për përzgjedhjen e punëkryesit.

Ndërkaq, në një prononcim të mëhershëm për Kallxo.com, më 27.03.2024, ministri Çeku ka thënë se buxheti për restaurimin e objektit të TKK-së, është siguruar.

“Financiarisht ne kemi ndarë një buxheti jo vetëm se është i mjaftueshëm, por pak më shumë se aq, për të qenë të sigurt varësisht nga para masat që do të na sjellim profesionistët. Dhe, sipas informatave të fundit kjo konfirmohet javën e ardhshme kur të përmbyllet edhe çështja e buxhetit. Jemi brenda kornizës buxhetore që e kemi ndarë për teatrin”- ka thënë ai, por pa e cekur shumën financiare.

Sipas Ligjit për buxhetin, për këtë vit e deri më 2026, MKRS ka paraparë të ndajë 5.3 milionë euro për këtë projekt, por në të njëjtin dokument si vlerë të totale të projektit ka llogaritur mbi 10-milionë euro.

Projekti ideor për restaurimin e Teatrit Kombëtar të Kosovës është bërë nga një grup ekspertësh dhe profesorësh të disa fakulteteve të Universitetit të Prishtinës, në bazë të një memorandumi mes MKRS dhe UP-së të nënshkruar në qershor 2021 dhe aneks memorandumit të prillit të vitit 2023, në mes ministrisë dhe katër fakulteteve të UP -së: Fakultetit të Arkitekturës, Fakultetet të Inxhinierisë së Ndërtimit, Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike dhe Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike (FA, FIN, FIEK dhe FIM). Kjo është arritur me qëllim të ofrimit të mbështetjes së nevojshme profesionale lidhur me procesin e hartimit të planifikimit të ndërhyrjeve konservuese dhe hartimit të planit të konservimit/restaurimit të ndërtesës së Teatrit Kombëtar të Kosovës, përmes qasjes multidisiplinare.

“Ky aneks marrëveshje detyron njësitë akademike emërimin dhe delegimin e stafit akademik të rregullt ekspert dhe njohës të fushave përkatëse duke krijuar grupe pune sipas kërkesës së specifikuar nga MKRS-ja për qëllimin e realizimit të pikave të specifikuara nga marrëveshja”- thuhet në një përgjigje të më hershme të Fakultetit të Ndërtimtarisë dhe atij të Arkitekturës, për KALLXO.com, por pa dhënë hollësi rreth projektit.

Që nga paslufta objekti i TKK-së është rinovuar disa herë. Për herë të parë është rinovuar në vitin 2000, pastaj në vitin, 2004, 2007, 2010 dhe në vitin 2015. Një renovim në nyjat sanitare, kanalizim dhe rrjeti elektrik ishte bërë në 2021. Në viti 2022, objekti i TKK-së u mbyll për çdo veprimtari nga MKRS, pas një vlerësimi të bërë nga ekspertët e UP-së. Nga shtatori 2022, TKK u zhvendos në Pallatin e Rinisë në Prishtinë./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Pse markat e makinave luksoze po ndërtojnë rrokaqiej?

Published

on

Në 18 muajt e fundit kemi parë një mori rrokaqiejsh të prezantuar nga prodhuesit e makinave luksoze duke përfshirë Bentley, Mercedes-Benz dhe Aston Martin.

“Tifozët e markës nuk duhet të jenë vetëm në gjendje të ngasin një Porsche, ata duhet të jenë në gjendje të jetojnë në një të tillë”, tha CEO i Porsche Lifestyle Group Stefan Buescher për vendimin e markës për të lëvizur në pasuri të paluajtshme.

Përderisa pronat e paluajtshme janë qartësisht fitimprurëse, kompanitë e makinave kanë motive të tjera për ndërtimin e rezidencave, të cilat janë qartësisht të markës.

Tërhiqeni jashtë Aston Martin Residences – një rrokaqiell 66-katësh në Miami i përfunduar këtë muaj – dhe do të përshëndeteni nga logoja e famshme me krahë të markës.

Markat luksoze të automobilave nuk e fshehin faktin se gjithnjë e më shumë duan të jenë shumë më tepër për klientët e tyre sesa thjesht prodhues të automjeteve.

Porsche mund të bëjë një pretendim të fortë se ka filluar trendin, duke zbuluar planet për Kullën e Dizajnit Porsche 198 metra të gjatë – e kompletuar me ashensorë makinash – në 2013 dhe duke përfunduar projektin e Miami në 2017. Një projekt i dytë sapo ka përfunduar në Shtutgart.

Markat luksoze të të gjitha llojeve po diversifikohen, por kjo ide për të qenë aspekti përcaktues i jetës së konsumatorit ka peshë të veçantë midis prodhuesve të makinave, sipas ekspertit të industrisë Andrew Graves.

Pavarësisht ngjashmërive të dukshme, ata që qëndrojnë pas rezidencave të markës së makinave janë të prirur të theksojnë veçantinë e projektit të tyre.

Secili është përpjekur të përshkruajë se si arkitektura pasqyron etikën e projektimit të makinave përkatëse, duke përdorur shpesh terma të paqartë si “performancë”, “mjeshtëri” dhe “ADN”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Icon është afër përfundimit të ndërtimit të lagjes më të madhe në Amerikë me beton 3D  

Published

on

Kompania me bazë në SHBA për printimin e betonit 3D, Icon, njoftoi se është afër përfundimit 100% të nënndarjes së saj Wolf Ranch, e cila përfshin 100 shtëpi të printuara me beton pranë Austin, Teksas, SHBA.

Duke përdorur robotin e tyre të printimit Vulcan 3D të stilit të portave, ICON thotë se ka pastruar shenjën e 90 njësive në Georgetown, Teksas, në mes të një bashkëpunimi me ndërtuesin amerikan të shtëpive Lennar. Shtëpitë u koduan nga Icon dhe Bjarke Ingels Group, një firmë shumëkombëshe projektimi.

Padgett tha se qëllimi i shtëpive të printuara me beton të Icon është të ofrojnë çmime konkurruese për shtëpitë e një familjeje; Kursimet në kohë dhe materiale nga procesi i mbajnë çmimet e shtëpive në ose nën mesataren rajonale.

Shtëpitë në Wolf Ranch, të cilat variojnë në madhësi nga rreth 1,850 metra katrorë (172 m2), fillojnë nga rreth 430,000 dollarë amerikanë. Vulcan mund të printojë struktura deri në 3000 sq ft (279m2) brenda kornizës së tij gati 16-ft (4,9m) nga 47-ft (14m).

Duke supozuar se kostot mund të qëndrojnë atje, duhet të jetë një treg produktiv në Teksas – veçanërisht Georgetown jashtë Austin – i cili është një nga rajonet me rritje më të shpejtë në vend./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me tenderë njëburimorë, këta pronarë do t’i gëzojnë së shpejti shtëpitë e reja në veri

Published

on

Ministria e udhëhequr nga ministri Liburn Aliut, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, vazhdon të japë tenderë njëburimorë.

Për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në veri në të dy tenderët ka vazhduar me procedurë të negociuar, shkruan Indeksonline.

Me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në pjesën veriore të Mitrovicës ka shpërblyer dy kompani.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në platformën E-prokurimi për ndërtim të 11 shtëpive e ka shpërblyer me kontratë kompaninë “Limitproject Sh.P.K” me vlerë të kontratës mbi 63 mijë euro.

Lista e pronarëve të cilëve do të iu ndërtohet shtëpia.

Po ashtu edhe për renovimin e 4 shtëpive në veri të vendit me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës kjo ministri e ka shpallur fituese kompaninë “Able Group Sh.P.K nga Prishtina me vlerë të kontratës 18 mijë e 255 euro.

Continue Reading

Trending