Connect with us

Ndërtim

Presidenti ukrainas rekruton arkitektët për të ndërtuar banesa të përkohshme pranë Kievit

Published

on

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është takuar me Byronë Balbek dhe ka ngarkuar studion e arkitekturës të ndërtojë një kompleks strehimi të përkohshëm pranë Kievit për të strehuar banorët vendas ndërsa shtëpitë e tyre po rindërtohen pas pushtimit rus.

E vendosur midis qyteteve Bucha dhe Irpin, skema afatshkurtër e strehimit është vendosur të strehojë midis 1,300 ose 5,000 njerëz të mbetur të shpronësuar në rajon, i cili u dëmtua rëndë nga trupat ruse ndërsa u përpoqën të sulmonin kryeqytetin ukrainas.

Kompleksi mund të ndërtohet brenda katër deri në pesë muaj, sipas themeluesit të Byrosë Balbek, Slava Balbek, bazuar në një plan për një fshat refugjatësh modular të zhvilluar nga studioja e tij në përgjigje të pushtimit.

“Në Bucha, 10 ose 15 përqind e ndërtesave janë shkatërruar plotësisht,” thnëa nga Balbek për Dezeen. “Por disa prej tyre thjesht duhet të riparohen pak ose të rilyhen, të rregullohen lustrimet dhe më pas njerëzit të kthehen në shtëpitë e tyre.”

Përpjekje të tjera për rindërtimin e Ukrainës që kanë filluar të marrin formë këtë muaj përfshijnë një manifest për rindërtimin e Kharkiv-it të bombarduar rëndë./Media Ndërtimi.

Ndërtim

1.6 milion euro ndahen për stadiumin e ri në Hogosht

Published

on

Kryetari i Komunës së Kamenicës, Kadri Rahimaj, ka bërë të ditur se 1.6 milion euro janë ndarë për stadiumin e ri të Hogoshtit.

Kjo është vlera e memorandumit që kanë nënshkruar sot me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çekun.

“Ky stadium do të jetë një nga stadiumet më karakteristike në Kosovë për faktin se rrethohet me male shumë të bukura dhe peisazh të mrekullueshëm, duke krijuar kështu një ambient fantastik për sportistët e shikuesit”- ka shkruar Rahimaj në Facebook.

Sipas tij, kjo është një ëndërr e komunitetit të futbollit që u bë realitet./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Cili legjislacion i ri në Evropë mund të ndikojë në ndërtim?

Published

on

Peizazhi rregullator rrallëherë qëndron i palëvizshëm për një kohë të gjatë në ndërtim. Dhe ndryshimet në ligj shpesh mund të kenë pasoja për mënyrën në të cilën kompanitë e ndërtimit bëjnë biznes.

Kjo është arsyeja pse Construction Europe ka përmbledhur disa nga ndryshimet më të reja legjislative në tregje të ndryshme.

Komisioni Evropian po përgatitet të ndryshojë Direktivën e Asbestit në Punë për të reduktuar më tej numrin e njerëzve që vdesin nga kanceret e lidhura me asbestin në Bashkimin Evropian.

Ajo ka propozuar uljen e kufirit të ekspozimit në punë për asbestin në 10 herë më të ulët se vlera e tij aktuale (nga 0,1 fibra për centimetër kub në 0,01 f/cm3.

KE planifikon gjithashtu të ofrojë udhëzime mbi zbatimin si dhe një fushatë ndërgjegjësimi që synon kompanitë, punëtorët, pronarët dhe administratat publike.

Megjithatë, Federata Evropiane e Industrisë së Ndërtimit (FIEC) dhe Konfederata Evropiane e Ndërtuesve (EBC) i kundërshtojnë planet në formën e tyre aktuale.

Ata argumentojnë se fokusi në uljen e vlerës kufi të ekspozimit në punë (OEL) është “jo realist” sepse kompanitë e ndërtimit nuk do të ishin në gjendje të zbatonin kufijtë e kërkuar.

Ata kanë kërkuar një periudhë më të gjatë tranzicioni prej 4-5 vjetësh për rishikimin e direktivës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Pritet ndërtimi i poligoneve taktike me standardet e NATO-s për shërbim të ushtarëve të FSK-së

Published

on

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu, të enjten përmes një konference për media kanë prezantuar dy projekte që kanë të bëjnë me Ushtrinë e Kosovës.

Mehaj me këtë rast ka bërë të ditur se do të investohen miliona euro pas shpronësimeve në Babaj të Bokës dhe në Aeroportin e Gjakovës.

“Në projektin e parë do të ndërtohen poligone taktike për shërbim të ushtarëve të FSK-së dhe pritet të jetë me standarde të NATO-s dhe SHBA-së”, tha Mehaj, duke shtuar se Aeroporti i Gjakovës do të funksionalizohet për qëllime të mbrojtjes.

Mehaj po ashtu ka treguar se ndërtimi i poligoneve do të bëhet edhe në bashkëpunim me partnerët strategjik të Kosovës me  NATO-n dhe ShBA-në, raporton RTK.

Mehaj tha se tashmë kanë pranuar dritën jeshile për ndërtimin e poligoneve të cilat do të jenë edhe në dispozicion për ushtarët paqeruajtës në Kosovë.

“Po flasim për Aeroportin e Gjakovës dhe Babaj të Bokës. Aeroporti i Gjakovës po funksionalizohet për qëllime të mbrojtjes. Në Babaj të Bokës do të shndërrohet në zonën operacionale të FSK-së ku do të ndërtohen poligone taktike moderne sipas standardeve të NATO-s. Po ashtu  në aeroport planifikohet ndërtimi i objekteve të ndryshme me qëllime operacionale për ushtrinë e Kosovës”, tha Mehaj.

Në anën tjetër ministri Aliu tha ka qenë kënaqësi dhe privilegj që të punojnë që sa më parë të realizohen detyrat në fushën e shpronësimit dhe kadastrës.

Ai tha se gjatë vitit 2022 kanë arritur t’i kryejnë me sukses procedurat e shpronësimit për dy projekte të ministrisë së Mbrojtjes.

“Qeveria e Kosovës i ka miratuar vendimin përfundimtar për shpronësim.  Deri më tani janë kryer 9.4 milionë euro pagesa. Pas kryerjes së pagesave, kemi bërë kërkesë tek Agjencia Kadastrale që pronat e shpronësuara t’i kalojnë Qeverisë për nevojë të Ministrisë së Mbrojtjes”, tha Aliu duke shtuar se pothuajse të gjitha pronat janë bartur në emër të Qeverisë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending