Connect with us

Infrastrukturë

Nuk dihet se kur do të nisë së ndërtuari rruga Deçan-Plavë

Published

on

Një nga projektet e rëndësishme dhe e përbashkët infrastrukturore që lidhi Kosovën dhe Malin e Zi, ende nuk ka datë se kur pritet të nisë së realizuari.

Në kuadër të mbledhjes së 96-të të Qeverisë së Republikës së Kosovës, është miratuar nisma e negocimit të Memorandumit të Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit për zbatimin e projekteve infrastrukturore të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi.

“Jemi plotësisht të përkushtuar për zhvillim ekonomik, në një fqinjësi sa më të mirë dhe afrimin mes dy vendeve. Kjo nismë hap rrugët komunikuese, me theks të veçantë për rrugën Rozhajë – Pejë si dhe rrugën Deçan – Plavë, për të cilat projekte, ndajmë bindjen që t’i shtyjmë përpara e t’i konkretizojmë në bashkëpunime dypalëshe.”, ka deklaruar ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu.

Për këtë projekt muaj më parë kishin biseduar edhe dy kryeministrat Albin Kurti dhe Dritan Abazoviq, i cili aktualisht është kryeministër në detyrë i Malit të Zi.

“U veçuan projektet e përbashkëta infrastrukturore që lidhin Kosovën dhe Malin e Zi, siç janë rruga Deçan-Plavë dhe Pejë-Rozhajë, e që do të afrojnë qytetarët dhe do të ndihmojnë ekonominë e të dy vendeve.

U bisedua për thellimin e bashkëpunimit dhe bashkërendimit të aktiviteteve të Qeverisë së Republikës së Kosovës me Qeverinë e Republikës së Malit të Zi, si dhe për organizimin e një mbledhje G2G ndërmjet të dy qeverive brenda këtij viti.”, shkruan në njoftimin nga ky takim.

Nga ana tjetër, Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu ka thënë asnjë dokument nuk e ka gjetur në zyrën e tij sa i përket projektit të ndërtimit të rrugës Deçan-Plavë.

“Ma gjeni dokumentin ku keni marrëveshje me Malin e zi për këtë rrugë. Pra, ajo nuk është rruga Deçan-Plavë, por Deçan-Bjeshkë. I kam kërkuar të gjitha dokumentet dhe nuk ka asnjë letër të vetme që ju jeni marr vesh me Malin e Zi ose me qu atë rrugë deri në Plavë. Pse na keni mashtruar për këtë projekt. Ju lutem ma gjeni letrën. Ju keni bërë marrëveshje që rruga të jetë anësore dhe jo direkt ka Manastiri i Deçanit ”, deklaroi në Kuvendin e Kosovës, ministri Aliu, kur u pyet nga deputeti Ramush Haradinaj rreth këtij projekti infrastrukturor./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”

Published

on

Ministrja e Ekonomisë dhe Energjisë Artane Rizvanolli ka folur sot në Kuvendin e Kosovës ku ka arsyetuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente për furnizim me energji.

Rizvanolli ka thënë se si Qeveri kanë marrë disa masa për përballjen me këtë situatë derisa ka dhënë edhe disa këshilla për qytetarët.

Ajo ka thënë se qytetarët duhet t’i izolojnë shtëpitë përpara se të ftohet moti derisa ka potencuar se duhet të ndërrohet edhe mënyra e ngrohjes, pra që të mos shfrytëzohet rryma për ngrohje.

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”, ka thënë ministrja Rizvanolli./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending