Connect with us

Infrastrukturë

Rinis çmontimi në centralin bërthamor të Çernobilit

Published

on

Çmontimi i termocentralit bërthamor të Çernobilit (ChNPP) në Ukrainë ka rifilluar, pasi komisioni i licencimit mori vendimin për të riinstaluar licencat për menaxhimin dhe çmontimin e mbetjeve radioaktive.

Licencat u hoqën nga Inspektorati Shtetëror Rregullator Bërthamor i Ukrainës (SNRIU) në fillim të këtij viti, pasi centrali (i cili njihet edhe si Çornobili) ra nën pushtimin e forcave ruse gjatë pushtimit të Ukrainës.

Kjo do të thoshte se menaxhimi i mbetjeve radioaktive dhe punimet e çmontimit në Njësitë 1-3 u ndërprenë përkohësisht pasi rregullatori besonte se pushtimi kishte ndikuar në funksionimin e kantierit dhe se punë të tilla nuk do të përmbushnin standardet e sigurisë.

Pas tërheqjes së forcave ruse nga vendi, ChNPP kreu një “fushë të madhe pune” për të provuar se mund të përmbushte kushtet e përcaktuara nga komisioni i licencimit.

Ajo gjithashtu duhej të provonte se struktura e saj organizative do të plotësonte kërkesat e përcaktuara nga standardet dhe rregulloret e sigurisë bërthamore dhe rrezatuese.

Igor Khomyak, kreu i Departamentit të Licencimit të ChNPP, tha se “Vlefshmëria e licencave u rifillua pas dorëzimit të dokumenteve në SNRIU që konfirmojnë aftësinë e NPP Chornobyl për të përmbushur kushtet për zbatimin e sigurt të aktivitetit lejues pas çlirimit të territorit të zonës së përjashtimit nga pushtuesit rusë.

“Vendimi është marrë duke marrë parasysh rezultatet e një vlerësimi ekspert të kryer nga SNRIU me përfshirjen e ekspertëve të SSTC NRS. SNRIU gjithashtu i propozoi ChNPP-së të zbatojë një sërë masash shtesë për të përmirësuar nivelin e sigurisë së objekteve, sipas rekomandimeve të vlerësimit të ekspertëve.”, tha Khomyak.

Punimet e çmontimit në vend rifilluan në fillim të këtij muaji, me aktivitetet e përpunimit dhe asgjësimit të mbetjeve radioaktive./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Një vjet nga vendosja e gurthemelit për qendrën “Duje” në shërbim të personave me Sindromen Down dhe Autizëm

Published

on

Është shënuar një vjetori i vvendoje së gurthemelit të shtëpisë e cila me ngrohtësi pret fëmijët me Sindromen Down dhe Autizëm, në Suharekë.

“Sot shënojmë një vit që nga vënja e gurëthemelit të qendrës DUJE, e përkushtuar për fëmijët me aftësi të veçanta!

Një rrugë e mbushur me sukses, zhvillim dhe gëzim. Faleminderit për përkrahjen tuaj që na ka ndihmuar të rrisim potencialin e secilit fëmijë në këtë udhëtim emocionues.

Hapi i parë në një rrugë të gjatë që synon të ndriçojë ëndrrën e secilit fëmijë për një të ardhme plotë me mundësi dhe dashuri.

Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, më 1 qershor 2023, është përuruar Qendra Rekreative “Duje”, e cila është ndërtuar për t’iu shërbyer personave me Sindromen Down dhe Autizëm.”, deklaroi Valon Vataj, themeluesi i Fondacionit “Valon Vataj”.

Ndërtimi i Qendrës Rekreative “Duje” është financuar nga Fondacioni “Valon Vataj”.

Objekti ka një hapësirë prej 400 metra katror dhe është ndërtuari brenda gjashtë muajsh, për të qenë e gatshme për nevojat e personave me Sindromen Down dhe Autizëm./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending