Connect with us

Aktuale

Shkaku i emigrimit, Kosova rrezikon të mbetet pa fuqi punëtore

Published

on

Ikja e fuqisë punëtore që disa vite është problem me të cilin ekonomia e vendit tonë po përballet, shkaktar për këtë është marrja e vizave të punës nga vendet e jashtme, bashkangjitur tash edhe lëshimin e ‘Kartës së shanseve’ nga shteti gjerman

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm tek personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në shumë sektorë.

Kjo për shkak se Ministri gjerman i punës, Herbertus Heil, ka paralajmëruar së fundi për ‘një ligj modern imigrimi’, që ka për synim tërheqjen e fuqisë punëtore në Gjermani.

Ligj ky i cili ofron një Green Card apo ndryshe njihet si ‘Karta e shanseve’, që synon tërheqjen e punëtorëve në Gjermani, ndërsa pritet të mundësohet në vjeshtën e këtij viti, por ende nuk ka një datë të saktë.

“Ne do të krijojmë një kartë të shanseve, me qëllim që njerëzit që vendi ynë ka nevojë, të mund të vijnë më lehtë”, është shprehur Heil.

Lidhur me këtë çështje ka folur për Portalin Dukagjini, studiuesi i emigrimit, Kapllan Halimi, i cili u shpreh se karta e shanseve do të prekë më së shumti mjekët, infermierët dhe inxhinierët të cilët janë edhe më të interesuarit për t’u larguar.

“ ‘Karta e shanseve’ e dëmton perspektivën e Kosovës, pasi jemi vend i vogël me pak njerëz të kualifikuar mirë, dhe rreziku që këta njerëz të largohen do të jetë më i lartë”, u shpreh ai.

Njëashtu, për këtë çështje është pyetur sociologu nga vendi, Genc Xërxa, i cili vlerëson se ka ikje të trurit të Kosovës, gjë që sipas tij më vonë do të shkaktojë mungesë të punëtorëve që i nevojiten Kosovës.

“Do të ngritet kërkesa për punësim, do të hapet përspektiva këtu, do të gjejnë të gjithë punë dhe ndoshta edhe do të zbutet shkalla e papunësisë në Kosovë”, ka përfunduar sociologu Xërxa./Media Ndërtimi

Aktuale

Lendlease del nga tregjet ndërkombëtare të ndërtimit

Published

on

Kompania australiane e ndërtimit dhe e pasurive të paluajtshme Lendlease ka njoftuar se do të shesë disa nga bizneset e saj jashtë shtetit, duke përfshirë operacionet e saj të ndërtimit në SHBA, MB dhe Evropë.

Njoftimi u bë si pjesë e një rishikimi të kompanisë pasi duket se do të lirojë deri në 4.5 miliardë dollarë AU (3 miliardë dollarë) kapital.

Në një deklaratë, kompania tha se ishte pjesë e planeve për të “thjeshtuar strukturën e saj organizative” dhe se do të “përqendrohej në biznesin e saj australian dhe platformën e investimeve ndërkombëtare lider në treg”.

Lëvizja, e një prej kompanive më të mëdha të ndërtimit të Australisë, krijon pasiguri rreth një sërë projektesh të papërfunduara në mbarë botën, duke përfshirë Malajzinë, Kinën, SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Italinë.

Është raportuar se ristrukturimi mund t’i kushtojë Lendlease deri në 1.48 miliardë dollarë AU (985,000 USD) në zhvlerësime dhe tarifa në lidhje me shitjet e projektit dhe pasi ajo shënon emrin e mirë të lidhur me bizneset e saj të ndërtimit në SHBA dhe MB.

Kompania tha se do të disponojë një palë projekte të mëdha në Azi gjatë vitit të ardhshëm, duke përfshirë projektin më të madh të zhvilluesit në rajon, zhvillimin e përdorimit të përzier Exchange TRX në Kuala Lumpur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shtëpia e filmit ikonik “Home Alone” shitet për 5.2 milionë dollarë

Published

on

Shitet shtëpia nga filmi ikonik “Home Alone”, e cila ndodhet në Winnetka afër Çikagos. Ndërtesa luksoze kushton 5.2 milionë dollarë.

Shtëpia është rinovuar tërësisht dhe është zgjeruar në vitin 2018 dhe pronarët aktualë kanë jetuar në të për 12 vjet.

Pronarët e rinj do të kenë në dispozicion pesë dhoma gjumi dhe gjashtë tualete. Përveç kësaj, shtëpia ka një kinema, si dhe një fushë sportive të brendshme.

Në momentin e xhirimeve të pjesës së parë të filmit “Home Alone”, kjo shtëpi luksoze i përkiste familjes Abendschien. Ata e zotëronin shtëpinë nga viti 1988 deri në vitin 2011, kur e shitën për 2.4 milionë dollarë.

Kjo familje jetoi në shtëpi vetëm një vit e gjysmë kur e kërkoi Chris Columbus, regjisori i një prej filmave më të njohur të Krishtlindjeve.

“Ai na tha se shtëpia jonë është ideale për xhirime. Nuk e kishim idenë se filmi do të kishte një sukses të tillë,” thanë pronarët më herët.

Gjatë xhirimeve të “Home Alone”, ata kanë qëndruar kryesisht në dhomën e gjumit për rreth gjashtë muaj, ndërsa në pjesën tjetër të shtëpisë janë filmuar skena të njohura nga komedia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan

Published

on

Rusia dhe Uzbekistani e kanë nënshkruar një marrëveshje, sipas të cilës, Moska do ta ndërtojë një central të vogël bërthamor në vendin e Azisë Qendrore.Kjo marrëveshje ishte në mesin e disa marrëveshjeve të nënshkruara më 27 maj në Tashkent mes presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij uzbek, Shavkat Mirziyoev.

Lideri uzbek e lartësoi projektin si “jetik” në një komunikatë të publikuar nga zyra e tij për media pas bisedimeve me Putinin, në të cilët u theksua se Uzbekistani i ka “rezervat e veta të mëdha të uraniumit”.

Ndërkohë, Putini u zotua se do të bëjë “gjithçka për të punuar në mënyrë efikase” për tregun e energjisë bërthamore të Uzbekistanit.

Nëse kjo marrëveshje miratohet, centrali bërthamor do të jetë i pari në Azinë Qendrore, dhe do ta thellojë edhe më shumë ndikimin rus në rajon.Putini theksoi se Rusia do t’i derdhë 400 milionë dollarë në një fond të përbashkët investimi 500 milionë dollarësh për t’i financuar projektet në Uzbekistan.

Mirziyoev tha gjithashtu se Tashkenti është i interesuar të blejë më shumë naftë dhe gaz nga Rusia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending