Connect with us

Auto

Sa do të kushtojnë karburantet sintetike?

Published

on

Pas vitit 2035, veturat e reja me motorë SUS në Bashkimin Evropian do të mund të përdorin vetëm lëndë djegëse sintetike, ose e-karburantet, ndërsa nafta fosile dhe benzina do të ndalohen.

Megjithëse karburanti elektronik është neutral ndaj CO2 kur prodhohet me energji “të gjelbër”, ai ende digjet, duke krijuar grimca të dëmshme dhe në qendrat e qyteteve, gazrat e shkarkimit janë ende të dëmshëm për njerëzit dhe kafshët.

E-karburantet krijohen në një skenar ideal, duke nxjerrë hidrogjen nga uji përmes elektrolizës dhe energjia elektrike e nevojshme për atë elektrolizë vjen nga energjia e erës dhe e diellit, kështu që CO2 shtohet nga ajri në një proces kimik.

Lëndët djegëse konsiderohen neutrale për CO2 sepse CO2 merret nga atmosfera për prodhimin e tyre dhe më pas kthehet në atmosferë gjatë djegies në motorë. Deri më tani, karburante të tilla prodhoheshin në impiante të vogla pilot, por Autobild gjerman shkruan se prodhimi në kushte laboratorike rezulton me një çmim prej 4.50 euro për litër karburant.

Sigurisht që nuk është konkurruese me lëndët djegëse fosile, por nëse e-karburantet prodhohen në një shkallë të gjerë dhe prodhimi optimizohet, çmimet ka të ngjarë të jenë më të ulëta.

Organizata evropiane mjedisore Transport & Mjedis (T&E) parashikon një çmim elektronik të karburantit prej 2.80 euro për litër në vitin 2030, dhe grupi eFuel Alliance beson se një çmim prej 1.45 deri në 2.24 euro është i mundur deri në vitin 2050.

Kjo shoqatë lobuese vlerëson se kostot e prodhimit do të bien ndërmjet 0,70 dhe 1,33 euro për litër në vitin 2050. Këto janë kostot e prodhimit dhe çmimi përfundimtar i shitjes varet nga zhvillimi i taksave dhe kostove shtesë në 27 vitet e ardhshme./Media Ndërtimi

Auto

Telsa prezanton versionin e përmirësuar të Model 3 Performance

Published

on

Tesla ka prezantuar zyrtarisht modelin e përmirësuar Model 3 Performance, i cili përdor aftësitë më të fundit të prodhimit dhe inxhinierisë.

Kompania pretendon se rezultati është “vetura e përsosur e përditshme me performancë të lartë”

Model 3 Performance u bë me njësi të re të energjisë që siguron një përmirësim prej 22 për qind në fuqinë e vazhdueshme, si dhe një rritje prej 32 për qind në fuqinë maksimale.

Falë këtyre ndryshimeve, sistemi me katër rrota, i përbërë nga dy motorë elektrikë, jep 517 kuaj-fuqi, i cili lejon veturën të përshpejtojë nga 0 në 100 kilometra në orë për 2.9 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 262 km/h. Mund të përshkojë 476 kilometra me një mbushje të vetëm të baterisë.

Përveç fuqisë së përmirësuar motorike, Tesla gjithashtu tregon për një “shasi më të aftë të orientuar drejt performancës”, por jo shumë detaje janë zbuluar.

Tesla Model 3 Performance tashmë mund të porositet, me dërgesat që fillojnë në maj ose qershor. Çmimi bazë është 52,990 dollarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Tesla ul çmimet e modeleve të saj në mbarë botën

Published

on

Raportohet se Tesla ka ulur çmimet e tre prej pesë modeleve të saj në SHBA, e më pas vazhdoi me uljen e çmimeve në mbarë globin, duke përfshirë edhe Kinën dhe Gjermaninë.

Ky hap nga kompania vjen pasi ajo po përballet me rënie të shitjeve dhe ndodhet në luftë të intensifikuar shitjen e automjeteve elektrike.

Bëhet e ditur se kompania e Elon Musk ka ulur çmimet e Modeleve Y, X dhe S.

Tashmë Modeli Y në SHBA kushton 42,990 dollarë, Modeli S 72,990 dollarë dhe Modeli X 77,990 dollarë, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

Gjithashtu, Tesla ka ulur edhe çmimin e softuerit “Full Self-Driving” nga 12 mijë në 8 mijë dollarë.

Ndërkohë, në Gjermani çmimi i Modelit 3 është ulur në 40 mijë euro nga 42 mijë sa ka qenë. Ulje çmimesh ka pasur edhe në vende tjera evropiane, në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë.

Ndryshe, kompania e Musk ka njoftuar edhe për shkurtimin e 10 për qind të stafit global të saj.

E këto veprime thuhet se i kanë dhënë fund një jave kaotike që përfshinte tërheqjen e të gjithë Cybertrucks shkaku i një defekti në pedalin e gazit.

Kompania ka njoftuar se shitjet e saj në mbarë botën kanë rënë ndjeshëm pasi konkurrenca është rritur dhe shitja e automjeteve elektrike është ngadalësuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Ford “tërheq” më shumë se 450,000 automjete për shkak të humbjes së mundshme të fuqisë lëvizëse

Published

on

Ford pritet “të tërheq” më shumë se 450,000 SUV dhe kamionçina kompakte në Shtetet e Bashkuara sepse mund të humbasin fuqinë e makinës si rezultat i një problemi të baterisë, tha në një alarm Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada.

Modelet e prekura përfshijnë SUV-të Ford Bronco Sport të prodhuara nga viti 2021 deri në 2024 dhe kamionçinat Ford Maverick të prodhuara nga viti 2023 deri në 2024, konkretisht në 456,565 njësi, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

NHTSA tha se Ford zbuloi se një “karikim i ulët” i baterisë mund të rezultojë në një “humbje të aksesorëve elektrikë si dritat e rrezikut, ose të shkaktojë humbje të fuqisë së makinës, duke rritur rrezikun e një përplasjeje”.

“Ne jemi të përkushtuar për të garantuar sigurinë dhe kënaqësinë e klientëve tanë”, tha Ford në një deklaratë për CNN./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending