Connect with us

Infrastrukturë

Sfidat inxhinierike të Grand Paris Express, projekti më i madh i infrastrukturës së transportit në Evropë

Published

on

Një pjesë e përmirësimit të infrastrukturës, pjesërisht projekti i kohezionit social, pjesërisht strategjia e reduktimit të karbonit, Grand Paris Express, i cili është planifikuar të përfundojë në vitin 2030, do të dyfishojë madhësinë e metrosë së Parisit. Shefi i Société du Grand Paris, Bernard Cathelain, i tregon Lucy Barnard-it për sfidat inxhinierike pas projektit më të madh të infrastrukturës së transportit në Evropë

Duke u ngjitur në një shifër gjigante prej tetë nën qytetet franceze dhe fshatrat e zonës së Parisit të Madh, dhjetëra makineri gjigante të shpimit të tuneleve kanë shpuar ngadalë 200 kilometra kalime nëntokësore.

Grand Paris Express është aktualisht projekti më i madh i infrastrukturës së transportit në Evropë dhe i katërti më i madhi në planet me një kosto të vlerësuar të rishikuar prej 38 miliardë euro (45 miliardë dollarë amerikanë).

Një plan ambicioz për të lidhur qytetin elegant të Parisit në mënyrë më kohezive me aeroportet e tij, qendrat shkencore dhe banlieux rrënqethëse duke ndërtuar katër linja të reja, 68 stacione të reja dhe një viadukt 14 kilometra, projekti jo vetëm që do të dyfishojë madhësinë e kryeqytetit francez ekzistues. Metro por synon gjithashtu të lidhë pjesët e jashtme të qytetit me njëra-tjetrën duke anashkaluar nevojën për të udhëtuar nëpër qendër.

Detajet e projektit:

Klienti: Société du Grand Paris, një agjenci publike e krijuar në vitin 2010 për të mbikëqyrur zhvillimin e Grand Paris Express. Organizata është 100% në pronësi të shtetit dhe aktualisht punëson më shumë se 1000 njerëz. Ai financohet nga subvencionet shtetërore, kreditë dhe të ardhurat e alokuara nga taksat. Bordi i tij drejtues, i emëruar me dekret të presidentit francez, përbëhet nga Bernard Cathelain, Jean-François Monteils dhe Frédéric Brédillot.

Punimet: 200 kilometra rrugë në katër linja të reja plotësisht të automatizuara të metrosë (15,16,17 dhe 18), dy zgjerime linjash (në linjat 11 dhe 14) 68 stacione të reja të shtuara dhe shtatë qendra teknike. 90% e linjave të reja po ndërtohen nën tokë.

Kontraktorët: Për të përshpejtuar shpërndarjen, Société du Grand Paris ka ndarë punën në rrjetin e ri në shumë paketa të ndryshme dhe ka dhënë kontrata për shumë konsorciume të ndryshme. Kjo perfshin. Shtrirja e linjës 11: NGE Linja 14 (Clichy Saint Ouen – Pleyel): Bouygues; (Olympiades – Orly): Vinci; (Pont de Rungis – Orly): Webuild dhe NGE Line 15 (Noisy-Champs-Villejuif Louis Aragon): Systra; (Villejuif Louis Aragon – Pont de Sevres): Setec; (Fort d’Issy Vanves Clamart – Villejuif Louis Aragon): Vinci; (Noisy Champs – Créteil I’Échat): NGE, Implenia Line 16 (Chelles-Sevran) Webuild dhe NGE; (Saint Ouen – Aulnay -Le Bourget) Eiffage; (Clicy/Montfermeil – Noisy Champs): Razel-Bec, Sefi-Intrafor dhe Fayat Metal Line 17 (seksione të ngritura): Konsorciumi i udhëhequr nga NGE; (Le Bourget -Gonesse Triangle) Demathieu Bard, Impresa Pizzarotti, Implenia, BAM, Wayss & Freytag Line 18 (St Quentin – Versailles): Konsorcium i drejtuar nga Ferrovial; (Orly- Massy Palaiseau): Vinci dhe Spie Batignolles

Kostot: Vlerësimet e kostove për Grand Paris Express janë rritur nga 19 miliardë euro në 2010 në 35 miliardë euro aktualisht.

Koha e projektit: Pjesa e parë e rrjetit të ri, një zgjatim i linjës 14, do të hapet në kohë për Lojërat Olimpike të Parisit në 2024. Pjesa e mbetur e rrjetit të ri do të hapet në faza dhe pritet të jetë plotësisht funksionale deri në vitin 2030./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending