Connect with us

Infrastrukturë

Pas dy vitesh, rifillon prodhimi i Ferronikelit në Drenas

Published

on

Në tetor të vitit 2021, “NewCo Ferronikeli” ndërpreu prodhimin e ferronikelit për shkak të rritjeve të çmimeve të energjisë elektrike.

Gati dy vite më vonë, kjo kompani po i rikthehet prodhimit, duke mbajtur sot ceremoninë hapëse të saj.

“Për shkak të rritjes së vazhdueshme të çmimeve të energjisë elektrike në tregjet evropiane, kompania NewCo Ferronikeli është e detyruar të ndalojë përkohësisht prodhimin” kishte bërë të ditur kompania aso kohe.

Rikthimin e kompanisë në prodhim, NewCo Ferronikeli e ka bërë duke mobilizuar ekip punëtorësh të cilët pritet t’i rikthehen një prej pordhimtarive më të mëdha që kishte Kosova./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Published

on

Në Shqipëri gratë dhe vajzat po depërtojnë edhe në industrinë e prodhimit të automjeteve. Arjeta Puca themeluese e kompanisë “Timak”, që bazohet në punën e vajzave, në pak vite ja ka dalë të prodhojë disa qindra të tilla, së fundi dhe prototipin e makinës së parë të blinduar ushtarake, e cila do të ekspozohet në panairin Eurosatory në Paris. Nën moton “gratë në timonin e ndryshimit” zonja Puca po ndërton të ardhmen e saj në Shqipëri, pas kthimit nga emigracioni.

“Pas 25 viteve, të ngarkuara me mall për Shqipërinë, më në fund e vendosa të kthehem. Në familje vazhdimisht dëgjoja të thuhej “do kthehemi në Shqipëri”. Nuk dija asgjë, thjesht kisha mallin për vendin tim”- nis rrëfimin për Zërin e Amerikës, Arjeta Puca, themeluese e Kompanisë “Timak”, shkruan Telegrafi.com

Arjeta është vajza nga Dibra që pas vitesh 25 vitesh vendosi të rikthehet në Shqipëri, prej nga ishte larguar me prindërit në fillim të viteve 90 në moshën 4 vjeçare, në Ankara të Turqisë. E arsimuar në degën e inxhinierisë kompjuterike, me një përvojë pune në Japoni dhe Gjermani, ajo vendosi të sjellë me vete gjithçka kish fituar krah prindërve të saj. Ata zotërojnë një kompani për prodhimin e makinerive borëpastruese si dhe të atyre për panelet diellore prej gati 20 vitesh në Ankara. Fillimi pas rikthimit 9 vjet më parë ishte i vështirë.

“ Fillimi ishte i vështirë, nuk dija mirë gjuhën, nuk kisha shoqëri, e ndjeja veten të izoluar. Përpiqesha të krijoja rrjetin e duhur të komunikimit, të mësoja sa më shumë. Ka qenë më shumë mësim dhe krijim i njohjeve të reja. Kam mësuar jashtë mase shumë. Puna ime

e parë, ka qenë shitja e automjeteve borëpastruese. Nuk ka patur shumë kërkesë dhe bëja çdo punë tjetër”- tregon Arjeta.

Por ajo nuk dorëzohet, dhe krijon Kompaninë “Timak” si një nismë për shtimin e produkteve “Made in Albania”. Gjatë fillimeve të punës që bazohej në tregëtimin e automjeteve të ndryshme, Arjeta tregon se e tërhoqi autoambulanca dhe ja doli ta prodhojë atë për herë të parë në Shqipëri.

Arjeta është e rrethuar nga 15 vajza. Ka zgjedhur të punojë me to, të ofrojë dhe të marrë prej tyre më të mirën. Ato janë duke i dhënë dorën e fundit projektit për Shotën.

“Nuk është projekti i parë kaq sfidues. Na pëlqejnë sfidat dhe gjithmonë i marrim përsipër. Nuk i themi jo asnjë oferte dhe projekti të ri”- thotë ajo.

Por i gjithë ky pasion i Arjetës ka një bazë të fortë trashëgimie që është babai i saj Shpëtim Puca. Ka dashur që Arjeta si fëmija i dytë pas një vajze të jetë djalë, – “por sot jam krenar për të”- tregon ai për Zërin e Amerikës.

“Gjithmonë kur kishte Arjeta ndonjë problem gjatë punës i thosha, çfarë të bëj unë që nuk kam baba se ti e ke babain, mos u shqetëso. Për çdo gjë e kam ndihmuar”- shprehet Shpëtim Puca, babai i Arjetës.

“Arsyeja që unë jam këtu është babai. Më ka marrë me vete në punën e tij që 9 vjeç. Jam mësuar të shoh hekura apo vajin hidraulik. Është me të vërtetë arsyeja kryesore që unë merrem me këto gjëra. Gjithmonë më ka mbështetur dhe asnjëherë nuk më ka thënë, ti nuk e bën dot këtë apo atë punë. Që fëmijë më ka dhënë çekiçin apo mjete të tjera në dorë”- tregon Arjeta.

Dhe teksa ndjek çdo detaj në momentet e fundit para se kjo makinë ushtarake për mbrojte të dalë nga shtëpia e prodhimit, ajo rrëfen synimin e saj për familjen.

“Qëllimi final është që ne të gjithë si familje të realizojmë ëndrrën tonë, për t’u kthyer në Shqipëri”- thotë ajo.

Qindra automjete kanë në thelb përkushtimin dhe punën, e 15 vajzave të kompanisë “Timak” me në krye Arjetën, së fundi edhe Shota e cila po nis rrugëtimin drejt Parisit. Tashmë ajo është për to një ëndërr e realizuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Arkitektura e stadiumeve të Euro 2024

Published

on

Në Gjermani ka filluar turneu i futbollit Euro 2024.

Pika kryesore arkitekturore e Euros së këtij viti, Allianz Arena, e cila do të riemërohet në Munich Football Arena për turneun, është projektuar nga studio zvicerane Herzog & de Meuron.

I hapur në vitin 2005 përpara Kupës së Botës 2006, stadiumi me 70,000 vende është i mbështjellë me veshje të veçantë të bërë nga panele ETFE të fryra të rregulluara në një model diamanti. Panelet e tejdukshme lejojnë që pjesët e jashtme të stadiumit të ndriçohen gjatë natës.

Munich Football Arena do të presë ndeshjen e parë të turneut, Skocia kundër Gjermanisë.

Olympiastadion, Berlin, nga Werner March dhe Albert Speer

Pak stadiume kanë aq histori sa Olympiastadion, i cili fillimisht u projektua nga arkitektët gjermanë Werner March dhe Albert Speer si pjesa kryesore e Lojërave Olimpike Verore famëkeqe të 1936-ës.

Stadiumi ka një formë të dallueshme menjëherë, me tasin e tij të ndenjëseve të thyer nga një hendek i madh ku ishte vendosur pishtari origjinal olimpik.

Pas pritjes së Lojërave Olimpike dhe Kupës së Botës 1974, stadiumi u rinovua gjerësisht në 2004 përpara Kupës së Botës 2006, si shumë stadiume në këtë listë.

Olympiastadion do të presë finalen e turneut më 14 korrik.

Westfalenstadion / BVB Stadion Dortmund, Dortmund, nga Planungsgruppe Drahtler

Ashtu si disa stadiume që presin lojëra në turne, Westfalenstadion u projektua duke përdorur elementë të parafabrikuar për Kupën e Botës 1974.

Tribinat origjinale me katër çati dhe të veçanta u zgjeruan dhe u lidhën në një tas në vitet 1990, me strukturën e mbështetur nga tetë shtylla strukturore të verdha të ndezura, të cilat i japin stadiumit një ndjesi të teknologjisë së lartë.

Me një kapacitet prej mbi 80,000, stadiumi tani është vendi më i madh në Gjermani, megjithëse kjo do të reduktohet për shkak të Euro 2024 pasi zonat e sigurta janë kthyer në vende.

Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, nga HPP Architekten

E hapur në vitin 2001, Arena AufSchalke ishte një nga stadiumet e shumta të ndërtuara përpara Kupës së Botës 2006 si shtëpia e re për FC Schalke 04.

I projektuar për t’u përshtatur nga HPP Architekten me bazë në Düsseldorf, stadiumi ka një çati të ngjashme me kupolën e ndërtuar nga një kornizë çeliku e mbuluar me një tekstil me fije qelqi të veshur me Teflon, e cila ka një seksion qendror plotësisht të tërheqshëm.

Ai gjithashtu ka një fushë të tërhequr, që do të thotë se sipërfaqja e lojës mund të rrëshqasë për të lejuar lehtësisht ambientin për të pritur koncerte dhe ngjarje të tjera sportive si hokej mbi akull dhe boks.

RheinEnergieStadion / Stadiumi i Këlnit, Këln, nga GMP Architekten

Një tjetër stadium me një histori të gjatë, RheinEnergieStadion qëndron në vendin e ish-fortifikimeve të Këlnit, të cilat u hoqën sipas kushteve të Traktatit të Versajës pas Luftës së Parë Botërore.

Stadiumi fillestar i ndërtuar në vend në vitet 1920 u rimodelua gjerësisht dhe u zgjerua shumë herë përpara se të prishej, me stadiumin aktual të hapur përpara Kupës së Botës 2006.

Ai ka katër stenda drejtkëndëshe, me korniza betoni të ekspozuar dhe çati të varur nga katër kulla qoshe.

Continue Reading

Infrastrukturë

Vila mijëravjeçare poshtë Durrësit që e zbuloi tërmeti

Published

on

Punimet për të rindërtuar një shkollë të dëmtuar nga tërmeti i pesë vjetëve më parë në Durrës të Shqipërisë, nxorën në dritë një pasuri të rrallë arkeologjike për këtë vend.Sipas arkeologëve, bëhet fjalë për një vilë dymijëvjeçare.Arkeologu me përvojë që udhëheq punimet, Luan Përzhita se deri më tash, aty janë zbuluar katër mozaikë.

Si erdhi deri te zbulimi?Zbulimi i këtij vendbanimi ndodhi krejt rastësisht, ndërsa punohej për të rindërtuar Shkollën “Gjergj Kastrioti”, e cila u shkatërrua nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019, që goditi kryesisht Durrësin.“Aty ishin të pranishëm arkeologë, pasi Ligji i trashëgimisë kulturore në Shqipëri obligon që ndërtimet të mos bëhen pa testimet arkeologjike. Sapo u shfaqën gjurmët e këtij vendbanimi, menjëherë u bllokuan punimet dhe nisi gërmimi arkeologjik”, thotë Përzhita.Shkolla që u shkatërrua nga tërmeti, ishte ndërtuar në vitet ‘70 dhe nuk i përballoi lëkundjet e forta.

Një pjesë e saj, thotë arkeologu, ishte e ndërtuar mbi këtë vendbanim të hershëm.

Bllokimi i punimeve në shkollën e re u bë në tetor të vitit 2023. Më pas, zona u mor në ruajtje nga shteti dhe ka një muaj e gjysmë që po punohet për të zbuluar se çfarë fshihet brenda.

Përzhita thotë se në gërmimet dhe konservimin e objekteve të gjetura, po punojnë 22 persona, të ndarë në dy ekipe: arkeologë dhe restaurues.

Zbulimi i parë ishte një mozaik i brendshëm, që dha sinjale se zona prej 1.200 metrash katrorë mund të nxirrte në dritë gjetje të tjera arkeologjike.

Sipas arkeologut, vila është e organizuar me tarraca, ambiente të ndenjës, pishina e të tjera, ndërsa janë zbuluar edhe shumë kanale të qarkullimit të ujit, si dhe kanali kryesor që e derdhte atë në det.

Ai thotë se, në bazë të të dhënave të deritanishme, ky monument ka kaluar në disa faza.“Ka pasur një shkëlqim deri në vitet 180 – kohë kur ka rënë një zjarr që e ka shkatërruar thuajse gjithë pjesën e vilës.

Pastaj, është bërë rindërtimi i saj në fund të shekullit të tretë, fillim të shekullit të katërt, kur edhe vila e ka humbur shkëlqimin e saj dhe nuk është përdorur më si ambient banimi, por është kthyer në punishte për punime qeramike”, shpjegon Përzhita.

Më vonë, sipas tij, një tërmet i vitit 334 e ka shembur përfundimisht vilën, sepse ka qenë shumë i fuqishëm.Ai thotë se në fund të shekullit të 5-të jeta në këtë territor është rikthyer, por një tërmet i 517-ës, pastaj, e ka shuar sërish./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending