Connect with us

Turizëm

“Shqipëria, Princesha e re e Lindjes”

Published

on

Kështu e quan Shqipërinë revista franceze “Paris Vous Aimes Magazine”, teksa promovon në faqet e saj destinacionet e Shqipërisë Turistike si Kanionet e Osumit, plazhin e bukur të Dhërmiut, Gjirokastrën, Butrintin, Kalanë Krujës, Liqenet e Shkodrës, e mjaft atraksione nga jugu në veri të Shqipërisë.

Shqipëria e të gjitha shijeve turistike vjen për publikun francez dhe ata që udhëtojnë përmes aeroportit Charles de Gaulle të Parisit.

Turizëm

`National Geographic`: Vjosa, zemra e egër blu e Shqipërisë

Published

on

Lumi i Vjosës është cilësuar nga “National Geographic” si “zemra e egër blu” e Shqipërisë, ndërsa i ka kushtuar një reportazh natyrës dhe bukurisë të ashpër që ky lum paraqet.

I shpallur Park Kombëtar, Vjosa është lumi i fundit i egër në Evropë, ku për shkak të vrullit dhe degëzimeve të saj cilësohet edhe si “Parajsa e një mijë burimeve”, ku përrenjtë gryejnë gurët e shtratit dhe bimësia lulëzon sipër saj.

“Ky është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, praktikisht e vetmja rrugë ujore kryesore në kontinent, e pandotur nga diga, dhe një betejë e gjatë për të ruajtur ritmin e saj natyror dhe ekosistemet e rëndësishme nga zhvilluesit më në fund është fituar. Nis vizitën në ujërat bruzës së Vjosës nga malet e Pindit të Greqisë për në qytetin bregdetar shqiptar të Vlorës. Dhe ndërsa drejtoj kajakut tim nëpër kanale piktoreske, filloj të kuptoj pse ky lumë i virgjër, i lavdëruar në poezi dhe këngë ndër shekuj, ka kaq shumë rëndësi për vendasit dhe pse u bë një fushatë shumëvjeçare për ta ruajtur atë. Vjosa prej 168 miljesh u shpall parku i parë kombëtar i lumit të egër në Evropë në mars 2023. Sot, guidat e udhëtimit që u mblodhën për të ndihmuar në shpëtimin e ‘zemrës blu’ të vendit e mbajnë këtë fitore si një simbol nderi.

“Një politikan më sfidoi njëherë: ‘Kush mendon se je, babai i lumit?’”, thotë me zell të nesërmen udhëzuesi i raftingut Zamo Spathara, duke rrëfyer rolin e tij në luftë. “U përgjigja me sinqeritet: “Jo, lumenjtë nuk janë të mitë apo të tutë. Ata janë për të gjithë.’” Jam kthyer në Vjosa, pjesë e një itinerari aktiv aventuresk pesë netësh në Shqipërinë e Jugut të organizuar nga Much Better Adventures.

I nxirë nga dielli dhe trupmadh, ai po e hedh peshën e tij në drejtimin e timonit dhe po bërtet me udhëzime ndërsa ekuipazhi ynë prej tetë vetash përpiqet në mënyrë të ngathët të lëvizë në sinkron. Një nga qindra mijëra që u larguan nga Shqipëria pas rënies së regjimit komunist në 1991, Zamo zbuloi se nuk mund të qëndronte larg. Në fund të viteve 1990, ai u kthye nga turnetë e raftingut në Itali për të prezantuar këtë sport në vendin e tij.

Ai krijoi rrugë përmes rrugëve ujore të paeksploruara, themeloi një kompani aventure, hapi një hotel dhe përfundimisht krijoi Federatën Shqiptare të Rafting.

“Njerëzit menduan se isha i çmendur, por unë nuk dëgjova,” pranon Zamo. “E dija se vendi im ishte i bukur; Doja të ndërtoja diçka këtu. Doja të bindja të huajt se ne ishim më shumë se gjërat e errëta për të cilat njerëzit flisnin.”

Ndërsa trapi ynë zbret në shkallën e tretë me shpejtësi dhe zhytet në një bosht dielli të lavdishëm, ne të gjithë ulërimë dhe ngremë rremat tona deri në mes në një rrëmujë të ngjeshur. Puna e tij duket se po jep rezultat.

Mund të jetë fundi i një sezoni të ngjeshur, por Zamo dhe ekipi i tij i ekspertëve të rinj rafting nxjerrin energji në turneun tonë të grupeve të vogla në vendet malore të Shqipërisë, i cili filloi dhe do të përfundojë në kryeqytetin, Tiranë.

Ardhjet e vizitorëve në Shqipëri janë në rritje. Shifrat për gjysmën e parë të 2023 tregojnë një rritje prej 30% të udhëtarëve nga e njëjta periudhë e një viti më parë. Plazhe të pacenuara të Adriatikut, relike të mrekullueshme osmane dhe ushqime të freskëta mesdhetare janë ato që po ekspozohen në mediat sociale. Nëse Shqipëria dikur ishte sekreti i udhëtimit më i mirëmbajtur në Evropë, tani fjala po përhapet./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Hapet ishulli Sazan për turistët

Published

on

Ishulli i Sazanit u hap me vonesë këtë vit pavarësisht bujës së madhe që është bërë nga interesi amerikan për investime dhe kërkesat e larta turistike për ta vizituar

Gjatë dimrit, kjo zonë shërben për qëllime ushtarake por që nga viti 2012, kur turi u ofrua për herë të parë, destinacioni është hapur çdo vit më 1 maj, datë që përkon edhe me çeljen zyrtare të sezonit turistik në Vlorë.

Këtë fundjavë e para me ishull të hapur fluksi ishte i lartë në anijet lundruese apo me mjete të tjera si skafet.

Operatorët turistikë pohojnë se gjatë kësaj kohe që ishulli ka qenë i mbyllur kanë qenë të detyruar të anulojnë rezervimet për shkak të kësaj situate që vjen për shkak mungesës së koordinimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Mirror: Shqipëria, destinacioni i ri mesdhetar me plazhet më të bukura në Evropë

Published

on

Një vend dikur i ndaluar për turistët britanikë, tani i shndërruar në një nga pikat kryesore të udhëtimeve dhe i vlerësuar nga pushuesit falë plazheve të tij magjepsëse dhe çmimeve të lira, shkruan Benedict Tetzlaff-Deas në një artikull të botuar në të përditshmen britanike “Mirror”.

Pas disa dekadash nën regjimin komunist, Shqipëria hapi dyert e saj për turistët në fund të shekullit të XXI, dhe që atëherë ndërtesat gri të epokës komuniste janë zëvendësuar me peizazhet shumëngjyrëshe të qytetit dhe një kulturë elegante kafenesh.

Për më tepër, plazhet e vendit janë vlerësuar si disa nga më të mirat në të gjithë Evropën. Ksamili – një fshat bregdetar në Rivierën Shqiptare – është krahasuar me Maldivet nga përdoruesit e TikTok-ut dhe influencuesit e udhëtimeve.

Plazhet me rërë të bardhë, deti i qetë dhe kasollet e kashtës në plazhe sigurisht që kanë një ngjashmëri të madhe me ishullin tropikal, dhe gjithashtu janë shumë më të përballueshme.

Continue Reading

Trending