Connect with us

Dizajn

Rinovohen kioskat ‘jugosllave’ duke sjellë pak nga historia e Ballkanit në Amerikë

Published

on

Në fund të shekullit të 20-të, kioskat me ngjyra të ndezura K67 ishin të vendosura nëpër rrugët e ish-Jugosllavisë. Të konceptuara si kabina të vogla kubike me përmasa tetë këmbë rreth e qark, strukturat u përdorën si stendat e gazetave, kafenetë, zyrat postare, kabinat e shoqëruesve dhe më shumë.

Ngjyrat e tyre të guximshme vinin në kontrast me mjediset e tyre urbane të betonit, dhe sot, për një kohë të kufizuar, një kioskë e restauruar zbukuron oborrin e ndërtesës së Arteve të Bukura në Universitetin e Hjustonit (UH).

Kioska K67 është projektuar në vitin 1966 nga arkitekti slloven Saša Janez Mächtig dhe bazohet në module të përforcuara me polifibër.

Ndërsa kutitë kompakte mund të qëndrojnë të vetme, ato gjithashtu mund të lidhen me njëra-tjetrën për të formuar një hapësirë ​​më të madhe. Rreth 7,500 u prodhuan përpara se prodhimi të ndalohej në 1999; shumica e modeleve të mbetura u shkatërruan gjatë Luftërave Jugosllave.

Dijana Handanović, një asistent profesor në Kolegjin e Arkitekturës dhe Dizajnit Gerald D. Hines të Universitetit të Hjustonit, ka marrë përsipër të restaurojë kioskat, duke sjellë pak nga historia e Ballkanit në Teksasin lindor.

Një njësi e vetme, e dhënë në një nuancë të kuqërremtë, portokalli do të shfaqet jashtë ndërtesës së Arteve të Bukura për pjesën e mbetur të semestrit.

Handanović, një refugjate nga Bosnja dhe Hercegovina, zgjodhi Universitetin e Hjustonit për ekspozitën për shkak të lidhjes së saj me shkollën.

Pas arratisjes nga konflikti në Bosnje dhe Hercegovinë ku u rrit, ajo u zhvendos në Austri dhe përfundoi duke studiuar anglisht në Shtetet e Bashkuara në UH, ku vazhdoi të merrte mësime për dizajn të brendshëm.

Projekti i saj i fundit kujton përvojat e kaluara në Jugosllavi dhe momentet kur vendi i mëparshëm u shemb.

Për ekspozitën, profesori i kompozicionit Rob Smith dhe një grup studentësh kompozuan 24 vepra, secila e frymëzuar në mënyrë unike nga përdorimet e mëparshme të kioskave. Kjo muzikë u luajt në hapjen e ekspozitës më 26 janar dhe mund të dëgjohet në emision.

“Unë u përqafova në UH me krahë hapur, duke filluar nga Qendra e Gjuhës dhe Kulturës,” tha ajo. “Kjo eshte shtepia ime. Dua të kthej dhe të krijoj atë ndjenjë për studentët që ishin si unë. Nëpërmjet kioskës, ata mund të ndalojnë, të takojnë dikë dhe të krijojnë historinë e tyre.”

Kjo nuk është hera e parë që një nga dizajnet e Mächtig ka prekur tokën amerikane. Në vitin 2019, një nga modelet e mbijetuara u shfaq në qytetin e Nju Jorkut si një pavijon i dizajnit, pjesë e programimit të vendosur nga Aleanca Times Square.

Dizajn

“Hublot” në bashkëpunim me artistin Daniel Arsham realizojnë në Zvicër instalacionin e orës diellore nga bora

Published

on

Me një instalacion bore në Zermatt, orëpunuesit zviceranë në Hublot kanë festuar fillimin e një bashkëpunimi të ri artistik me arkitektin dhe dizajnerin njujorkez, Daniel Arsham.

Instalacioni i cili është një orë diellore e frymëzuar nga kompania zvicerane e orëve “Hublot, ka një diametër prej 20 metrash dhe është titulluar “Drita dhe Koha”.

Instalacioni është ndërtuar në Schwarzee, ngjitur me majën ikonike të malit Matterhorn me një lartësi prej 2583 metrash.

Instalacioni mund të shihet vetëm nga lart, duke e arritur pikën më të lartë të malit përmes një udhëtimi me ashensorët e skive të Zermatt.

Ndërsa dielli lëviz gjatë ditës, hijet e krijuara nga obelisku në formë kristali tregojnë orën e saktë.

Kjo orë diellore përbëhet nga elementet natyrore të borës dhe dritës, duke e vënë në pah lidhjen mes universit të kristalizuar nga i cili inspirohet artisti dhe trashëgimisë dhe historisë së zanatit të orëndreqësit.

“Unë e kam ndjekur Hublot dhe projektet që ai ka mbështetur në hapësirën e artit bashkëkohor me shumë interes për shumë vite dhe kam admiruar qasjen e tij të guximshme ndaj bërjes së orës, dizajnit dhe artizanatit,” thotë Daniel Arsham.

“Nuk kemi dyshim se ky do të bëhet një bashkëpunim jashtëzakonisht produktiv dhe mezi presim ta eksplorojmë më tej me Danielin dhe me Hublot dhe fansat e artit. Hublot e do Daniel Arshamin!’ thanë përmes një njoftimi kompania e njohur e orëve “Hublot”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Kuzhinat janë shembulli kryesor në transformimin dinamik të hapësirave shtëpiake

Published

on

Transformimi në dinamikën e hapësirave shtëpiake ndikon në arkitekturën brenda dhe jashtë shtëpive dhe apartamenteve.

Kuzhinat janë shembulli kryesor i këtij transformimi. Të konsideruara historikisht hapësira pune të margjinalizuara, ato kanë fituar më shumë rëndësi si hapësira arkitekturore. Kjo ndikon jo vetëm në madhësinë e dhomave dhe organizimin e tyre, por edhe në veshjet e përdorura.

Teksa fitojnë rëndësi, kuzhinat shpesh bëhen qendra e shtëpisë, të integruara me hapësira të tilla si dhoma e ngrënies, dhoma e ndenjes, kopshtet, ballkonet dhe, në varësi të zonës së disponueshme, edhe dhomat e gjumit apo zyrat e shtëpisë. Organizimi i hapësirës dhe lloji i veshjes së mureve dhe tavaneve ndikohen negativisht nga ky integrim.

Meqenëse hapësirat përgatitore kanë nevoja të ndryshme nga hapësirat e banimit, duhet të kombinohen veshje të ftohta dhe të ngrohta, materiale të dallueshme dhe tekstura të kundërta për të siguruar që dhoma të bëhet e këndshme. Si pjesë e këtij kombinimi, disa lloje të veshjes ishin anashkaluar më parë në kuzhinë.

Veshjet më të zakonshme në kuzhina janë të ftohta, si qeramika dhe pllakat, ndërsa më të përshtatshmet për ambientet e banimit janë të ngrohta, si druri ose tulla. Përveç mureve, kuzhinat kanë edhe sipërfaqe të mëdha magazinimi, zakonisht të mbuluara me dru natyral ose dërrasa sintetike. Ato gjithashtu mund të bëhen prej qelqi ose metali, për shembull. Së fundi, kuzhinat kanë tavolina të lagura dhe të thata, të cilat kanë nevojë për materiale specifike për të siguruar funksionimin e duhur, si guri natyror ose artificial.

Kombinimi i materialeve, teksturave dhe ngjyrave të ndryshme mund të jetë një sfidë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Tijuana e Meksikës zgjidhet Kryeqytet Botëror i Dizajnit 2024

Published

on

Kryeqyteti Botëror i Dizajnit, një projekt i qytetit kushtuar promovimit të profesionit të dizajnit në mbarë botën, shfaq një kryeqytet të ri çdo dy vjet. Nisma njeh qytetet për përdorimin e tyre konstruktiv të dizajnit për të nxitur ndryshime sociale, kulturore dhe mjedisore dhe për të përmirësuar cilësinë e përgjithshme të jetës.

Këtë javë, San Diego dhe Tijuana janë emëruar Kryeqyteti Botëror i Dizajnit i 2024-ës, për shkak të strategjive të tyre të projektimit me qendër njeriun dhe bashkëpunimit të tyre ndërkufitar. Në edicionet e mëparshme, Organizata Botërore e Dizajnit kishte zgjedhur Valencia dhe Mexico City si kryeqytete të dizajnit të botës.

Pak minuta larg njëri-tjetrit, San Diego dhe Tijuana janë dy qytete bregdetare përkatësisht në SHBA dhe Meksikë. Me mbi 150,000 udhëtarë dhe automjete që kalojnë këtë kufi çdo ditë, qytetet simotra janë të ndërlidhura përmes maleve në Lindje dhe Oqeanit Paqësor në Perëndim.

Pavarësisht këtij kufiri, të dy qytetet janë pjesë e një ekosistemi të vetëm, një qendër tranziti me një mori mundësish për ndërhyrje projektuese, inovacione dhe aktivizime.

Të vendosura në një peizazh të thatë, qytetet janë në ballë të adresimit të ndryshimeve të mëdha në përkufizimet nëpër të cilat po kalon bota aktualisht, nga ndryshimi i klimës në gjeopolitikë. Edhe pse janë dy entitete të dallueshme urbane, ato kanë një histori të gjatë të ndarjes së burimeve, vlerave kulturore dhe madje edhe sfidave.

Nëpërmjet këtij emërimi, ata kërkojnë të ripërcaktojnë narrativat e komunitetit kufitar përmes politikave urbane të rizhvillimit dhe rishpërndarjes; si dhe të përdorë dizajnin në krijimin e infrastrukturave dhe platformave të reja në përputhje me këto vlera, duke aktivizuar përfundimisht rrjetet e ndryshimit në të gjitha qytetet globale.

Gjatë gjithë vitit 2023, të dy qytetet kanë shumë ngjarje të rreshtuara për t’u përgatitur për t’u bërë kryeqyteti zyrtar i dizajnit në 2024. Kjo seri njëvjeçare e ngjarjeve publike, konferencave, samiteve të politikave dhe seminareve do të jetë katalizatori për shkëmbimin e vërtetë të ideve.

Në muajt e ardhshëm, shumë drejtues në praktikat e tyre përkatëse do të organizojnë seminare dhe sesione edukative të udhëhequra nga komuniteti që inkurajojnë angazhimin në këtë mision ndërkufitar. Qytetet po planifikojnë të fillojnë mbretërimin e tyre të dizajnit të vitit 2024 me një ceremoni nënshkrimi dhe festival ndërkombëtar rrugor për të festuar rajonin duke avancuar gjithashtu punën thelbësore të projektit. Një thirrje e hapur për këtë ngjarje San Diego Tijuana World Design Capital sapo është nisur në faqen e internetit të institucionit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending