Connect with us

Ndërtim

ShBA-ja rrit pagat në sektorin e ndërtimit, mesatarisht 35 dollarë paguhet ora e një punëtori prodhues

Published

on

Sipas një analize nga Associated General Contractors of America (AGC) të të dhënave të qeverisë, punësimi në ndërtim u rrit me 60,000 vende pune midis janarit dhe shkurtit 2022 dhe paga për orë u rrit me ritmin më të lartë në gati 40 vjet në ShBA.

Fitimet mesatare për orë për punonjësit prodhues dhe jombikëqyrës u rritën me 6% nga shkurti 2021 deri në shkurt 2022.

Mesatarja e industrisë prej 31,62 dollarë amerikanë në orë për punëtorë të tillë tejkaloi mesataren e sektorit privat me 17%.

“Të gjitha segmentet e ndërtimit shtuan punëtorë në shkurt,” tha Ken Simonson, kryeekonomist i shoqatës. “Megjithatë, plotësimi i pozicioneve mbetet një luftë, pasi paga po rritet edhe më shpejt në sektorë të tjerë.”

AGC po u kërkon zyrtarëve të Uashingtonit të rrisin fondet për karrierën dhe arsimin teknik. Kjo do të mbështesë një gamë më të gjerë mundësish praktike dhe trajnimi, si dhe do të mundësojë më shumë punëtorë të ndjekin karriera ndërtimi me pagesë të lartë

Konkurrenca për punëtorë është intensifikuar pasi industritë e tjera ofrojnë kushte pune që nuk janë të mundshme në ndërtim, si orar fleksibël ose punë nga shtëpia. Industria po sheh një rënie të numrit të punëkërkuesve të papunë me përvojë në ndërtim – duke u zvogëluar me 26% gjatë vitit të kaluar.

Stephen E. Sandherr, shefi ekzekutiv i shoqatës, tha: “Firmat e ndërtimit po bëjnë gjithçka që munden për të shtuar punonjës dhe për t’i paguar mirë, por nuk ka gjasa të ketë punëtorë të mjaftueshëm për të përmbushur kërkesën nëse zyrtarët në Uashington nuk veprojnë tani për të përgatitur më shumë punë. kërkuesit për këto mundësi./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Berlini do të ndërtojë banesa dhe lagje teknologjike pa makina në ish-aeroportin Tegel

Published

on

Ndërtimi do të fillojë në rizhvillimin e ish-aeroportit Tegel të Berlinit në një qendër kërkimore teknologjike, një zonë rezidenciale dhe rezervë natyrore në veriperëndim të qytetit.

I quajtur Berlin TXL – Republika Urban Tech (Berlin TXL), zhvillimi do të përfshijë një park kërkimor, zonë të peizazhuar dhe Schumacher Quartier – një lagje banimi pa makina që do të strehojë deri në 10,000 njerëz.

Ndërtimi në zonën prej pesë kilometrash katrorë do të fillojë më vonë këtë vit, me përfundimin e lagjes së parë rezidenciale të planifikuar për vitin 2027.

Projekti udhëhiqet nga Shteti i Berlinit, i cili autorizoi Tegel Projekt me zhvillimin dhe menaxhimin e Berlin TXL dhe Schumacher Quartier.

Tegel Projekt e quan Berlin TXL “një nismë unike në Evropë” dhe synon që të ofrojë një model të qëndrueshëm për qytetet moderne urbane që përballen me një krizë strehimi.

Aeroporti brutalist Tegel, të cilit iu dha statusi historik në vitin 2019, ishte në prag të mbylljes që nga viti 2011, ndërsa qyteti priste mbërritjen e Aeroportit të Brandenburgut të Berlinit, i cili u shty për shkak të një sërë vonesash të njëpasnjëshme. Përfundimisht u mbyll më 30 tetor 2020.

Imazhet e aeroportit origjinal, i cili u ndërtua pothuajse tërësisht në beton dhe metal, u kapën nga fotografët Robert Rieger dhe Felix Brüggemann në një libër të titulluar Flughafen Tegel.

Aeroporti Tegel nuk është i vetmi aeroport në Berlin që ka pësuar një transformim. Aeroporti Tempelhof i qytetit, i cili shërbeu si aeroport nga viti 1927 deri në 2008, është përdorur si një hapësirë ​​rekreative dhe panair dizajni, si dhe si kampi më i madh i refugjatëve në Gjermani./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ndërtesa më e lartë në botë me lëndë druri ndërtohet në Amerikë

Published

on

Një objekt banesor prej 86.6 metra e lartë prej druri në Milwaukee, SHBA, është njohur si struktura më e lartë në botë me masë druri.

Zyrtarët nga Këshilli për Ndërtesat e Larta dhe Habitatin Urban (CTBUH) e kanë shpallur zyrtarisht Ngjitjen 25-katëshe si ndërtesën hibride më të lartë në botë prej druri-betoni.

Ndërtesa përmban 259 apartamente dhe katet e saj të banimit prej druri masiv janë ndërtuar mbi një garazh parkimi prej betoni pesëkatëshe duke përdorur një sistem trarësh glulam.

Kolonat mbështesin dyshemetë prej druri të ndërthurura, me dy bërthama betoni që ofrojnë qëndrueshmëri anësore. Trarët e betonit të posttensionuar transferojnë ngarkesat nga dyshemetë e banimit në strukturën e garazhit prej betoni më poshtë.

Rreth 50% e strukturës masive të drurit të Ascent mbetet e dukshme brenda ndërtesës, kështu që banorët mund ta shohin dhe prekin atë.

Është vlerësuar se përdorimi i lëndës drusore masive për sistemin strukturor uli kohën e ndërtimit me afërsisht 25%, krahasuar me një ndërtesë betoni të ndërtuar në mënyrë konvencionale të së njëjtës shkallë. Ascent u ndërtua duke përdorur një model dixhital binjak, kështu që çdo rreze, kolonë dhe panel mund të mbërrinte në vend gati për t’u montuar, me vrima të hapura paraprakisht.

Procesi i ndërtimit të Ascent mblodhi së bashku ekspertë nga e gjithë bota dhe shpresohet që të ketë krijuar një model për projektet e ardhshme të drurit të gjatë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

ScottishPower po planifikon të ndërtojë një impiant hidrogjeni prej 150 milionë funtesh

Published

on

ScottishPower po planifikon të ndërtojë një fabrikë hidrogjeni të gjelbër prej 150 milionë funtesh (177 milionë euro) në Portin e Felixstowe në MB për të furnizuar trenat, kamionët dhe anijet, sipas një raporti të lajmeve nga Guardian.

Impianti 100 megavat, i bazuar në portin Suffolk, thuhet se “do të sigurojë karburant të mjaftueshëm për të fuqizuar 1300 kamionë me hidrogjen nga viti 2026”.

Raporti i lajmeve thotë gjithashtu se kompania me bazë në Skoci ka paraqitur një aplikim në Fondin Net Zero të Hidrogjenit të qeverisë – një fond i krijuar për të siguruar mbështetjen e shtetit për të zhvilluar projekte hidrogjeni me karbon të ulët për tre vitet e ardhshme.

Thuhet se ScottishPower ka plane për të ndërtuar objektin në tokë kafe, ku i gjithë uzina do të jetë sa një fushë futbolli. Është vlerësuar se projekti mund të kushtojë një total midis 100 milion £ (118 milion €) dhe 15 milion £ (177 milion €)./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending