Connect with us

Infrastrukturë

Nuk ka afat se kur do të përfundojë renovimi i Teatrit Kombëtar të Kosovës

Published

on

Para një viti Ministria e Kulturës pati angazhuar ekspertë nga Fakulteti i Ndërtimtarisë së UP-së për të bërë vlerësimin e gjendjes aktuale të ndërtesës së Teatrit Kombëtar të Kosovës (TKK-së).

E gjendja e sigurisë së objektit, aty ku kanë punuar për vite me radhë punëtorët e Teatrit Kombëtar të Kosovës, pas vlerësimit që doli ishte “alarmante”, shkruan Observerkult.

Lidhur me renovimin, përmirësimin e gjendjes së objektit së TKK-së, është premtuar kaherë se do të punohet por nuk është bërë asgjë, deri vitin që e lamë pas kur edhe nisën punët për projektin ideor.

Si po shkojnë punimet në objektin e TKK-së, kur pritet të përfundojnë në tërësi punimet, ku po mbahen shfaqjet teatrale, cili do të jetë reportuari i shfaqjeve këtë sezon në një intervistë për ObserverKult ka folur drejtori i Teatrit Kombëtar të Kosovës, Kushtrim Sheremeti.

–Punët për restaurimin e objektit të Teatrit, kanë nisur kohë më parë. Deri ku kanë arritur punët dhe kur pritet të përfundojnë?

Kushtrim Sheremeti: Deri tash krejt çka është punuar është se është realizuar projekti ideor edhe jemi në pritje të realizimit të projektit të detajizuar për të cilin po shpresojmë se do të kryhet sa më parë që është e mundur.

Kjo në mënyrë që Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit t’i filloj procedurat e intervenimit brenda objektit prej profesionistëve të caktuar për këtë projekt. Pra, vetëm për projektin ideor është punuar deri më tash.

Afati për projektin ideor, puna e profesorëve dhe arkitektëve ka kaluar shumë moti. Por për shkak të disa procedurave është vonuar. Sipas deklaratave të përgjegjësve po synohet që në fund të tetorit të përfundoj në tërësi projekti ideor i detajizuar.

Ndërsa Objekti i TKK-së do të hapet atëherë kur të përfundojnë të gjitha punët e renovimit, nuk ka ndonjë afat të caktuar kohor.

-Për çfarë procedurash bëhet fjalë. Pra arsyeja që vonuar realizimi i punëve për projektin ideor?

Kushtrim Sheremeti: Nuk i kam këto informata  për shkak se kjo është një marrëveshje në mes të profesorëve të Universitetit të Prishtinës dhe Ministrisë së Kulturës…pra, nuk i kam gjitha detajet por ajo që dihet është se kanë qenë disa arsye procedurale që e kanë zvarritur këtë proces.

–Me këto punime që do të bëhen për renovimin e objektit të TKK-së, a mendoni se do të krijohen kushte normale për punë?

Kushtrim Sheremeti: Prej asaj që kemi punuar në projekt deri më tash, besoj se do të jetë një hapësirë shumë funksionale për publikun por sidomos për stafin krijues, aktorët e punonjësit e teatrit./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Historike! Kontejnerët ‘Made in Kosova’ akomodohen në projektin gjigant të ndërtimit “Stuttgart 21” të STRABAG dhe ZÜBLIN

Published

on

Kontejnerët e prodhuar nga fabrika GAMP, pas eksportimit nga Kosova, tashmë kanë nisur të pozicionohen për nevojat e mega projektit të ndërtimit “Stuttgart 21”.

Kontejnerët e parë të ndërtuar nga GAMP, do të shërbejnë për akomodimin e mijëra punëtoreve të këtij projekti, me nënkontraktor ‘Amiri Bauunternehmen GmbH’.

Kontejnerët e transporti, të bërë kryesisht nga çeliku i fortë, ofrojnë një bazë të qëndrueshme dhe të fortë për ndërtim.

Ato janë të përshtatshme për të krijuar shtëpie, zyre, dyqane, lokale tregtare, restauronte, galeri arti dhe shumë ambiente të tjera banimi.

Projekti “Stuttgart 21”, përfshinë ndërtimin e stacionit nëntokësor me një kalim luginash, si pjesë e projektit në shkallë të gjerë dhe po ndërtohet nga kompanitë gjigante të ndërtimit STRABAG dhe ZÜBLIN.

Gjeografikisht, projekti i ndërtimit ndahet në Kokën Veriore, Sallën e Stacionit dhe Kreun e Jugut. Tuneli Nordkopf DB, i cili do të ndërtohet duke përdorur metodën e ndërtimit të hapur, lidhet me dy tunelet e minuar drejt Feuerbach dhe Bad Cannstatt dhe përfundon me kalimin në sallën e stacionit.

Salla e stacionit, e vendosur midis majave veriore dhe jugore, është 450 m e gjatë dhe 80 m e gjerë dhe ka kulmin arkitekturor të çatisë së guaskës, është thelbi dhe pika fikse e projektit të përgjithshëm “Stuttgart 21”.

Javë më parë, në Lipjan, është përuruar fabrika e kontejnerëve modularë “GAMP”, një investim 7 milionë euro i një kompanie kosovare dhe një gjermane.

Fabrika 7 mijë m² shtrihet në 20 mijë m² në fshatin Konjuh të Lipjanit dhe është arritur të ndërtohet për gjashtë muaj.

Bashkëinvestitori Valon Vataj, pronar i kompanisë “KAWA”, deklaroi se GAMP do të kontribuojë në hapjen e vendeve të reja të punës dhe prodhimet “Made in Kosova”, e cila do të “pushtojë” tregjet ndërkombëtare.

Continue Reading

Infrastrukturë

Pas Konventës së Bernës, 30 organizata mjedisore kërkojnë ndalimin e punimeve në aeroportin e Vlorës

Published

on

30 organizata mjedisore nga “Aleanca e Mesdheut për Ligatina”, një rrjet ndërkombëtar nga 15 shtete kanë kërkuar të ndalohen punimet e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë, duke e konsideruar vijimin e punimeve si “shkatërrimtare për xhevahirin mesdhetar që është shtëpi për 70 specie të rrezikuara, 200 lloje shpendësh apo llojesh endemike”.

Në këtë letër përmenden mundësitë alternative të ndërtimit infrastrukturor, pa dëmtuar mjedisin. Një prej këtyre alternativave përfshin zgjerimin e madhësisë së Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës ose ndërtimin e një hekurudhe të shpejtë për të lidhur jugun e vendit me Tiranën.

“AOS dhe PPNEA kanë propozuar shqyrtimin e vendndodhjeve alternative për aeroportin siç janë Risili, Kafaraj ose Levan, në varësi të një vlerësimi të përshtatshmërisë së mjedisit apo rrezikshmërisë”.

Kjo deklaratë vjen një ditë pas vendimit të Konventës së Bernës, e cila i ka kërkuar autoriteteve shqiptare të pezullonin punimet për ndërtimin e aeroportit të Vlorës brenda zonës së mbrojtur Vjosë – Nartë derisa të kryhet një vlerësim i plotë i ndikimit në mjedis.

Komisioni Evropian, në cilësinë e anëtarit të Komitetit Drejtues të Konventës, e mbështeti vendimin. Të gjitha palët anëtare të Komitetit Drejtues e mbështetën atë unanimisht. Ky vendim është marrë në një mbledhjen e 26 qershorit (2023) të Byrosë së Komitetit Drejtues, por u zyrtarizua në 13 shtator.

Vendimi i Konventës së Bernës çon në tre numrin institucioneve politike europiane që kundërshtojnë ndërtimin e aeroportit, qysh nga çelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian (BE). Më herët në korrik të këtij viti edhe Parlamenti Europian kërkoi ndalimin e aeroportit.

Të premten dhe të shtunën e javës së shkuar, organizatat mjedisore protestuan përballë Ministrisë së Mjedisit dhe më pas përballë Kryeministrisë dhe kërkuan zbatimin e Konventës së Bernës, që Shqipëria e ka ratifikuar në janar të vitit 1999.

Zona ku sot po ndërtohet aeroporti i Vlorës, deri në vitin 2021 kategorizohej si zonë e rëndësisë së veçantë, pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë (Kategoria V). Planet për ndërtimin e këtij aeroporti kishin nisur prej muajit janar të vitit 2018./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Masterplani i Trojenës ka “harmoninë holistike”

Published

on

Drejtori i projektit LAVA, Lukas Kronawitter, ka përshkruar mendimin pas masterplanit të vendpushimit të skive Trojena që po zhvillohet si pjesë e projektit Neom në Arabinë Saudite.

Duke folur në një panel të fokusuar në Trojena në konferencën Cityscape në Riad, Kronawitter shpjegoi se si projekti synon të kombinojë peizazhin malor me zhvillimet turistike të integruara në peizazh.

Sipas Kronawitter, kjo qasje do të lejojë që zhvillimi turistik, i cili do të përfshijë një vendpushim skish dhe një kullë 330 metra të lartë, të projektuar nga Zaha Hadid Architects, të jetë në harmoni me peizazhin.

E shpallur vitin e kaluar, Trojena është planifikuar si një destinacion turistik në malet e rajonit Tabuk të Arabisë Saudite si pjesë e zhvillimit më të gjerë të Neom.

Masterplani do të ndërtohet rreth një liqeni të madh, të krijuar nga njeriu, i rrethuar nga hotele dhe shtëpi. Krahas liqenit, një mal do të jetë në majë nga një vendpushim skish i projektuar gjithashtu nga LAVA, ndërsa tjetri do të jetë në krye të rrokaqiellit të projektuar nga Zaha Hadid Architects.

/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending