Connect with us

Infrastrukturë

Raporti gjashtë mujor i punës së Përparim Ramës, opozita thotë se kryetari përvetësoi punët e të tjerëve

Published

on

Raporti që “pasqyron të arriturat” e ekipit të kryeqytetit është përcjellur me kritika nga partitë opozitare në Kuvendin Komunal të Prishtinës, pas prezantimit të raportit që e bëri kryetari Përparim Rama.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama në seancën e kuvendit komunal që është duke u mbajtur të hënën përmendi disa projekte që kanë shënuar angazhimin e tij dhe të ekipit për gjashtë muaj në udhëheqje të kryeqytetit.

Rama fjalimin e tij e nisi duke përmendur projektin e ndërtimit të “Rrugës A”, punimet e të cilës përsëriti se do të fillojnë këtë vit. Pjesa e parë e rrugës do të përfshijë segmentin nga “Veterniku” deri tek vazhdimi i “Rrugës B”.

“Ndër të mëdhatë e projekteve infrastrukturore, është  Rruga ‘A’, e cila do të fillojë punimet këtë vit, duke përfshirë instalimet nëntokësore. Ndërtimi i segmentit të parë do të kushtojë rreth 8.5 milionë euro. Përfunduam për 40 ditë edhe rrugën ‘Muharrem Fejza’. Rruga Rimanisht – Siqevë si dhe dhjetra rrugë tjera periferike që janë në ndërtim e sipër, të gjitha këto do të përfundojnë gjatë muajit tetor. Nënshkruam kredi të butë BERZh-in për projektin e efiçiencës së energjisë në ndërtesat publike, kurse me MMPHI lidhëm marrëveshjen për realizimin e projektit “Unaza e Mesme e Prishtinës’”.

“Me Bankën Botërore dhe SupwrWien kemi nisë diskutimet për zgjatimin e shëtitores ‘Nënë Tereza’. Shumë nga hapësirat, rrugët, trotuaret e sheshet publike janë liruar nga uzurpimi i paligjshëm. Ndër ta është atriumi i Pallatit të Rinisë, tashmë i kthyer në shesh loje për fëmijët. Janë heqë e po hiqen shitësit ambulantë, ndërtesat e braktisura po revitalizohen dhe po profilizohen. Ndër këto vlen të përmenden Tullëtorja, ish-bibilioteka ‘Hivzi Sulejmani’, si dhe ish-kinema Rinia, që kthehet në pronësi të Kryeqytetit” – tha kryetari Rama.

I pari i Prishtinës në raportin e tij të punës e ka të përmendur edhe krijimin e Zyrës së Arkitektit të Qytetit.

Për këtë çështje, i janë kushtuar tri fjali në raportin e punës ku thuhet vetëm se “janë identifikuar nevojat e shërbimeve inxhinierike/investive. Janë përpiluar termat e referencës konform nevojave të identifikuara. Lënda është në proces të prokurimit”.

Kallxo.com ka raportuar me 6 gusht 2022 se Komuna e Prishtinës e cila udhëhiqet nga një arkitekt, ka hapur tender për “Konsulencë për themelimin e Shërbimit të Arkitektit të Kryeqytetit për nevojat e Komunës së Prishtinës”.

“Ka filluar procesi për caktimin e Arkitektit të Qytetit, me Policinë e Kosovës kemi vendimin e përbashkët për vëzhgimin me kamera të hapësirave publike, është vënë në binarë edhe procesi për ndërtimin e Spitalit të Kryeqytetit, të Pallatit të Operas dhe Baletit, tre soliterat ikonikë me dy ndërtesat shoqëruese shumëbanesore po rinovohen, projekti HeatSave i Termokosit po ec mbarë, procesi për një revilatizim dinjitoz të Tregut të Gjelbër është inicuar, kemi ndarë lokacionin për Liceun Artistik dhe kemi bërë ndërhyrje infrastrukturore në shumicën e shkollave në gjithë terrirorin e Komunës, kemi subvencionuar shtimin e serrave në zonat rurale, kemi të dhëna empirike për jetësimin e Unazës së Brendshme të qytetit, si dhe po i shtojmë bashkësitë lokale në fshatra e në lagje të qytetit” – tha tutje kryetari Rama.

Raportin e plotë mund ta lexoni në këtë LINKGëzim Sveçla, shefi i grupit të asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), e ka quajtur “raport kozmetik pa përmbajte”. Sipas tij në këtë raport, kryetari Rama ka marrë merita për punët e të tjerve.

Sveçla tha se festivalet të cilat në raport janë përmendur si punë të kësaj qeverisje, janë festivale që ndër vite janë zhvilluar në kryeqytet./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Arkitektët duhet të adresojnë çështjen e materialeve toksike të ndërtimit

Published

on

Materialet e ndërtimit që përdoren për të ndërtuar shtëpitë tona bëjnë absolutisht një ndryshim në shëndetin tonë njerëzor dhe planetar. Dhe ndërsa ne mund të marrim një qese me patate të skuqura ose kuti me drithëra dhe të lexojmë listën e përbërësve për të ditur se cilët përbërës janë brenda, kjo nuk është e mundur kur marrim me qira ose blejmë një shtëpi.

Pjesa më e madhe e punës sime tani fokusohet në investimin në mundësitë që eliminojnë klasat e kimikateve toksike nga përdorimi në zinxhirin tonë të furnizimit të banesave. Dhe është një zinxhir i gjatë furnizimi që kryqëzohet me shkollat, zyrat, spitalet dhe vendet e adhurimit. Ka hapje të jashtëzakonshme për të bërë më mirë që mund të promovojnë njëkohësisht shëndetin e punëtorëve, shëndetin e komunitetit dhe shëndetin planetar – me një goditje, siç dua të them – duke i dhënë fund ciklit të ndotjes të qenësishme brenda sistemit tonë të furnizimit me ndërtesa.

Askush nuk është i imunizuar ndaj këtij problemi të përhapur të ekspozimit ndaj kimikateve toksike në mjedisin e ndërtuar. Në vitin 2012, mora me qira një apartament në një ndërtesë në Upper West Side të qytetit të Nju Jorkut që ishte certifikuar si një ndërtesë e gjelbër nga Këshilli i Ndërtimit të Gjelbër të SHBA-së. Gjatë asaj kohe, kam marrë pjesë në një studim pilot me Fondin e Mbrojtjes së Mjedisit. Kam veshur një byzylyk që përdorte teknologjinë e monitorimit të brezit të dorës nga MyExposome Inc., e zhvilluar në Universitetin Shtetëror të Oregonit, për të zbuluar ekspozimet e fshehura kimike në mjedisin tim të jetesës.

Në studim morën pjesë 27 persona të tjerë dhe teknologjia mund të zbulonte deri në 1400 kimikate. Për tmerrin tim, brezi im zbuloi 11 kimikate, duke përfshirë substanca të qëndrueshme, bioakumuluese dhe toksike. Ata janë aq të frikshëm sa tingëllojnë. Kimikatet bioakumulative qëndrojnë në mjedis për breza dhe grumbullohen në trup me kalimin e kohës. Një nga këto kimikate ishte një hidrokarbur aromatik policiklik, i cili është një ndotës i ajrit i lidhur me kancerin. Të tjera përfshinin ftalate, të cilat përdoren për ta bërë plastikën më të qëndrueshme, dhe kimikate rezistente ndaj flakës, të përdorura shpesh në tapiceri, veshje dhe enë gatimi, tenxhere dhe tigane të zakonshme. Unë nuk bëra përjashtim: rripi i dorës së çdo pjesëmarrësi zbuloi kimikate të dëmshme. Dhe ndërsa unë shkruaj për këtë në librin tim, Gray to Green Communities, ishte në një turne të fundit të punës në Minneapolis të Veriut ku ky realitet toksik goditi përsëri shtëpinë.

Le t’i japim fund bioakumulimit të kimikateve të dëmshme në trupat tanë, komunitetet tona dhe në atmosferën tonë. Arkitektët dhe projektuesit mund të përdorin fuqinë e tyre blerëse për të kërkuar materiale dhe produkte më të mira, dhe ne mund të organizojmë miqtë dhe fqinjët tanë që të kërkojnë më mirë. Le të vazhdojmë të inovojmë për të ulur çmimin dhe për të rritur efektivitetin e materialeve të gjelbra. Shëndeti dhe mirëqenia e të gjithëve dhe planetit varen prej saj.

Le të veprojmë sikur kjo është e vërtetë, nëse jo për ne, atëherë për fëmijët tanë dhe fëmijët e fëmijëve tanë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Turbulenca të vazhdueshme në tregun e shitjes së pajisjeve të ndërtimit

Published

on

Duke përjashtuar Kinën, shitjet e pajisjeve do të kenë një ulje të butë dhe do të bien vetëm 5% këtë vit, dhe ky parashikim mbetet i pandryshuar nga fillimi i vitit.

Pas dy vitesh shitjesh anormalisht të larta në 2020 dhe 2021 falë shpenzimeve stimuluese, tregu kinez ra në vitin 2022 me një rënie prej 39%. Kjo nuk ishte vetëm për shkak të mbarimit të parave të stimulit, por ndikimi u ndërlikua nga turbulencat në sektorin kinez të pasurive të paluajtshme së bashku me vështirësitë e vendit për t’u përballur me COVID.

E vetmja pikë e ndritshme në Kinë gjatë një ose dy viteve të fundit ka qenë miniera, e cila ka investuar në kamionë hale dhe ekskavatorë të mëdhenj për të përfituar nga çmimet e larta globale të mallrave.

Përtej Kinës

Diku tjetër në botë, industria e pajisjeve të ndërtimit duket mjaft mirë këtë vit. Shumica e tregjeve po qetësohen nga nivelet më të larta të vitit të kaluar, por rëniet duken të vogla dhe vëllimet janë ende shumë të mira në terma historikë.

Ka gjithashtu një pjesë të vogël të tregjeve që pritet të rriten këtë vit, më i rëndësishmi në terma vëllimi është India.

Duke parë pak më tej, ka më shumë pasiguri rreth perspektivave për vitin 2024. OEM-të raportojnë se marrja e porosive të tyre po bie dhe kjo mund të nënkuptojë një rënie të mëtejshme më të keqe se sa pritej në shitjet globale vitin e ardhshëm.

Parashikimi aktual i kërkimit jashtë autostradës është për një rënie prej 7% në përgjithësi në 2024. Nëse ka ndonjë rishikim për këtë, ato ka të ngjarë të jenë në rënie, jo lart./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Kjo shtëpi është 4 vjet më e vjetër se sa vetë Zvicra si shtet

Published

on

Kjo shtëpi është 4 vjet më e vjetër se sa vetë Zvicra, e cila është themeluar në vitin 1291

Shtëpia e Betlehemit në Schwyz është ndërtuar në vitin 1287, e cila jo vetëm që e bën një ndër shtëpitë më të vjetra të banimit në Evropë, por edhe 4 vjet më të vjetër se vetë Zvicra, e cila është themeluar në vitin 1291, përcjell albinfo.ch.

Pjesa e jashtme përfshin panele prej druri të errët, me çati të pjerrëta. Shtëpia ka një sërë hyrjesh. Ambientet e brendshme janë një pamje e vërtetë e mrekullueshme që mund të shihet pasi tavani është i gdhendur nga druri si dhe ka disa relikte prej druri./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending