Connect with us

Ndërtim

“Po e shkatërrojnë botën, të gjithë ata që ndihmojnë në ndërtimin e mega-projekti Neom në Arabinë Saudite”

Published

on

Arkitektët që punojnë në mega-projektin Neom në Arabinë Saudite duhet të vendosin nëse janë të kënaqur të jenë bashkëpunëtorë në një mizori ekologjike dhe morale, shkruan Adam Greenfield.

Arkitektura shpesh tërhiqet nga regjimet autoritare, gjithashtu, për asnjë arsye tjetër përveç aftësisë së tyre për të bërë gjërat me dekret. Midis konsideratave komerciale që diktojnë se çfarë lloj pllaka dyshemeje mund të merren me qira, mbyllja e raportit të sipërfaqes së dyshemesë sipas zonimit dhe 10,000 kushteve të tjera në formën e ndërtesës, kufizimet rregullatore dhe të imponuara nga tregu për të punuar në demokracitë perëndimore do të thotë se ju do të Asnjëherë mos arrini të eksploroni shtrirjet e jashtme të imagjinatës suaj.

Më keq, qyteti është një gropë grindjesh, e mbushur deri në kufijtë e saj me zona të ndara elektorale, të cilat të gjitha disi duhet të akomodohen njëkohësisht. Është e lehtë të imagjinohet një lloj i caktuar arkitekti (dhe mendoj se është e drejtë të thuhet se ne të gjithë njohim njerëz të tillë, dhe me të vërtetë mund të kemi dikë specifik në mendje) duke pyetur veten se si supozohet që ata të përdorin Howard Roark-in e tyre kur ata’ janë të detyruar vazhdimisht të qetësojnë civilët e zymtë dhe pa imagjinatë në këtë mënyrë.

Dhe së bashku vjen dikush që ju inkurajon të ëndërroni të mëdha, ju siguron se çdo gjë që imagjinoni mund dhe do të ndërtohet dhe, më e mira nga të gjitha, ju ofron një çantë të trashë për të ndarë përmbajtjen e mendjes suaj të bukur me botën? Si mund të jetë kjo gjë tjetër veçse një ëndërr?

Por ëndrra vjen me një kosto – një kosto e dyfishtë, në fakt. Aspekti i parë përfshin vënien jo vetëm të ndjenjave tuaja, por të gjithçkaje që dini për krizën klimatike në njërën anë. Neom po planifikohet në një kohë kur temperaturat e llambave të lagështa në shkretëtirën arabe tashmë tejkalojnë 20 gradë Celsius gjatë gjysmës së vitit dhe parashikohet të rriten ndjeshëm deri në fund të shekullit.

Kushtet e tilla e bëjnë shkretëtirën fjalë për fjalë të pabanueshme në mungesë të operacioneve të ftohjes me energji intensive; studimi më i fundit me reputacion parashikon “rreziqe të rëndësishme për mbijetesën njerëzore në Gadishullin [Arabik] nëse nuk ndodhin zbutje të rreptë të klimës”. Nëse do të punoni në Neom, atëherë, duhet të menaxhoni disonancën njohëse të dizajnimit sikur të mos ishte kështu në fakt.

E dyta është akoma më serioze. Ai përfshin fatin e njerëzve të fisit Huvaitat të zhvendosur me forcë nga Provinca Tabuk për t’i hapur rrugë ardhjes së Neom. Në prill 2020, forcat saudite të sigurisë thuhet se qëlluan për vdekje Abdul Rahim al-Huwaiti në shtëpinë e tij pasi ai postoi video duke protestuar kundër pastrimit të komuniteteve të papërshtatshme për planet e qeverisë.

Është veçanërisht e rëndësishme që ju të kuptoni gjithashtu se cilido qoftë qëllimi juaj, nuk do të jeni në gjendje të jeni “zëri i arsyes” në studio, ose “të përfaqësoni të padëgjuarit”. Mos e mashtroni veten duke menduar se çdo sasi e provave të paraqitura me përpikëri mund të shtyjë për një orë përparimin e një projekti që partnerët kanë vendosur se është kyç për të ardhmen e praktikës së tyre.

Nëse ka ndonjë gjë, vetë prania juaj si zë kritik mund të përdoret për të demonstruar se “të gjitha perspektivat janë marrë parasysh”. E vetmja lëvizje e qëndrueshme në një situatë të tillë është të mos vërtetoni premisën duke e pajisur atë me imprimaturën e mundit tuaj.

Unë ua drejtoj këto fjalë veçanërisht atyre që tani punojnë në Neom në Morphosis, Zaha Hadid Architects dhe studio të tjera, por edhe profesionit të arkitekturës dhe industrive aleate të tij më gjerësisht. Nuk mund t’ju them se çfarë duhet ose nuk duhet të bëni. Ti je i vetmi që e di sa mirë fle gjatë natës.

Megjithatë, ne e dimë se çfarë ndodhi me projektin e Oppenheimer. Dhe ne e dimë se çfarë ndodhi me të. Ai vetëm mund të shikonte punën e tij dhe të reflektonte solemnisht: “Tani jam bërë Vdekje, shkatërrues i botëve”. Neom nuk është, është e vërtetë, fshirje atomike, apo ndonjë gjë e ngjashme me të. Por ajo tashmë ka sjellë vdekjen, dhe në gdhendjen e një linje përmes një komuniteti të gjallë, që merr frymë, të gjithë ata që janë bashkëpunëtorë në projektimin dhe ndërtimin e tij janë tashmë shkatërrues të botëve.

Adam Greenfield është një shkrimtar dhe urbanist amerikan, me qendër në Londër që nga viti 2013. Ai është duke shkruar librin e tij më të ri “Përtej shpresës: Fuqia Kolektive dhe Kujdesi i ndërsjellë në Urgjencën e gjatë”./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Rritja e shitjeve në sektorin e ndërtimit u frenua në vitin 2023

Published

on

Pas rritjes dyshifrore në vitin 2022, ritmet e shitjeve në volum në sektorin e ndërtimit janë frenuar disi në vitin 2023, sipas të dhënave që INSTAT ka grumbulluar te kompanitë e ndërtimit.

Zakonisht në 3-mujorin e fundit të çdo viti ka një rritje të shitjeve në banesa, për shkak të blerjeve që bëjnë kryesisht emigrantët në këtë periudhë (shiko grafikun bashkëngjitur).

Në 3-mujorin e fundit të 2023, volumi i shitjeve në ndërtim u rrit me vetëm 1% nga 16.1% që ishte rritja në tremujorin e fundit 2022.

Gjatë gjithë tremujorëve të 2023, ritmet e rritjes së shitjeve në volum ishin më të ulëta se më 2022.

P.sh. në tremujorin e dytë 2023, volumi i shitjeve u rrit me vetëm 0.2%, në tremujorin e dytë rritja ishte me 5.2% nga 11.5% në të njëjtën periudhë të vitit 2022, shkruan Monitor.al

Me gjithë frenimin e ritmeve të rritjes, volumet e ndërtimit dhe shitjeve po rriten në sektorin e ndërtimit, edhe pse treguesit demografikë dhe inflacioni i lartë nuk po e frenojnë këtë trend si në Europë.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Europë është në një fazë stanacioni nga rënia e kërkesës, teksa lufta në Ukrainë ka krijuar një efekt psikologjik negativ për investime në pasuri të paluajtshme.

Pavarësisht ngadalësimit, ndërtuesit vendas mbeten optimistë. Pas një rënie me 8 pikë në janar 2024, treguesi i besimit në ndërtim që matet nga Banka e Shqipërisë u rrit me 6.8 pikë përqindje në muajin shkurt. Ky tregues qëndron rreth 25 pikë përqindje mbi mesataren afatgjatë.

Rritja këtë muaj u përcaktua kryesisht nga vlerësimet më të mira për aktivitetin aktual ndërtues. Paralelisht me të, pritjet për punësimin dhe ato për çmimet në të ardhmen janë në rritje. Nga ana tjetër indeksi i besimit konsumator u rrit në disvarfor të blerjeve të mëdha në dy muajt e parë të vitit 2024.

Sektori i ndërtimit pësoi një rritje të vrullshme pas vitit 2016, kryesisht në sektorin e banesave. Rritja e lejeve në rekorde historike dhe sipërfaqes në ndërtim në pesë vjeçarin e fundit erdhi në një kohë që popullsia po pakësohet dhe po plaket nga rënia e lindjeve dhe emigracioni lartë të rinjve. Në kontradite më këto zhvillime çmimi i banesave është rritur me shpejtësi.

Ndërtimi është kthyer në motorin e rritjes ekonomike vitet e fundit. Në vitin 2022, sektori kontribuoi me 11.1 pikë % të vlerës së shtuar nga 9.4 pikë % që kontribuoi në vitin 2019. Ky kontribut u rrit më tej në vitin 2023, referojnë të dhënat jo përfundimtare.

Aktualisht, Shqipëria është vendi më i varfër i Europës dhe ka ekspozimin më të lartë të sektorit të ndërtimit në kontinent. Sipas Eurostat, në vitin 2022, ndërtimi kontribuoi me 11.2% të vlerës së shtuar bruto, ndërsa në BE, ky sektor kontribuoi me 5.5%./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Skanska do të ndërtojë një kampus të dhënash në vlerë prej 242 milionë dollarë në SHBA

Published

on

Skanska me bazë në Suedi, një kompani globale ndërtimi dhe zhvillimi, njoftoi se ka marrë një kontratë të re me vlerë rreth 2.5 miliardë SEK (242 milionë dollarë) në shtetin e Virxhinias në SHBA.

Projekti synon të ndërtojë një kampus të dhënash prej 23,000 m2.

Firma njoftoi se do të kryejë gjithashtu punë në terren dhe shërbime për qendrën e re.

“Fushërimi përfshin gjithashtu një përshtatje të një hapësire administrate dhe tre salla të dhënash,” tha Skanska.

Puna filloi këtë muaj me një datë të pritshme përfundimi deri në dhjetor 2025./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Mercedes-Benz dhe Binghatti do të ndërtojnë një rrokaqiell super të lartë në Dubai

Published

on

Mercedes-Benz do të bashkëpunoj me firmën Binghatti Properties për të ndërtuar një rrokaqiell super të lartë në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe.

Projekti është emëruar zyrtarisht Mercedes-Benz Places në Dubai; Struktura 65-katëshe do të arrijë 341 metra.

Hiper-pronat e Binghatti janë projektuar posaçërisht për ata që vlerësojnë vërtetë arkitekturën e shkëlqyer, duke u dhënë banorëve të tyre përvojën sesi dizajni modern dhe i menduar, i kombinuar me teknologjinë e fundit mund të bëjë një pronë më shumë sesa thjesht një vend ku jetoni.

Siç mund ta shohim nga imazhi i paraqitur, ndërtesa do të ketë një vijë çati të lakuar dhe fasada do të shfaqë logon e kompanisë së automobilave.

“Me Mercedes-Benz Places në Dubai, ne po e kapërcejmë fushën e automobilave për të krijuar përvoja të jashtëzakonshme të markës. Partneriteti me Binghatti, i cili mburret me ekspertizë të gjerë në zhvillimin e pasurive të paluajtshme, është një ndeshje ideale për ne. Kulla jonë rezidenciale e markës inauguruese synon të krijojë baza të reja, të lakmuara që përmbledhin thelbin e markës sonë, duke u ofruar klientëve tanë një vend të shenjtë për të mbërritur, për t’u çlodhur dhe për ta thirrur me të vërtetë në shtëpi.”, thotë Britta Seeger, një anëtare e bordit të Mercedes-Benz Group AG.

“Ne jemi të emocionuar të bashkëpunojmë me Mercedes-Benz, një emër ikonë, për të aktualizuar rezidencën e parë luksoze të markës Mercedes-Benz në botë. Mercedes-Benz Places në Dubai kapërcen të qenit thjesht një zhvillim i pasurive të paluajtshme; është gati t’i japë prioritet komunitetit dhe lëvizshmërisë, duke vendosur një standard të ri për jetesë inteligjente.”, kryetari i Binghatti Properties Muhammed Binghatti.

Detaje të mëtejshme do të njoftohen më 24 janar 2024, gjatë një ngjarjeje në Dubai.

Continue Reading

Trending