Connect with us

Aktuale

Pse kaq shumë arkitektë mendojnë se janë më të privilegjuar se sa janë në të vërtetë?

Published

on

Arkitektët më në fund duhet të pranojnë se profesioni nuk është më një rrugë e garantuar drejt prosperitetit dhe bashkimit.

Të gjithë i kemi takuar: të diplomuar në arkitekturë deri në syrin e tyre në borxhe, duke paguar dy të tretat e të ardhurave të tyre në qira dhe duke fituar efektivisht më pak se paga minimale, por që ende identifikohen si “klasa e mesme”.

Pse, pavarësisht se janë të ngarkuar me paga të ulëta dhe orë të vështira, kaq shumë arkitektë mendojnë se janë më të privilegjuar se sa janë në të vërtetë?

Megjithëse foshnjat nepo të arsimuara privatisht me pasuri dhe lidhje familjare dominojnë shumë punë të larta në këtë sektor, shumica dërrmuese e njerëzve që punojnë në arkitekturë nuk janë të pasur. Shumica janë maturantë të zakonshëm të shkollës shtetërore; shumë nuk kanë kursime dhe ngarkesë të lartë pune dhe do ta gjenin shpejt veten të varfër nëse nuk do të ishin më në gjendje të shesin punën e tyre për të përballuar jetesën.

Pavarësisht nëse identifikohen me etiketën apo jo, shumica e arkitektëve janë punëtorë

Në fund të fundit, pavarësisht nëse ata identifikohen me etiketën apo jo, shumica e arkitektëve janë punëtorë.

Pavarësisht kësaj, sindikalizmi në profesion është i ulët. Në Britani, një sindikatë e dedikuar, Seksioni i Punëtorëve të Arkitekturës (SAW), u lançua në vitin 2019, së fundmi duke bashkuar forcat me Unite, ndërsa në SHBA arkitektët mund të regjistrohen me një nga sindikatat e shumta. Megjithatë, megjithëse anëtarësimi u jep punonjësve akses në mbështetje kur përballen me punëdhënës të dyshimtë, shumica dërrmuese e arkitektëve në të dy anët e Atlantikut nuk janë në sindikata.

Megjithëse anëtarësimi në RIBA kushton dy herë më shumë se SAW dhe nuk vjen me ndihmë ligjore falas, mijëra arkitektë të tjerë vendosin t’i bashkohen institutit mbretëror më të shtrenjtë se sindikata e tyre.

Shumë arkitektë ende vuajnë nga orët e gjata qesharake, jashtë orarit të papaguar dhe çështje të tjera në vendin e punës, të gjitha të lidhura drejtpërdrejt me mungesën kronike të marrëveshjeve të njohjes në këtë sektor. Nuk është turp të pranosh se diploma e arkitekturës thjesht nuk është rruga e garantuar drejt prosperitetit të klasës së mesme siç ishte dikur, por si punëtorë që veprojnë së bashku me kolegët, arkitektët kanë ende fuqinë për të përmirësuar profesionin për të mirën e të gjithëve.

Formula është e thjeshtë: bashkohuni me një sindikatë, merrni një marrëveshje njohjeje. Formulari ndjek pagën e drejtë!

Opinion i shkruar nga Phineas Harper, është ish-shefi ekzekutiv i Open City. Ata ishin më parë kryekuratorë të Trienales së Arkitekturës në Oslo 2019, zëvendësdrejtor i Fondacionit të Arkitekturës dhe zëvendësredaktor i Revistës Arkitekturore. Në vitin 2017 ata bashkëthemeluan New Architecture Writers, një program për kritikët aspirantë të dizajnit nga prejardhje të nënpërfaqësuara./Media Ndërtimi

Aktuale

Një zyrtar i kadastrit ndalohet nga Policia, dyshohet për ndërhyrje në sistem për të ndryshuar kufijtë e një parcele toke

Published

on

Policia e Kosovës, Sektori për Hetime Financiare nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion ka pranuar informata lidhur me rastin se person/a zyrtar nga zyra kadastrale e një Komune kanë ndërhyrë në sistem duke ndryshuar kufijtë kadastral të një parcele tokësore pronë e ankuesit në favor të një pale të tretë duke ja mundësuar parcelës së tij qasjen në një rrugë publike në mënyrë të kundërligjshme.

Ketë veprim i njëjti dyshohet se e kryen përkundër faktit që kjo parcelë tokësore kishte masë të përkohshme të vendosur nga Gjykata Themelore e Prishtinës, dhe me këtë dyshohet të ketë kryer veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” përcaktuar sipas kodit penal të RKS-së.

Të gjitha veprimet hetimore në lidhje me ketë lëndë janë zbatuar bazuar në autorizimin e Prokurorisë themelore në Prishtinë.

Më datë 28.05.2024, i dyshuari është ftuar për intervistim i cili në prezencë të avokatit të tij mbrojtës është mbrojtur në heshtje.

Pas përfundimit të proceduarve të intervistimit ndaj të dyshuarit Prokuroria themelore në Prishtinë ka shqiptuar masën e ndalimit prej 48 orësh për procedura të mëtejme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Arkitekti Lendi Bojniku Osmani fiton garën për ndërtimin e shkollës së shkatërruar në Ukrainë

Published

on

Gërmadhat mbizotërojnë në lokacionin ku nxënësit e një shkolle në Kharkiv të Ukrainës mbanin mësimin deri në ditën kur predhat ruse ranë pamëshirshëm mbi ndërtesë në korrik të vitit 2022. Por, pamja e këtij vendi pritet të ndryshojë sapo të krijohen kushtet që projekti në letër i arkitektit të ri kosovar të fillojë të implementohet.

Lendi Bojniku Osmani nga Prishtina është pjesë e ekipit fitues të tenderit për ndërtimin e kësaj shkolle. Ai është duke ndjekur studimet master në Arkitekturë në Torino të Italisë.

“E kemi fitu tenderin për realizimin e një shkolle në Ukrainë, më saktësisht në Kharkiv, fatkeqësisht e shkatërruar prej konfliktit atje” – rrëfen Lendi Bojniku Osmani, arkitekti që fitoi çmimin e parë në një garë ndërkombëtare për projektimin e shkollës në Kharkiv që u shkatërrua nga lufta në Ukrainë, raporton Kallxo.com

Ky projekt u përkthye në punim shkencor për Lendin, 25-vjeçarin nga Prishtina.

I diplomuar në Fakultetin e Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës më 2021, tani në përfundim të studimeve master në Universitetin Politeknik të Torinos, Bojniku Osmani ishte në kërkim të një teme për master.

Teksa hulumtonte për temën e masterit, gara ndërkombëtare e dizajnit të arkitekturës e organizuar nga Instituti Aziatik i dizajnit me karbon të ulët (Asian Institute of Low Carbon Design – AILCD) i tërhoqi vëmendjen 25-vjeçarit për të marrë pjesë me idenë e krijimit të projektit që kërkonin dhe krijimit të punimit shkencor për temën e tij të masterit.

Ai nuk kishte pasur ndonjë plan të mëparshëm të shkollës para se të shkatërrohej nga lufta, për ta krahasuar me projektin që kishte krijuar.

“Një djalë i ri nga Prishtina ka arritë me u shty me 50 zyre botërore edhe e ka zënë vendin e parë. Mendoj që ka arkitektë edhe ka talentë shumë të mëdhenj në Kosovë edhe mendoj që e ardhmja është e jona” – ishte mesazhi i tij për të rinjtë kosovarë që studiojnë arkitekturën në Kosovë apo jashtë saj.

Për këtë sukses që ka arritur, arkitekti 25-vjeçar është intervistuar edhe nga gazeta e njohur italiane “la Repubblica”.

“Në prononcimin tim të fundit në intervistë për ‘la Repubblica’ kam fol shumë për Kosovën edhe ata në artikullin e tyre e kanë cekë (Kosovën)” – tha ai.

Continue Reading

Aktuale

Inspektorati në aksion në objektin e xhamisë në Shkabaj, një qytetar kundërshton rrënimin

Published

on

Policia e Kosovës ka rrethuar objektin në të cilin pretendohet se u nis si xhami në fshatin Shkabaj të Prishtinës.

Policia po asiston Inspektoratin në rrëzimin e themelit të saj, e cila pretendohet nga banorët se u nis pa leje. Ekipi i Kallxo.com po raporton nga vendi i ngjarjes.

Një qytetar po qëndron te ky objekt dhe po kundërshton rrëzimin e objektit..

“Jam i operuar, në hekra ngulem nëse tentoni me më rrëzu” – dëgjohet ai duke i thënë Policisë.

Ai po refuzon të negociojë me forcat e rendit dhe po “kërcënon me vetë-lëndim” nëse tentojnë ta largojnë nga objekti.

“Tre minuta i keni fore, nëse nuk largoni, kam mu gjujt me mytë veten” – dëgjohet duke thënë ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending