Connect with us

Art

Nuk hapet pavijoni rus në Bienalen e Venecias, kuratori dhe artistët japin dorëheqjen

Published

on

Projekti i ideuar nga Raimundas Malasauskas për Pavionin Rus në Bienalen e 59-të të Artit të Venecias (23 Prill – 27 Nëntor 2022) do të titullohej “914”, por në dritën e luftës që sapo ka filluar, ai nuk do të realizohet më.

Raimundas Malasauskas, kuratori, me Kirill Savchenkov dhe Alexandra Sukhareva, artistët e ftuar për të zhvilluar projektin e ekspozitës mbi ‘tranzicionin’, në fakt, kanë dhënë dorëheqjen.

Raimundas Malasauskas, në një postim në Instagram të dielën 27 shkurt, shkruan:

“Të dashur miq dhe kolegë,

Sot dhashë dorëheqjen nga posti im si kurator i pavijonit rus për Bienalen e 59-të të Venecias, e cila ishte planifikuar të hapej në prill të këtij viti.

Admirimi dhe mirënjohja ime mbeten për artistët rusë Alexandra Sukhareva dhe Kirill Savchenkov, me të cilët punova për zhvillimin e projektit për bienalen. Megjithatë, nuk mund të vazhdoj të punoj në këtë projekt në dritën e pushtimit ushtarak rus dhe bombardimeve të Ukrainës. Kjo luftë është e padurueshme politikisht dhe emocionalisht.

Siç e dini, unë kam lindur dhe u trajnuar në Lituani kur ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik. Unë përjetova shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik në vitin 1989 dhe që atëherë kam parë dhe shijuar zhvillimin e vendit tim. Ideja për të kthyer prapa ose për të ecur përpara ndërsa jeton nën një perandori ruse ose ndonjë perandori tjetër është thjesht e patolerueshme.

“Arti, duke mishëruar vlerën simbolike të epokës moderne, i ndihmon njerëzit të ndërgjegjësohen për problemet më urgjente. Ndonjëherë kjo është mënyra më e mirë për të tërhequr vëmendjen ndaj çështjeve të ndjeshme. Puna e artistit Pavlo Makov reflekton në mënyrë simbolike në Problemet që prekin çdo qytetar të planetit. Jam i bindur se projekti do të përfaqësojë denjësisht Ukrainën në ekspozitë dhe se kuptimi i tij do të rezonojë në zemrën e të gjithëve”, tha ministri ukrainas i Kulturës dhe Politikës së Informacionit, Olexandr Tkachenko.

Thjesht duhet të shpresojmë se konflikti do të zgjidhet shpejt dhe se Pavijoni i Ukrainës mund të ndërtohet./Media Ndërtimi.

Art

Ish Fabrika e Tullave në Prishtinë po transformohet nga Kolektivi i Berlinit në Manifesta 14

Published

on

Këtë të shtunë e të diel do të zhvillohet një guidë e veçantë në Fabrikën e Tullave, hapësirë e Manifesta 14 Prishtina.

Kolektivi nga Berlini @raumlaborberlin po transformon këtë hapësirë post-insdustiale në një vend për bashkëpunim dhe për mësim eko-urban.

Vizitorët do të udhëzohen prej një instruktori nëpër pjesët e mbyllura e të braktisura të kësaj fabrike mes ndjesive dhe lëvizjeve të përditshme. Kjo guidë ofrohet në gjuhën angleze dhe shqipe – gjuha në të cilën do të zhvillohet guida përshtatet sipas grupit.

Për më shumë informata dhe për detajet e regjistrimit i gjeni në vegzën në vijim: https://manifesta14.org/…/common-grounding-a-special…/

Photos © Manifesta 14 Prishtina / Atdhe Mulla

Continue Reading

Art

“Autostrada Hangar”, hapësirë e re për komunitetin artistik në Prizren

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka vizituar hapësirën e re të edukimit, prodhimit dhe ekspozimit, që u themelua dhe u hap për publikun, në ish-bazën ushtarake të KFOR-it gjerman, tani ITP (Parku i Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren).

Kjo hapësirë e re, shumë e nevojshme për komunitetin e artit dhe qytetarët, do ta ofrojë vendin dhe mundësinë për mësim e shkëmbim të njohurive mes profesionistëve të rinj brenda fushave të tyre si dhe me ekspertë të jashtëm që do të angazhohen përmes programit të edukimit.

Përveç ekspozitave të artit bashkëkohor, Autostrada Hangar është vlerë e shtuar për komunitetin si hapësirë multifunksionale në shërbim të qytetarëve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Art

Hapet një rezidencë artistike në Prishtinë

Published

on

Shtatëmbëdhjetë ju fton në hapjen e Rezidenca 17 në shtëpinë e Hivzi Suljemanit, në lagjen Taslixhe, më datën 18 gusht, duke filluar nga ora 18:00.

Rezidenca 17 është program rezidencial që zbatohet disa herë gjatë gjithë vitit.

Artist/e dhe kurator/e ftohen përmes thirrjeve të hapura për t’iu bashkuar rezidencave tematike lokale dhe rezidencave e shkëmbimeve ndërkombëtare.

Rezidencat artistike kontribuojnë në rritjen e rrjeteve mes artistëve por edhe në kërkimin dhe prodhimin e veprave të artit të cilat trajtojnë tema sociale përmes praktikave të ndryshme të artit bashkëkohor krahas kushteve që këto praktika sot zbatohen.

Një pjesë e madhe e punëve në funksionalizim të hapësirës tashmë ka përfunduar, falë bashkëpunimit me CHwB Kosova me kampin e organizuar për restaurim dhe ripërdorim të moblijeve të vjetra.

Po ashtu edhe mbështetjes nga Kooperativa – Regional Platform for Culture dhe Komuna e Prishtinës me të cilën Shtatëmbëdhjetë vitin e kaluar nënshkroi marrëveshje për menaxhim dhe funksionalizim të objektit.

Se çfarë forme kanë marrë hapësirat e brendshme të objektit dhe më shumë detaje do të shpalosen të enjten.

 

Continue Reading

Trending