Connect with us

Aktuale

Përfundojnë punimet në terminalin të aeroportit në Gjenevë

Published

on

Studio britanike e arkitekturës Rogers Stirk Harbor + Partners ka përfunduar terminalin polikromatik dhe modular të aeroportit Aile Est në Gjenevë, Zvicër.

Ndërtesa prej qelqi dhe çeliku 520 metra e gjatë u krijua nga RBI-T, një ekip i përbërë nga Rogers Stirk Harbor + Partners (RSHP), studioja e arkitekturës Jacques Bugna dhe firmat inxhinierike Ingérop dhe T-Ingénierie për aeroportin La Genève Internationale.

I përbërë nga dy kate, Aile Est shërben gjashtë stendat ekzistuese të avionëve në aeroportin ndërkombëtar dhe përfshin lehtësirat e nisjeve, mbërritjeve dhe transferimit, së bashku me kontrollet kufitare dhe sallonet e pasagjerëve.

Ai strehon afërsisht 2,800 pasagjerë në orë në nisje dhe 3,000 pas mbërritjes.

Terminali është projektuar për të prodhuar më shumë energji sesa konsumon duke përdorur burime të rinovueshme të energjisë në vend, si panelet fotovoltaike dhe shtyllat gjeotermale. Nga viti 2024, Aile Est do të lidhet gjithashtu me GeniLac – një rrjet që përdor ujin nga Liqeni i Gjenevës për të reduktuar ngarkesat ftohëse për ndërtesat.

Do të ketë gjithashtu objekte për të mbështetur rikuperimin dhe përdorimin e ujit të shiut në të gjithë ndërtesën.

RSHP u themelua nga arkitekti i ndjerë dhe pionieri i arkitekturës së teknologjisë së lartë Richard Rogers në 1977, i cili vdiq në dhjetor në moshën 88. Studio ishte e njohur si Richard Rogers Partnership deri në vitin 2007, por u riemërua për të pasqyruar kontributet e partnerëve të studios Stirk dhe Ivan Harbor. .

Diku tjetër, RSHP po projekton gjithashtu një terminal aeroporti në Shenzhen të Kinës, i cili do të organizohet rreth një kopshti të madh të mbuluar./Media Ndërtimi.

Aktuale

62 objekte në rrugën “Agim Ramadani” dhe në afërsi të Parkut të Qytetit do të kyqen në “Termokos”

Published

on

Kanë filluar punimet për zgjerimin e rrjetit të ngrohjes për qendrën e qytetit, nga rruga Agim Ramadani deri tek Parku i Qytetit.

Kështu ka njoftuar nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, përmes rrjetit social Facebook.

Zogaj ka thënë se gjithsej në Ngrohtoren e qytetit do të kyqen 62 objekte, me 767 njësi banesore, me një total prej 106.145 metra katror.

Gjatë fundvitit të kaluar, punime për kyqje në ngrohtoren e qytetit ka pasur edhe në lagje tjera si në Arbëri dhe në Rrugën B./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ministri Murati thotë se zyra ligjore e ministrisë i’a ka dhënë dritën e gjelbër për faljen e 100 eurove të tatimit

Published

on

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka thënë se e ka marrë edhe dritën e gjelbërt nga Zyra Ligjore e ministrisë për të ecur tutje me planin për përfshirje në ligjin e ri edhe dispozitën për zbritjen e takimit në pronë deri në 100 euro për faturën e vitit 2023.

Murati ka thënë se një gjë të tillë kishte deklaruar qysh para një jave.

Ky vendim për faljen e 100 eurove për vitin 2023 është marrë pas reagimeve të shumta rreth rritjes së faturave të tatimit në pronë, sidomos në kryeqytet.

Atë çfarë kam thënë unë, e ka thënë edhe Departamenti Ligjor i MFPT-së:

– që dispozitën për zbritjen e tatimit në pronë deri në 100 euro për faturën e vitit 2023 do ta përfshijmë në ligjin e ri.

Meqenëse tashmë janë bërë disa komuna që kanë mbështetur këtë nismë, ne si ministri, qysh javën që vjen do të nisim procedurat fillimisht duke lëshuar projektligjin për konsultime të brendshme, e pastaj edhe për konsultime publike, dhe pas kësaj do ta dërgojmë për miratim në Qeveri./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Komuna e Prishtinë fton për nënshkrimin e Kontratës Sociale

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve ka kënaqësinë të iu ftoj në ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive

Nënshkrimi i Kontratës Sociale për Kryeqytetin do të realizohet të hënën më 6 shkurt nga ora 19-21:00, në Shkollën Fillore “Ismalil Qemaili” në lagjen Bregu i Diellit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending