Connect with us

Arkitekturë

Panairi i Dizajnit në Paris shtyhet për në mars 2022

Published

on

Organizatorët e panairit të dizajnit Maison&Objet në Paris kanë njoftuar se eventi i tij i janarit do të shtyhet deri në mars për shkak të rritjes së rasteve të koronavirusit në të gjithë Evropën.

Edicioni i ardhshëm i shfaqjes tregtare dyvjeçare do të zhvillohej nga 18 deri më 22 janar 2022, por tani do të mbahet nga 24 deri më 28 mars 2022.

Është hera e dytë që Maison&Objet ndikohet nga pandemia Covid-19, pas anulimit të eventit fizik të shtatorit 2020, i cili u zëvendësua me një botim online.

Pjesëmarrësit “nuk duan që punonjësit e tyre të marrin rreziqe”

Organizatorët e Maison&Objet thanë se vendimi vjen pas “valës së re të Covid-it, të përforcuar nga zgjerimi i shpejtë i variantit Omicron”, i cili ka parë një rënie të të pranishmëve të regjistruar.

Për më tepër, kufizimet e reja të prezantuara nga qeveria franceze për të frenuar transmetimin e virusit kanë numër të kufizuar që mund të marrin pjesë në ngjarje të mëdha të brendshme.

“Të ndikuar nga kjo rritje, shumë kompani në mesin e 1700 kompanive që kanë konfirmuar se do të marrin pjesë, tregojnë se nuk duan që punonjësit e tyre të rrezikojnë dhe tani janë duke alarmuar për ndërprerjet që po përjetojnë në operacionet e tyre”, thuhet në një deklaratë nga Maison&Objet./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Studio britanike e arkitekturës projekton Aeroportin Ndërkombëtar me gjashtë pista të Arabisë Saudite

Published

on

Studio britanike e arkitekturës Foster + Partners është duke projektuar Aeroportin Ndërkombëtar King Salman me gjashtë pista në Riad, i cili do të bëhet një nga aeroportet më të mëdhenj në botë.

I emëruar sipas mbretit të Arabisë Saudite Salman bin Abdulaziz Al Saud, Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Salman do të projektohet nga Foster + Partners dhe do të përfshijë terminalet ekzistuese të emërtuara sipas ish-mbretit Khalid bin Abdulaziz Al Saud.

Krahas Aeroportit Ndërkombëtar King Salman, i cili pritet të strehojë deri në 120 milionë udhëtarë deri në vitin 2030 si një nga aeroportet më të mëdhenj në botë, Foster + Partners po projekton gjithashtu 12 kilometra katrorë objekte rezidenciale dhe rekreative, dyqane me pakicë dhe objekte mbështetëse të aeroportit.

Deri në vitin 2050, kapaciteti i pasagjerëve parashikohet të rritet në 185 milionë udhëtarë, me kapacitet për të përpunuar 3.5 milionë tonë mallra.

Studio tha se aeroporti do të funksionojë si “një qendër globale logjistike, do të stimulojë transportin, tregtinë dhe turizmin dhe do të veprojë si një urë që lidh Lindjen me Perëndimin”.

Sipas studios, dizajni do të marrë në konsideratë identitetin e Riadit dhe kulturën saudite në mënyrë që të krijojë një “përvojë unike udhëtimi”, duke arritur gjithashtu certifikimin LEED Platinum.

Kjo do të arrihet duke fuqizuar aeroportin duke përdorur energji të rinovueshme dhe duke përfshirë “iniciativat e reja të gjelbërta” në dizajnin e tij.

Studioja po harton gjithashtu disa skema që synojnë ndërtimin e turizmit në Arabinë Saudite, duke përfshirë hotelin Southern Dunes dhe një hotel në formë unaze në shtylla si pjesë e Projektit të Detit të Kuq në bregun perëndimor të vendit.

Projektet e mëparshme të hartuara nga studioja në vend përfshijnë një kuartet stacionesh hekurudhore me shpejtësi të lartë në Mekë, Medinë, Xhedah dhe në qytetin ekonomik të mbretit Abdullah./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Në Nju Jork ndërtohet rrokaqielli më i ngushtë në botë

Published

on

Dizajnerët të cilët kanë projektuar ndërtesën më të hollë në botë sapo u kanë prezantuar fansave të ndërtesave ultraluksoze pamjet e para të këtij rrokaqielli.

Studio Sofield me bazë në Nju Jork ka zbuluar ambientet e brendshme të Kullës Steinëay, e sapo ndërtuar dhe me një lartësi prej 430 metra, me pamje nga Central Park.

Nga kjo studio njoftohet se tashmë kanë përfunduar punimet për ndërtimin e monumentit në mes të Manhatanit, i cili u ndërtua në një zonë që dikur i takonte kompanisë së pianos Steinway & Sons.

Rrokaqielli 91-katësh, përmban 46 rezidenca me kate të plota dhe dupleks. Fotot e publikuara këtë muaj nga projektuesit tregojnë lobe të pasura të zbukuruara me gur gëlqeror, mermer, çelik të nxirë dhe kadife, dysheme të shtruara me lis të ngurtë gri dhe vepra arti origjinale nga Picasso dhe Matisse.

Sipas Studio Sofield, ambientet e brendshme të Kullës Steinëay ishin projektuar për të evokuar madhështinë e epokës së praruar të Nju Jorkut, një periudhë në fund të shekullit të 19-të kur bulevardet e qytetit ishin të veshur me pallate madhështore të baronëve si Andreë Carnegie dhe Cornelius Vanderbilt.

Ndodhet në një rrugë në Midtown, e mbushur me kulla të shndritshme, që është bërë e njohur si “Rreshti i Miliarderit”.

Themeluesi i Studio Sofield, William Sofield, i tha CNN se donte ta bënte kullën të njihej në Nju Jork.

“Ne të gjithë kemi qenë në vende shumë luksoze, por unë doja të krijoja një ndërtesë që nuk mund të ishte askund tjetër në botë,” tha ai. “Unë e di se kaq shumë njerëz mund të kenë shtëpi të shumta, të cilët do të kenë apartamente këtu. Dhe unë doja të krijoja një përvojë shumë të veçantë që mund të kishte vetëm në Nju Jork.”

Me lartësi prej 430 metra ajo është gjithashtu një nga ndërtesat më të larta në hemisferën perëndimore, duke qëndruar pak më poshtë se dy të tjerat në qytetin e Nju Jorkut: Qendra Botërore e Tregtisë 540 metra e gjatë dhe Kulla e Central Parkut 470 metra e gjatë.

Apartamentet në këtë rrokaqiell në çmim nga 7.75 milion dollarë në 66 milion dollarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Pavarësisht se gjendet mes shkretëtirës, mënyra e ndërtimit të kësaj shkolle bën që ajo të mbajë temperatura të ulëta

Published

on

Në qytetin verior të Indisë, Jaisamler, i cili njihet edhe si “Qyteti i artë”, shkaku i ndërtimeve me rërë dhe që marrin ngjyrën e verdhë, në kulmin e verës temperaturat mund të arrijnë deri në 49 gradë Celsius.

Këtu, ndërtesat janë projektuar prej kohësh për t’iu përshtatur të nxehtit, një traditë që arkitektja njujorkeze Diana Kellogg e ka ndjekur me punën e saj në shkollën e vajzave Rajkumari Ratnavati.

Projekti, i cili synon të fuqizojë gratë dhe vajzat përmes arsimimit në një rajon ku shkalla e shkrim-leximit të femrave është më e ulëta në Indi, u autorizua nga CITTA, një organizatë jofitimprurëse amerikane që ofron mbështetje ekonomike dhe arsimore për gratë në zonat e largëta dhe të margjinalizuara.

Është hapi i parë në një projekt arkitekturor tre-pjesësh që do të përfshijë gjithashtu një qendër kooperativë të grave dhe një hapësirë ​​ekspozite.

E quajtur “Ndërtesa e Vitit” e vitit 2020 nga Architectural Digest India, shkolla ekologjike e gurëve ranor u hap në nëntor 2021 dhe 120 vajza janë aktualisht të regjistruara në kurrikulën e saj, sipas Kellogg.

Projektimi i një hapësire të rehatshme mësimi mund të jetë sfidues në zemër të shkretëtirës Thar, ku ndryshimet klimatike po i bëjnë periudhat e thatësirës më të gjata dhe më intensive.

Kellogg, i cili zakonisht harton projekte banimi të nivelit të lartë, u motivua nga një udhëtim në Jaisalmer në vitin 2014 dhe donte që ndërtesa të simbolizonte shpresën dhe qëndrueshmërinë e shkretëtirës duke bashkuar aspektet e arkitekturës tradicionale Jaisalmer me një dizajn modern.

“Ka metoda për të ftohur hapësirat që janë përdorur me shekuj. Ajo që bëra është që i bashkova në një kombinim që funksionoi,” tha Kellogg, duke shtuar se temperaturat e brendshme në shkollë janë afërsisht 20-30 gradë Fahrenheit më të ulëta se ato të jashtme.

Për strukturë ndërtimi, ajo zgjodhi të përdorte gur ranor me burim lokal – një material rezistent ndaj klimës që është përdorur prej kohësh për ndërtesat në zonë, duke përfshirë Fortimin Jaisalmer, një pjesë e qytetit ku banon një e katërta e popullsisë së tij dhe është pjesë e trashëgimisë së UNESCO.

“Është kaq e bollshme në këtë zonë. Është shumë e arsyeshme (në çmim) dhe gurgdhendës jashtëzakonisht të talentuar janë thjesht magjistarë me gurin,” tha Kellogg. “Në fakt e mban jashtë nxehtësinë dhe gjithashtu mban jashtë freskinë gjatë natës.”

Ndër teknikat tradicionale që Kellogg ka përfshirë në dizajn është rreshtimi i mureve të brendshme me suva gëlqereje, një material ftohës poroz dhe natyral që ndihmon në çlirimin e çdo lagështie të bllokuar që vjen nga lagështia.

E frymëzuar nga ndërtesat e tjera në rajon, ajo instaloi gjithashtu një mur jali – një rrjet gur ranor që mundëson që era të përshpejtohet në një fenomen të quajtur efekti venturi, duke ftohur hapësirën e oborrit duke siguruar gjithashtu hije nga dielli.

Tavanet dhe dritaret e larta lëshojnë nxehtësi në rritje në klasa, ndërsa një tendë e paneleve diellore ofron hije dhe energji.

Kondicioneri nuk përdoret askund në ndërtesë, jo vetëm për shkak të ndikimit të tij mjedisor, por sepse nuk është i zakonshëm në zonë. Në vend të kësaj, duke adoptuar mekanizma ftohjeje tradicionale dhe natyrore me të cilat studentët janë njohur, ajo beson se ata mund të marrin ndjenjën e rehatisë nga mjedisi i tyre, duke çuar në besim më të madh./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending