Connect with us

Ndërtim

Pse Bamboo është e ardhmja e ndërtimit në Azi?

Published

on

Filipinezët besojnë se burri dhe gruaja fillimisht dolën nga nyjet e një kërcell bambuje. Kinezët e shohin kallamin si një simbol të kulturës dhe vlerave të tyre, duke recituar “nuk ka vend për të jetuar pa bambu”. Bima është një simbol i prosperitetit në Japoni dhe miqësisë në Indi. Së bashku me mitet dhe historitë, strukturat e forta të bëra nga bambu lulëzuan në Azinë paramoderne. Format e ndërtuara ndryshonin përgjatë peizazheve në ndryshim të vendeve lindore, të gjitha kishin një aspekt të përbashkët – respektin për ekosistemet natyrore.

Në Azinë e shekullit të 21-të, strukturat prej bambuje janë të përhapura, megjithëse të pazakonta kur krahasohen me ndërtesat sintetike. Bima është vendase në një gamë të gjerë biotopesh – nga rajonet e nxehta tropikale të Indonezisë deri në malet e ftohta të Tibetit. Në të gjithë Azinë, bambu e kishte ofruar veten si një material ndërtimi i qëndrueshëm për shkak të forcës, fleksibilitetit dhe disponueshmërisë së lehtë. Tani, ajo përpiqet të konkurrojë me materialet e prodhuara nga njeriu si çimentoja dhe çeliku për të përmbushur çështjet e menjëhershme të urbanizimit.

Bamboo mbetet prapa në listën e materialeve futuriste për shkak të mungesës së ndërgjegjësimit, nocioneve kulturore, kufizimeve materiale dhe faktorëve ekonomikë. Ndryshe nga materialet e fabrikuara, bima e rritur në mënyrë natyrale vjen në forma dhe madhësi të ndryshme, duke e bërë të vështirë përgjithësimin e normave dhe standardeve rreth metodave të ndërtimit. Kodet kufizuese të ndërtimit dhe pamundësia për të klasifikuar materialin gjithashtu pengojnë adoptimin e bambusë. Teknikat e ndërtimit kërkojnë aftësi, veçanërisht kur përdoren së bashku me çelik, beton ose xhami.

Me diskursin arkitekturor ndërkombëtar që nënvizon konceptet e qëndrueshmërisë dhe materialeve lokale, bambuja po dëshmon vlerën e saj. Asetet e saj më të forta janë sekuestrimi i karbonit dhe fitoramikimi – procese që kapin ndotjen e ajrit dhe pastrojnë tokën e kontaminuar. Vendbanimet e hershme aziatike me bambu janë ndërtuar gjithmonë në harmoni me ekosistemet lokale, duke rezultuar në një mjedis të ekuilibruar të ndërtuar. Strukturat bashkëkohore të bambusë shpesh iniciohen për motive më të prirura nga ana estetike, me eko-miqësitë si një avantazh shtesë.

Urbanizimi ka zbuluar sfida analoge në shumë vende aziatike. Qytetet e saj po rriten me shpejtësi, vlerësohet se do të mbajnë 55% të popullsisë së vendeve deri në vitin 2030. Gjigantët e popullsisë si Kina, India, Bangladeshi dhe Indonezia përballen me përgjegjësinë e zhvillimit të banesave dhe infrastrukturës me ritme eksponenciale. Ashtu si me pjesën tjetër të botës, dëmtimi mjedisor është efekti anësor më i dukshëm i një përhapjeje urbane në rritje. Një sfidë unike për Jugun Global – ajo që shqetëson jashtëzakonisht Azinë – është kërkimi i rizbulimit të identitetit kulturor në peizazhin e ndërtuar. Qytetet aziatike mund të arrijnë në të kaluarën e tyre për të zgjidhur krizat urbane me teknologji popullore dhe materiale lokale.

Një rilindje e arkitekturës së bambusë në Azi është duke u zhvilluar. Është koha që arkitektët aziatikë të riinterpretojnë kuptimin e “të zhvilluara” dhe të përdorin bambu për të kërkuar vendin e tyre si kontribues të rëndësishëm në botë. Me promovimin e teknologjisë së avancuar dhe eksperimentimin në ndërtimin e bambusë, strukturat eksperimentale po gjejnë shtëpi në qytetet aziatike në rritje. Materiali u kujton aziatikëve rrënjët e tyre dhe lidhjen e tyre të thellë me botën natyrore, duke hapur rrugën për habitatet njerëzore të avancuara të qëndrueshme të së ardhmes.

Ky artikull është pjesë e ArchDaily për temën “E ardhmja e Materialeve të Ndërtimit”./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Danimarka nderon punëtorët që humbën jetën në ndërtimin e stadiumeve të Katarit

Published

on

Futbollistët danezë nuk do të kenë me vete familjarët dhe bashkëshortet në Botërorin e Katar.

Një zgjedhje kjo e ndërmarrë në të njëjtën linjë me pozicionimin që ka marrë prej kohësh Federata Daneze në lidhje me çështjen e të drejtave të njeriut në vendin që do të organizojë turneun.

“Nuk duam të kontribuojmë në rritjen e përfitimeve të Katarit dhe për këtë arsye kemi reduktuar sa më shumë të jetë e mundur numrin e personave që do të jenë në këtë udhëtim”, bënë të ditur nga Federata për të përditshmen “Ekstra Bladet”.

Në ditët e shkuara, Hummel, sponsori teknik i kombëtares daneze, prezantoi fanellat që lojtarët do të veshin në Botëror. Në njërën prej tyre me qëllim janë zbehur simboli dhe logot, pasi, siç u shpjegua, “danezët nuk duan që fanellat e tyre të jenë të dukshme në një turne që u ka kushtuar jetën mijëra personave”, ndërkohë që fanella e tretë do të jetë e gjitha e zezë, në shenjë zie për të gjithë punëtorët që kanë humbur jetën duke punuar për ndërtimin e stadiumeve të Botërorit.

Sipas disa statistikave, 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur duke ndërtuar kantierin e Kupës së Botës 2022

Ndërtimi i vendeve për Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar filloi menjëherë pasi vendit të vogël të Lindjes së Mesme iu dha evenimenti në dhjetor 2010. Që atëherë, më shumë se 6,500 punëtorë ndërtimi migrantë kanë vdekur, sipas një raporti nga The Guardian që mori çuditërisht pak. vëmendje.

Për të ndërtuar shtatë stadiume të reja, një aeroport të ri, dhjetëra hotele dhe një qytet krejtësisht të ri që do të presë finalen e Kupës së Botës, vendi punësoi punëtorë nga, mes vendeve të tjera, India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka. Në 10 vitet që nga fitimi i ofertës së diskutueshme, mesatarisht 12 punëtorë nga këto pesë vende kanë vdekur në javë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bechtel ka nevojë për furnizues për ndërtimin e digës shqiptare prej 600 milionë euro

Published

on

Bechtel dhe UK Export Finance (UKEF) po zhvillojnë një panair furnizuesish në fund të këtij muaji në një përpjekje për të gjetur furnizues në Mbretërinë e Bashkuar për projektin e hidrocentralit të Skavicës në Shqipëri.

Me taksapaguesit britanikë (nëpërmjet UKEF) që sigurojnë përfshirjen e kontraktorit amerikan Bechtel në projektin të Shqipërisë prej 600 milion euro, Bechtel-it i kërkohet t’u bëjë disa punë furnitorëve britanikë (ose të paktën furnitorëve me një zyrë të regjistruar në MB, pavarësisht nga vendbanimi aktual).

Projekti 210 MW Skavica përfshin ndërtimin e një dige rregulluese në lumin Drin në Shqipëri. Projekti po zhvillohet nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), prodhuesi dhe furnizuesi publik i 75% të energjisë elektrike në Shqipëri.

Bechtel po kërkon të takojë kompani në Mbretërinë e Bashkuar që janë të interesuara për të mbështetur ekzekutimin e projektit dhe kanë aftësitë në fushën e inxhinierisë civile, strukturore ose mekanike dhe/ose pajisjeve të ndërtimit.

Një panair furnizuesish po mbahet më 20 dhe 21 tetor 2022 në 1 Great George Street (shtëpia e Institutit të Inxhinierëve Civilë), Londër SW1P 3AA./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Publikohen pamjet nga Ura e madhe e Kukësit, Rama e quan spektakël mbresëlënës

Published

on

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar pamje nga puna që po bëhet në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën tha se nuk kanë lënë përqeshje pa i bërë kur e ka prezantuar projektin në 3D.

Rama në një postim në Facebook e ka quajtur spektakël mbresëlënës inxhinierik.

“Mirëmëngjesi…. dhe nga puna në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën s’keni lënë përqeshje pa më bërë kur jua tregova në 3D dhe e cila do ta kthejë kalimin e lumit nga një grykë sekëlldisëse shisheje, në një spektakël mbresëlënës inxhinierik, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending