Connect with us

Auto

Rimac Nevera, hipervetura elektrike me shpejtësi rekord

Published

on

Kompania Rimac Automobili ka publikuar në kanalin e saj në YouTube një video të arritjes së hiperveturës së saj elektrike Nevera, e cila vendosi një rekord të ri të shpejtësisë maksimale për veturat elektrike të prodhimit.

Nevera arriti një shpejtësi prej 412 km/h në Gjermani dhe në timon ishte Miroslav Zrnçeviq, shefi testues i kompanisë Rimac Automobili.

“Një shpejtësi e pabesueshme prej 412 km/h nuk është diçka që bëni çdo ditë. Kur vendosëm të konfirmonim këtë shpejtësi, ne u siguruam që kishim gjithçka që na nevojitej, një vendndodhje që do të na jepte hapësirë të mjaftueshme për të arritur shpejtësinë dhe për të ndaluar të sigurt gomat e duhura që janë në këtë rast Michelin Cup 2R, një ekspert për të kontrolluar gjendjen e tyre, një profil i posaçëm aero Nevera që redukton forcën e përparme të veturës duke e balancuar atë për stabilitet dhe një njeri në një mision për t’u bashkuar me klubin 400+, drejtuesi ynë i testimit dhe zhvillimit Mir”, është bërë e ditur nga kompania.

Kujtojmë se vitin e kaluar Nevera përshkoi 402 metra për 8.582 sekonda, duke e bërë atë veturën e prodhimit me përshpejtimin më të mirë në botë.

Meqë ra fjala, Rimac ua dorëzon klientëve Nevera me një shpejtësi të kufizuar elektronikisht prej 352 km/h, por ata gjithashtu mund të përjetojnë shpejtësinë maksimale në ngjarje të veçanta për klientët me mbështetjen e ekipit të ekspertëve të Rimac dhe në kushte të kontrolluara.

Nevera zhvillon 1,914 HP dhe 2,360 Nm çift rrotullues, përshpejton nga 0 në 100 km/h në 1,97 sekonda dhe deri në 300 km/h në 9,2 sekonda. Kapaciteti i baterisë është 120 kWh./Media Ndërtimi

Auto

BMW zbulon një version unik të XM të mbuluar në kadife

Published

on

Pikërisht kur mendohej se XM nga BMW nuk mund të ishte më i mrekullueshëm, marka ka prezantuar një version ndryshe të tij.

Siç raportohet, BMW u bashkua me modelen Naomi Campbell për të krijuar një version unik të modelit M, përcjell Telegrafi.

Por, pse vjollcë? Sepse kjo është ngjyra e preferuar e modeles.

I quajtur Mystique Allure, XM i veçantë në llojin e vetë, i mbuluar me kadife, do të debutojë publikisht gjatë kësaj jave në Festivalin e Filmit në Kanë.

Megjithatë, kjo me sa duket nuk është hera e parë që marka gjermane e mbulon një veturë të saj me pëlhurë. Në vitin 2008, modeli Gina Light Visionary është prezantuar me një pëlhurë që e mbulonte strukturën metalike të tij.

Kjo na lë të nënkuptojmë se BMW po e zhvillon si zakon për të realizuar ndryshime interesante në trupin e një veture./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

SHBA rrit tarifat për automjetet elektrike nga Kina

Published

on

SHBA kanë rritur tarifat për automjetet elektrike nga Kina nga 25 për qind në 100 për qind, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë, pas një sërë masash të ashpra me të cilat administrata e presidentit, Joe Biden kërkon të kufizojë importet nga ai vend.

Tarifat e reja do të zbatohen jo vetëm për automjetet elektrike, por edhe për bateritë dhe panelet diellore, gjysmëpërçuesit, vinçat portualë dhe disa produkte mjekësore si maskat mbrojtëse.

“Njoftimi i sotëm është një reflektim i angazhimit të presidentit Joe Biden për t’u kujdesur për punëtorët amerikanë. Kur përballemi me mosrespektimin e rregullave të konkurrencës dhe praktikave të padrejta nga jashtë, presidenti do të përdorë gjithçka që ka në dispozicion për të mbrojtur punëtorët dhe industrinë amerikane”, shtoi Shtëpia e Bardhë.

Kjo e fundit pretendon se masat janë të nevojshme sepse Kina po vërshon tregjet botërore me eksporte të lira të krijuara artificialisht dhe Biden reagoi pavarësisht përpjekjeve për të stabilizuar marrëdhëniet me Pekinin, tha Lael Brainard, drejtor i Këshillit Ekonomik Kombëtar.

Elon Musk, CEO i prodhuesit të veturave elektrike Tesla, gjithashtu ka paralajmëruar vazhdimisht se prodhuesit kinezë kanë një avantazh të padrejtë.

Sipas qeverisë amerikane, këto masa do të ndikojnë në eksportet nga Kina, të cilat arrijnë në 18 miliardë dollarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volkswagen ka një përgjigje për rënien e shitjeve të veturave elektrike

Published

on

Teknologjia më e fundit hibride e VW, e përdorur në modele të tilla si Passat dhe Tiguan, tashmë ofron një distancë elektrike prej më shumë se 100 kilometrash.

Marka Volkswagen planifikon të rrisë gamën e saj të veturave hibride plug-in në përgjigje të kërkesës së ngadalësuar për automjete elektrike. Zgjerimi i portofolit PHEV është një nga prioritetet kryesore të VW, tha të mërkurën CEO Thomas Schafer. Lëvizja është një ndryshim drejtimi në krahasim me strategjinë e mëparshme të fokusimit kryesisht te automjetet elektrike përmes linjës ID.

“Klientët tani duan hibride plug-in, përfshirë në Kinë dhe SHBA”, tha ai në një intervistë në margjinat e një konference mbi industrinë e automobilave në Londër.

Shitjet e hibrideve plug-in në Evropë u rritën më shpejt se shitjet e automjeteve elektrike në fillim të këtij viti. Volkswagen ka ndryshuar strategjinë e tij elektrike pasi ka vonuar disa modele dhe ka mbetur prapa në Kinë, ku dominojnë markat vendase. Vitin e kaluar, prodhuesi braktisi planet për të ndërtuar një fabrikë automjetesh elektrike në Gjermani me vlerë dy miliardë euro.

Shitjet e hibrideve plug-in në Evropë u rritën më shpejt se shitjet e automjeteve elektrike në fillim të këtij viti. Volkswagen ka ndryshuar strategjinë e tij elektrike pasi ka vonuar disa modele dhe ka mbetur prapa në Kinë, ku dominojnë markat vendase. Vitin e kaluar, prodhuesi braktisi planet për të ndërtuar një fabrikë automjetesh elektrike në Gjermani me vlerë dy miliardë euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending