Connect with us

Infrastrukturë

Një parcelë e zbrazët në Dubai u shit për 34 milionë dollarë

Published

on

Ka shumë gjëra që mund të blini për 34 milionë dollarë. Në pjesë të ndryshme të botës, kështjella të larta, mega pallate buzë plazhit ose prona madhështore që vazhdojnë për kilometra të tëra. Mund të blini flota makinash sportive të fuqishme Lamborghini ose Rolls-Royce Phantoms madhështore ose avionin tuaj privat. Në Dubai, kjo shumë ju jep një grumbull rëre.

Rëra në fjalë është një parcelë e zbrazët në ishullin luksoz Jumeirah Bay, i cili kohët e fundit u shit për më shumë se 34 milionë dollarë një çmim mahnitës edhe në një pjesë të botës ku çmimet e pasurive të paluajtshme mund të arrijnë aq të larta sa arkitektura qiellore.

Prona e pazhvilluar prej 24,500 metrash katrorë u shit nga Umar Kamani, një sipërmarrës britanik dhe bashkëthemelues i shitësit të modës PrettyLittleThing. Shitja për 125 milionë dirhemë (AED) shënon një fitim të jashtëzakonshëm 242% mbi çmimin e tij fillestar të blerjes prej 36.5 milionë AED, ose pak më pak se 10 milionë dollarë, në vitin 2021. Identiteti i blerësit nuk dihet.

Parcela është një nga 128 që fillimisht u vunë në dispozicion në ishullin artificial, i cili lidhet me kontinentin nëpërmjet një ure 1000 këmbësh. Çmimi i tij në rritje në qiell është një reflektim jo vetëm i qëndrueshmërisë së disa prej pasurive të paluajtshme të Dubait ndaj tendencave rënëse në ekonomitë globale, por gjithashtu, thonë sekserët, të asaj për të cilën mega të pasurit duan të shpenzojnë dollarët e tyre.

Ishulli 6.3 milionë metra katrorë ka formën e një kali deti dhe përmban një hotel me pesë yje të zhvilluar në bashkëpunim me markën luksoze italiane Bulgari, i cili u hap në vitin 2017 dhe u kurorëzua menjëherë si hoteli i ri luksoz më i mirë në botë. Jumeirah Bay Island është gjithashtu shtëpia e shumë plazheve me rërë dhe një marinë për dhjetëra jahte, restorante të nivelit të lartë, një palestër dhe një qendër spa. Një numër i kufizuar apartamentesh luksoze disponohen edhe në kompleksin hotelier Bulgari.

Në vitin 2022, dy parcela të ngjashme në ishull u shitën së bashku për 180 milionë AED, ose pak më shumë se 49 milionë dollarë, duke sinjalizuar se vlera e tokës është në rritje. Në fakt, Palm Jumeirah është ndoshta më i njohuri nga ishujt artificialë të Dubait. Me formë të famshme si një pemë palme, është gjithashtu ishulli më i madh artificial në botë, me rreth 2.2 milje katrorë. Ishulli Jumeirah Bay, nga ana tjetër, është shumë më i vogël me vetëm 0.22 milje katrorë dhe konsiderohet më ekskluziv.

128 parcelat origjinale në ishull janë reduktuar në pak më shumë se 100, për shkak të disa blerësve që blejnë më shumë se një për të ndërtuar vila më të mëdha. Shumica janë ende bosh dhe vetëm një në 10 është aktualisht i banuar. Megjithatë, ai parashikon se kjo shitje do të rrisë më tej vlerën e parcelave, si dhe të pallateve që mund të dalin në treg pasi të ndërtohen.

Listimet aktuale tregojnë një parcelë boshe për shitje në ishullin Jumeirah Bay për 90 milionë AED, ose rreth 24.5 milionë dollarë. Një apartament me tre dhoma gjumi me katër banjo në kompleksin Bulgari në ishull po ofrohet për 60 milionë AED, ose rreth 16.3 milionë dollarë./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending