Connect with us

Ndërtim

Paga e punëtorëve të ndërtimit po rritet më shpejt se ajo e të punësuar në sektorë tjerë

Published

on

Paga mesatare për orë e punëtorëve të ndërtimit në SHBA po rritet më shpejt se ajo e njerëzve të punësuar në sektorë të tjerë, sipas një analize të të dhënave të reja të punësimit të publikuara nga qeveria amerikane.

Duke parë përmbledhjen e fundit të situatës së punësimit nga Byroja Federale e Statistikave të Punës, Kontraktorët e Përgjithshëm të Asociuar të Amerikës (AGC) zbuluan se të ardhurat për orë për punëtorët prodhues dhe jombikëqyrës në ndërtim ishin rritur me 6.1% gjatë vitit të kaluar, nga 31.04 dollarë amerikanë në Nëntor 2021 në 32,94 dollarë.

“Kjo rritje tejkaloi rritjen prej 5.8% të pagës mesatare për të gjithë punëtorët e prodhimit të sektorit privat,” tha AGC. “Punëtorë të tillë në ndërtim tani fitojnë mesatarisht 17.2% më shumë në orë sesa në sektorin privat në tërësi.”

Në nëntor 2022 numri i përgjithshëm i njerëzve të punësuar në sektorin e ndërtimit në SHBA arriti një rekord 7.75 milionë njerëz – 248,000 më i lartë se në këtë kohë vitin e kaluar.

Me 20,000 punëtorë të industrisë të punësuar vetëm gjatë muajit të kaluar, shkalla e papunësisë në sektor po bie gjithashtu.

“Numri i punëtorëve të papunë në ndërtim ra me 16 për qind, nga 469,000 në nëntor 2021 në 393,000 në nëntor të vitit 2022,” tha AGC, e cila shtoi se shkalla e papunësisë midis punëkërkuesve me përvojë në ndërtim është ulur gjithashtu nga 4.7% në nëntor 2021 në 3.9% muajin e kaluar.

Ken Simonson, Kryeekonomist në Associated General Contractors of America, e përshkroi rënien e normave të papunësisë për sektorin si “të zemëruar” për t’u parë, por shtoi se, “numri i hapjeve të vendeve të punës vazhdon të tejkalojë punësimin, duke sugjeruar që punëdhënësit donin të sillnin shumë më shumë punëtorë sesa mund të gjejnë.”/Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending