Connect with us

Aktuale

Projekti për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, nuk pritet të fillojë deri në pranverën e vitit të ardhshëm

Published

on

Në janar të këtij viti Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit kishte njoftuar se tashmë kanë nisur punimet fillestare për restaurimin e objekteve brenda Kompleksit Memorial “Adem Jashari” në Prekaz të Skënderajt.

Dhe për këtë qëllim kjo ministry kishte ndarë 45 mijë, me punimet që kishin filluar për renovimin e shtëpisë së Sala dhe Hamit Jasharit

Por renovimit do t’i nënshtrohet i gjithë kompleksi, i cili nuk është në gjendje fort të mirë.

Bislim Zogaj, drejtor i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, thotë për Ndërtimi.Info se Kryeministri Albin Kurti bëri një memorandum me Fakultetin e Ndërtimarisë për vlerësimin e gjendjes se objekteve.

Zogaj thotë se aty u ndan afër 50 mijë euro për ndërhyrje në dy objekte.

“Themelimi i komitetit ndërministror i udhëhequr nga Kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti, në mbledhjen e parë të mbajtur vitin e kaluar vendosi që të bëj një memorandum me Fakultetin e Ndërtimtarisë për të vlerësuar gjendjen ekzistuese të shtëpive – cila prej tyre kërkon ndërhyrje emergjente deri sa të filoj realizimi i përgjithshëm i projektit për konservim dhe restaurim të këtyre objekteve. Komisioni profesional kishte vlerësuar se për momentin kishte nevojë për ndërhyrje emergjente në dy objekte dhe kishin paramasën për realizimin e këtyre ndërhyrjeve (rreth 50 mijë euro).

Ndërsa sa i përket projektit të përgjithshëm, Zogaj thotë se ekspertërt e angazhuar nga komiteti ndërministror ka pasur për detyrë të paraqes projektin e përgithshëm brenda këtij viti.

“Komiteti ndërministror ka caktuar një komision të ekspertëve i cili ka për detyrë që ta paraqesë detyrën projektuese para komitetit, që pastaj të fillojnë procedurat tenderuese për hartimin e projektit realizues. Fillimisht ky komision i ekspertëve ka premtuar që deri në fund të këtij viti do të përgatis detyren projektuese, por në ndërkohë kanë shtuar aktivitetin e tyre dhe kanë premtuar se deri në fillim të muajit tetor, ky projekt do t’i dorëzohet komitetit ndërministror”

Mirëpo sipas Zogajt, punët për realizimin e këtij projekti, vështirë se do të fillojnë deri në pranverën e vitit 2023.

“Momentin që do të dorëzohet detyra projektuese, do të filloj procedura për projektin zbatues dhe po shpresojmë se në pranverën e vitit të ardhshëm do të fillojmë me realizimin e këtij projekti” ka përfunduar Zogaj./Media Ndërtimi

Aktuale

Ministria e Ekonomisë dhe Komuna e Gjilanit nënshkruajnë Marrëveshjen për realizimin e Projektit “Qyteti i Mençur”

Published

on

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe kryetari Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kanë nënshkruar Marrëveshjen e mirëkuptimit, për realizimin e Projektit “Pilotimi i konceptit të Smart City (Neutral Host)”, në Komunën e Gjilanit.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe kryetari Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kanë nënshkruar Marrëveshjen e mirëkuptimit, për realizimin e Projektit “Pilotimi i konceptit të Smart City (Neutral Host)”, në Komunën e Gjilanit.

Projekti “Pilotimi i konceptit të “Smart City (Neutral Host)” do të jetë bashkëfinancim i Ministrisë së Ekonomisë dhe Komunës së Gjilanit dhe ka vlerën financiare 550,000,00 euro.

Ministrja Rizvanolli ka theksuar se duke adoptuar teknologji të reja të bazuara në Internet of Things (IoT), po mundësojnë zgjidhje të ndryshme për shfrytëzimin efiçient të energjisë elektrike, sistemin digjital për menaxhimin e trafikut, mbeturinave dhe ofrimin e shërbimeve digjitale komunale.

“Suksesi i këtij projekti do të shërbejë si model për komunat e tjera në Kosovë, për të ofruar zgjidhje të mençura për qytetarët e tyre përmes teknologjive të avancuara”, ka thënë Rizvanolli.

Projekti i “Qytetit të Mençur” i mundëson komunës që të menaxhojë më mirë resurset dhe të ofrojë shërbime më të mira, duke u bazuar në të dhënat të cilat vijnë nga senzorët e ndryshëm dhe në përfundimet që vijnë nga interpretimi i tyre.

Teknologjia e “Qytetit të Mençur” është një mënyrë e lehtë dhe e shpejtë që komunat të ofrojnë shërbime të qëndrueshme dhe të nevojshme për të përcjellë në mënyrë efektive zhvillimin urban, por edhe atë rural.

Po ashtu, teknologjitë ekzistuese me mundësi të zgjeruara, sigurojnë një infrastrukturë të mençur të menaxhimit të sensorëve dhe kontrollit të tyre, e cila lejon qytetet të mbledhin dhe analizojnë të dhënat nga shumë pajisje të lidhura në një mënyrë të efektshme, në mënyrë që autoritetet të marrin vendime të duhura rreth shërbimeve që duhet të ofrojnë.

Continue Reading

Aktuale

Para disa vite punonte në ndërtim, ai mori ftesën nga Kroacia! Kush është sulmuesi që do sfidojë Shqipërinë në Euro 2024?

Published

on

Marco Pasalic është zgjuar nga ëndrra dhe po jeton realitetin. Sulmuesi anësor i Rijekas ka marrë ftesën për të qenë pjesë e Kroacisë në Europianin 2024 që zhvillohet nga 14 qershori – 14 korrik në Gjermani.

Historia e 23-vjeçarit është e denjë për një film, ku në fund mundi dhe djersa triumfojnë përballë sfidave të jetës. I lindur në Karlsruhe (Gjermani), Pasalic u rrit mes jetesës së vështirë dhe dëshirës për futbollin.

I riu, me mbarimin e shkollës së mesme nuk kishte dëshirë të vijonte universitetin, paçka se i ati e këshilloi të ndiqte shkollën. Në të tilla kushte, në moshën 17-vjeçare ai u detyrua të punonte në ndërtim dhe këtë e ka treguar vetë sulmuesi.

“Kam filluar në vitin 2017. Babai më regjistroi në fakultet pas gjimnazit, por unë nuk doja ta mbaroja për shkak të futbollit, më tha që nëse nuk shkoja në shkollë, duhet të shkoja të punojë në ndërtim. Çdo mëngjes në orën 8 mblidheshim unë, vëllai dhe dy punëtorë”, tha ai.

Më pas 23-vjeçari ka treguar edhe vështirësitë e punës.

“Gjëja më e keqe për mua ishte të punoja kur ishte dimër si dhe verës kur jashtë ishte 35 gradë. Pas gjashtë apo shtatë muajsh, fillova të mësohesha. Në fund, bëhet fjalë për të pasur bukë në shtëpi. Kur nuk e bëra si duhet, më goditën me grusht në hundë. Nuk kam kryqëzuar kurrë rrugët me ndërtimtarinë. Po të isha tani në Gjermani dhe vëllai im të kishte nevojë për ndihmë, do ta ndihmoja”, tha Pasalic.

Nga të rinjtë e Karlstruhes, ai kaloi në ekipin e dytë të Stuttgart dhe më pas te Dortmund 2, para se në verën e 2023 të kalonte te Rijeka në Kroaci. Në Grupin B të Euro 2024 Kroacia ka përballë Shqipërinë, Spanjën dhe Italinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rama takon arkitektin e mirënjohur botëror Marco Casamonti për disa projekte në kryeqytet

Published

on

Në vazhdën e takimeve me investitorë potencial, kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama është takuar me arkitektin e mirënjohur botëror Marco Casamonti, bashkë me përfaqësuesit e Lika Holding AG, një kompani e suksesshme që operon në Zvicër, themeluar dhe menaxhuar nga Esat Likaj.

Pas organizimit të Konferencës së Investitorëve në janar të këtij viti, shumë investitorë kanë shprehur gatishmëri të investojnë dhe të bëjnë projekte zhvillimore në Kryeqytet. Në këtë kontekst, me Marcon dhe përfaqësuesit e Lika Holding AG diskutuam mundësitë e investimit dhe zhvillimit të projekteve në Kryeqytet.

“Përveç zhvillimit të Kryeqytetit, iniciativat sikur kjo synojnë avancimin e bashkëpunimit me diasporën tonë dhe krijimit të kushteve për investim të kapitalit të diasporës në Kosovë.”, deklaroi kryetari Rama.

Marco Casamonti është arkitekt dhe projektues si dhe profesor i rregullt në Fakultetin e Arkitekturës të Genovas. Ai kryen një punë intensive të analizave të thella dhe reflektimit kritik mbi temat arkitekturore, duke botuar ese dhe duke marrë pjesë në konferenca dhe leksione./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending