Connect with us

Aktuale

Për herë të parë në 14 vite apartamentet në Britaninë e Madhe pësojnë ulje drastike të çmimit

Published

on

Çmimet e apartamenteve në Mbretërinë e Bashkuar kanë rënë për të tretin muaj radhazi dhe me ritmin më të shpejtë që nga kriza financiare e vitit 2008. Të dhënat e publikuara të mërkurën nga shërbimet e hipotekave Halifax nxorën në pah se çmimet mesatare të apartamenteve ranë me 2.3% midis tetorit dhe nëntorit.

Kjo ishte rënia më e madhe në një muaj që nga tetori i vitit 2008, rënia e tretë më e madhe në 40 vite me një rënie prej 0.4 përqind midis shtatorit dhe tetorit dhe një rënie prej 0.1 përqind midis gushtit dhe shtatorit.

Norma vjetore e çmimeve të apartamenteve u ul në 4.7 për qind, nga 8.2 për qind në mujin e kaluar dhe ritmi më i ngadaltë që nga korriku 2020.  Çmimi i apartamenteve ra në 285,579 paund në nëntor, 2.9 për qind më pak nga 293,992 paund në gusht të këtij viti, raporton abcnews.al.

Normat e hipotekave kanë shënuar rritje gjatë muajve të fundit, duke reflektuar pritshmëritë për kosto më të larta të huamarrjes afatmesme, pasi Banka e Anglisë po përballet me rritjen e inflacionit, i cili ka shënuar nivelin më të lartë në 41 vite.

Pritshmëritë e  tregut për rritje të mëtejshme të normave të interesit ka shënuar rritje gjithashtu pas buxhetit “mini” të kancelarit të dikurshëm Kwasi Kwarteng, i cili përfshinte 45 miliardë paund ulje taksash, por tani janë kthyer në nivelet e para 23 shtatorit.

Kinnaird tha se rënia reflektoi gjithashtu një “proces normalizimi” pas rritjes më të madhe të çmimit të apartamenteve, gjatë dy viteve të fundit. Në gusht të këtij viti, çmimi mesatar u rrit me 23% në krahasim me janar të 2020, përpara fillimit të pandemisë Covid-19.

Shërbimi i hipotekave Nationwide javën e kaluar raportoi rënien më të madhe mujore të çmimeve të apartamenteve që nga qershori 2020. Sipas Halifax, ritmi i rritjes vjetore të çmimeve u ngadalësua në të gjithë rajonin, përveç njërit, në verilindje, raporton abcnews.al.

Uellsi dhe zonat në jugperëndim regjistruan rënien më të madhe vjetore, nga 11.5 për qind në 7.9 për qind dhe nga 10.7 për qind në 8.4 për qind respektivisht. Të dyja zonat ishin pikat kryesore të rritjes së çmimeve gjatë pandemisë.

Ritmi vjetor u ngadalësua me 1.4 % në 5.2 për qind në muajin nëntor në Londër. Çmimet në Irlandën e Veriut ranë me një përqindje më të vogël 0.6% duke shkuar në 9.1 për qind.

Tom Bill, agjent i pasurive i Knight Frank në Mbretërinë e Bashkuar, tha se priste që çmimet e apartamenteve të regjistronin nivelin që ishin në verën e vitit 2021.

Wishart në Capital Economics tha se më parë kishte parashikuar që çmimet e apartamenteve në Mbretërinë e Bashkuar do të binin me 12 për qind deri në mesin e vitit 2024.

Ai shtoi se ai tani pret që Londra dhe jugu i Anglisë të përjetojnë “rëniet më të mëdha të çmimeve, ndërsa Skocia dhe Irlanda e Veriut mund ta përballojnë më lehtë.” /Media Ndërtimi

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending