Connect with us

Ndërtim

Rriten në SHBA shpenzimet për projektet e ndërtimit, nuk hiqen tarifat për materialet kryesore

Published

on

Punësimi në ndërtim dhe shpenzimet për projektet e ndërtimit u rritën përsëri në SHBA, por zyrtarët e shoqatës paralajmërojnë se rritja mund të ngecë nëse nuk hiqen tarifat për materialet kryesore të ndërtimit.

Sipas analizës së të dhënave të qeverisë nga Associated General Contractors of America (AGC) punësimi në ndërtim u rrit me 19,000 vende pune midis shkurtit dhe marsit, ndërsa shpenzimet për projektet e ndërtimit u rritën për muajin e 12-të radhazi në shkurt.

Megjithatë, AGC bëri thirrje që qeveria e SHBA t’i japë fund tarifave për materialet kryesore, si dhe të zgjerojë mundësitë e trajnimit dhe arsimimit për karrierën e ndërtimit. Zyrtarët e shoqatës thanë se industrisë do t’i duhet të marrë materiale në një bazë më në kohë dhe të punësojë qindra mijëra punëtorë shtesë në mënyrë që të ekzekutojë projekte që së shpejti do të financohen nga ligji Bipartizan i Infrastrukturës prej 1.2 trilion dollarësh, në krye të kërkesës së vazhdueshme për ndërtimin e shtëpive. dhe struktura private jorezidenciale.

Aktualisht ekzistojnë tarifa për lëndën drusore dhe çelikun dhe materialet e tjera të përdorura në industri.

“Kontraktorët po bëjnë pjesën e tyre për të shtuar punonjës dhe për të përfunduar projektet,” tha Stephen E. Sandherr, shefi ekzekutiv i shoqatës. “Por nuk do të ketë materiale apo punëtorë të mjaftueshëm për të shkuar nëse zyrtarët në Uashington dështojnë të lejojnë më shumë mallra në SHBA dhe të përgatisin më shumë punëkërkues për këto mundësi.”

Punësimi në industri arriti në 7,628,000 në mars, duke kaluar kulmin para pandemisë të vendosur në shkurt 2020 për herë të parë. Ndërtesat rezidenciale dhe kontraktorët e tregtisë së specializuar shtuan 7,600 punonjës në mars, dhe punësimi i sektorit tejkaloi nivelin e shkurtit 2020 me 161,000 ose 5.4%.

“Ndërtimi po kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në zgjerimin e punësimit dhe ekonomisë së përgjithshme,” tha Ken Simonson, kryeekonomist i AGC. “Por sektori po përballet me sfida në rritje për sa i përket plotësimit të vendeve të punës, marrjes së materialeve dhe mbajtjes së pagave dhe çmimeve në rritje.”/Media Ndërtimi.

Ndërtim

Ndërtimi i objektit kërkimor nënujor, akomodon 20 banorë

Published

on

Proteus Ocean Group, një sipërmarrje sociale e sektorit privat, ka zgjedhur firmën inxhinierike me bazë në Itali Drass Group si partnerin e saj në Ndërtimin e Prokurimit Inxhinierik (EPC) për ndërtimin e Proteus, një objekt kërkimi nënujor.

Drass Group është i specializuar në teknologjitë nënujore dhe hiperbarike dhe do të ndihmojë në konsultimin e Proteus Ocean Group për projektimin, ndërtimin dhe instalimin në vend të projektit.

Thuhet se objekti përmban laboratorë kërkimi për eksperimente në vend, një strukturë të prodhimit video në shkallë të plotë për media dhe programe edukative të transmetimit të vazhdueshëm të drejtpërdrejtë, dhe një pishinë hëne për t’u ofruar studiuesve qasje të pandërprerë në oqean.

Ai do të përfshijë gjithashtu serën e parë nënujore dhe zonat sociale, hapësirat e punës dhe dhomat e gjumit për deri në 20 banorë.

“Frymëzuar nga puna e eksploruesve dhe ndërtuesve para nesh, Proteus do të luajë një rol jetësor në ruajtjen dhe kuptimin e oqeaneve tona, duke çuar më tej shkencën e oqeanit, duke mundësuar eksplorimin dhe vendosjen e lidhjes njerëzore të oqeanit të nevojshëm për të frymëzuar brezat e ardhshëm për të mbrojtur burimin e njerëzimit. jeta,” tha Fabien Cousteau, themeluesi i Proteus Ocean Group.

E vendosur në brigjet e Curaçao, një ishull në veri të Venezuelës, objekti kërkimor synon t’u mundësojë studiuesve, akademikëve, qeverive dhe industrive private, mediave dhe aquanautëve privatë të kalojnë më shumë kohë në thellësi.

Instalimi i Proteus pritet të fillojë në vitin 2025./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bëhet një zgjidhje e qëndrueshme për ndërtimin detar

Published

on

Aty ku strukturat e betonit nënujorë shihen shpesh si pushtues që dëmtojnë biologjinë detare, krijuesit e ECOconcrete këmbëngulin se përzierja e tyre ka potencialin për të sjellë jetë të re në zonat përreth porteve, valëve të valëve dhe zhvillimeve ujore.

Në një pyetje dhe përgjigje me Construction Europe, Andrew Rella i kompanisë, PHD, përshkruan produktin dhe procesin.

Si e zvogëlon ECOconcrete sasinë e kërkuar të çimentos? Gjithashtu, si prodhohet pa pasur nevojë për kimikatet e pranishme në shumicën e betoneve të përdorura në porte?

Përgjigje: Përzierja jonë, e bërë nga mbi 50% materiale të ricikluara dhe nënprodukte, mund të përfshihet drejtpërdrejt në përzierjen e betonit në një sasi të barabartë me 10% të përmbajtjes së materialeve çimento. Në varësi të dizajnit të përzierjes, shtimi i përzierjes do të rrisë rezistencën në shtypje deri në 10%, gjë që në projekte të ndryshme ka rezultuar në një mundësi për të reduktuar përmbajtjen origjinale të materialeve çimento. Përzierja shtohet krahas përzierjeve të tjera të kërkuara (si superplastifikuesit, futësit e ajrit, ngadalësuesit, përshpejtuesit) për të neutralizuar një sërë faktorësh negativë të betonit standard dhe për ta bërë betonin më mikpritës për jetën detare.

Teknologjia ECOconcrete promovon rekrutimin e specieve kalcitike si barnacles, koralet, gocat e detit dhe algat korale që ngërthejnë betonin dhe krijojnë një shtresë mbrojtëse bio-mbrojtjeje. Bio-mbrojtja mund të zbut forcat hidrodinamike dhe kimike dhe të rrisë më tej jetëgjatësinë e betonit.

Krahasuar me betonin tradicional, teknologjia e ECOncrete ka treguar aftësinë për të dyfishuar biodiversitetin dhe bollëkun e specieve detare, për të siguruar një lavaman aktiv të karbonit gjatë jetëgjatësisë së strukturës dhe për të përmirësuar ndjeshëm cilësinë e ujit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Projektohet për t’u ndërtuar ura më e gjatë prej 2 km në Skandinavi

Published

on

Arup ka nënshkruar një kontratë me Administratën Norvegjeze të Rrugëve Publike (NPRA) për të projektuar kalimin 2 km të gjatë Julsundet në Norvegji.

Kur të përfundojë, Arup thotë se struktura do të jetë ura më e gjatë e varur në Skandinavi dhe një nga më të gjatat në botë.

Kompania do të punojë në partneritet me firmën norvegjeze inxhinierike Aas-Jakobsen në projektin për të ofruar dizajn të detajuar për urën, e cila pritet të ketë një hapësirë ​​kryesore prej 1,625 m.

Një ekip inxhinierësh të Arup pritet të udhëheqin dizajnin e kuvertës së çelikut ortotropik të urës dhe do të kryejnë një analizë të lodhjes, duke përdorur teknika modelimi dhe nxjerrjeje stresi për të provuar në të ardhmen strukturën.

Projekti i urës bie në kuadër të përmirësimit E39 Ålesund to Molde, i cili në fund synon të krijojë një autostradë bregdetare pa traget në vend.

Jesper Jensen, menaxher i zhvillimit të biznesit të Arup për Skandinavinë, tha: “Në bazë të marrëdhënieve tona të biznesit me Administratën Norvegjeze të Rrugëve Publike dhe Aas-Jakobsen, ky projekt është një hap drejt zhvillimit të projekteve të tjera të mëdha infrastrukturore në Skandinavi.

“Ne po angazhojmë ekspertët tanë globalë për të mbështetur shpërndarjen e suksesshme të këtij dizajni teknikisht sfidues dhe ambicioz, një nga urat më të gjata të varura në botë.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending