Connect with us

Aktuale

Pse liqeni i Ujmanit duhet të shfrytëzohet nga shqiptarët dhe serbët?

Published

on

Ambasada amerikane ia ka dorëzuar Qeverisë së Kosovës raportin për Liqenin e Ujmanit i paraparë në Marrëveshjen e Washingtonit.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka njoftuar se i ka dorëzuar Qeverisë së Kosovës raportin e studimit të fizibilitetit për Liqenin e Ujmanit, i cili nga ish-kryeministri Hoti ishte propozuar të quhej liqeni Trump.

Ky studim ishte paraparë të behët në njërën nga pikat e Marrëveshjes së 4 shtatorit në Washington.

“Ambasada e SHBA-së në Kosovë dhe Ambasada e SHBA-së në Beogradit sot i kanë dorëzuar Qeverisë së Kosovës dhe Serbisë raportin për Liqenin e Ujmanit, kështu duke përmbushur një nga zotimet Marrëveshjes së Washingtonit të 4 shtatorit”, thuhet në njoftimin e Ambasadës, përcjell Telegrafi.

“Të dyja palët do të pajtohen të punojnë me Departamentin amerikan të Energjisë dhe subjektet e tjera të Qeverisë amerikane në një studim fizibiliteti, me qëllim të përdorimit të përbashkët të Liqenit të Ujmanit, si furnizues i sigurt i ujit dhe energjisë”, thuhet në dokument.

“Zyra e Kryeministrit dhe Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, sigurojnë bashkëpunimin e nevojshëm për Departamentin e Energjisë në SHBA dhe njësive tjera të qeverisë së SHBA-ve duke krijuar grupin punues për studimin e fizibilitetit, duke u fokusuar në: përcaktimi i alokimit teknik ekzistues të burimeve ujore të liqenit; eksplorimi i mundësive, nëse ka, për të avancuar infrastrukturën e liqenit për të optimizuar furnizimin me ujë, për të mundësuar përdorimin për qëllime të tjera (p.sh. ujitje, ujë të pijshëm); dhe Sigurimi që secili rekomandim ose propozim në studim nuk duhet të rrezikojë shfrytëzimin ekzistues të ujit”, thuhej në plan.

Ish-kryeministri, Hoti, e pat mirëpritur propozimin e ambasadorit Grenell që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Presidentit Trump, në shenjë nderimi për rolin e tij të jashtëzakonshëm për arritjen e “marrëveshjes historike” për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, si hap i madh drejt marrëveshjes përfundimtare politike, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke”./Media Ndërtimi.

Aktuale

SHARE Pristina2023 po afron! Takoni arkitektë dhe liderë të njohur ndërkombëtar

Published

on

Më 10 Mars 2023, në hapësirën e Klan Arena në Prishtinë do të organizohet SHARE Pristina 2023, në të cilën do të ligjërojnë arkitektë të njohur në teknologjinë e inovacionit dhe ndërtimit me projekte e tyre tashmë të dëshmuara dhe të jashtëzakonshme.

Forumi Ndërkombëtar i Inovacionit të Arkitekturës dhe Teknologjisë SHARE Prishtina 2023 do të theksojë temën kryesore të “Arkitekturës së Jetesës dhe Punës”.

Të ftuarit e parë ndërkombëtarë të njoftuar janë:

Ian Ritchie, Themelues Ritchie Studio, MB,

Bernard Khoury, Themeluesi BERNARD KHOURY / DW5, Liban, Gokhan Avcioglu, Themeluesi i GAD Architecture, Turqi,

Michiel Riedijk, Bashkëthemelues i Neutelings Riedijk Architect, Holandë,

Renato Rizzi, Themelues Renato Rizzi, Itali.

Diogo Burnway, Themeluesi i CVDB Arquitectos, Spanjë,

Martin Panovski, Themelues i arkitektëve të RADiUs, Maqedonia e Veriut.

🔖Regjistrimi i eventit tani është i hapur: https://share-architects.com/share-pristina-2023-forum/

/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

“Evropa pa Monumente” në urën e Mitrovicës nominohet për çmimin Ndërhyrjet dhe Instalimet Publike nga ArchDaily

Published

on

Projekti “Evropa pa Monumente” dhe puna e Architecture for Humans për artisten e njohur Stanislava Pinchuk është vlerësuar më tej duke u nominuar si Ndërtesa e Vitit në kategorinë Ndërhyrjet dhe Instalimet Publike nga ArchDaily.

Ju mund të votoni këtu për të ndihmuar që të kaloj në fazën tjetër: https://boty.archdaily.com/us/2023/candidates/153481/

Kjo shënon herën e dytë që një nga ndërhyrjet publike të Architecture for Humans pranohet, duke dëshmuar përpjekjet tona për të vendosur Prishtinën dhe Kosovën në hartën globale.

“Jemi krenarë që po bëjmë një ndikim pozitiv në qytet dhe vend, dhe po kontribuojmë në bisedën në rritje globale rreth rolit të ndërhyrjeve publike në formësimin e mjedisit të ndërtuar. Ky nominim është një njohje e vizionit dhe krijimtarisë që ne sjellim në punën tonë dhe ne mezi presim të vazhdojmë të shtyjmë kufijtë e asaj që është e mundur në të ardhmen.”, shkruan në njoftimin e Architecture for Humans që është një grup profesionistësh të rinj të përkushtuar ndaj kërkimeve ndërdisiplinore./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Në Kramovik të Rahovecit mbahet ankandi i parë për ndërtimin e një fotovoltaiku

Published

on

Ankandi i parë për një kapacitet të energjisë solare në Kosovë, që pritet të lansohet së shpejti, do të ketë fuqinë 100 MW.

Kramoviku i Komunës së Rahovecit është përzgjedhur si vend për organizimin e ankandit të parë për projekte të gjenerimit të energjisë elektrike nga burimet fotovoltaike. Lokacioni i përzgjedhur tashmë po përfshihet edhe në Planin Zhvillimor Lokal të komunës, si vend me potencial për vendosjen e gjeneratorëve fotovoltaikë.

“Këto ditë me mbështetjen e ekipit të Tetra Tech, është përzgjedhur toka publike në Kramovik të Komunës së Rahovecit, që do të përdoret për ankandin e parë fotovoltaik”, ka njoftuar Besiana Qorraj Berisha, zyrtare e lartë për burime të ripërtëritshme të energjisë në Ministrinë e Ekonomisë, nëpërmjet një postimi të shpërndarë në rrjetet sociale.

Për këtë projekt u fol më detajisht këto ditë gjatë diskutimit publik mbi planin zhvillimor komunal të komunës së Rahovecit për vitet 2022-2031.

Lokacioni tashmë do të përfshihet në planin zhvillimor të Komunës, në cilësinë e lokacionit me potencial të lartë në zhvillimin e kapaciteteve prodhuese energjetike nga burimet solare.

Ankandi i parë për një kapacitet të energjisë solare në Kosovë, që pritet të lansohet së shpejti, do të ketë fuqinë 100 MW dhe pritet të ketë një kontribut domethënës në diversifikimin e miksit të energjisë në Kosovë dhe në tranzicionin e gjelbër.

Siç dihet, ministrja Artane Rizvanolli ka ripërsëritur së fundmi se qeveria mëton të sjellë procese konkurruese dhe transparente të ankandeve për zhvillim të projekteve të energjisë së ripërtëritshme në Kosovë, në të cilat mund të aplikojnë investitorët e interesuar.

“Ne kemi thënë që nga dita e parë që investitorët do të konkurojnë në ankande, në mënyrë transparente. Çmimi më i lirë do të fitojë dhe ne do ta blejmë atë energji për konsumatorët tonë. Ankandin e parë do ta lansojmë sivjet në dhjetor për energji solare, ndërsa për energji të erës, ankandin do ta lansojmë vitin tjetër”, ka thënë Ministrja Rizvanolli.

Ministrja ka thënë se ankandi i parë për burime solare do të bëhet për 100 megavat orë kapacitete, ndërsa kapacitete të njejta pritet të ndahen edhe për burimet e erës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending