Connect with us

Dizajn

Një divan mund të kufizojë lëvizjen dhe ngurtësoj hapësirën e një dhome  

Published

on

Pranë një muri ose në cep të një dhome, shumica e divaneve duket se janë të mbështetur në murin e vetëm të disponueshëm në një hapësirë, mundësisht me një televizor përpara.

Duke qenë se zakonisht janë pjesë shumë të mëdha mobiljesh, ato mund të jenë pjesë të ndërlikuara për t’u integruar në një dhomë.

Si pasojë, një divan mund të përfundojë duke “ngurtësuar” një hapësirë, duke kufizuar lëvizjen dhe duke kompromentuar fleksibilitetin – një aspekt gjithnjë e më i rëndësishëm për ambientet e brendshme – në një dhomë.

Kjo është arsyeja pse divani mund të konsiderohet një pjesë e ankorimit në dizajnin e brendshëm; një element, vendosja e të cilit ndoshta nuk do të ndryshojë me kalimin e kohës, dhe që sigurisht do të ketë ndikim në elementët e tjerë brenda një hapësire.

Sidoqoftë, divanet modulare i japin fleksibilitet dhe shkathtësi një pjese të ngurtë. Të krijuara nga pjesë të veçanta, ato mund të adoptojnë disa forma dhe madhësi, duke krijuar ambiente të ndryshme dhe duke ndryshuar tërësisht paraqitjen dhe shpërndarjen e një mjedisi.

Këndet 90 gradë janë më të zakonshmet në arkitekturë për shkak të racionalitetit dhe lehtësisë së ndërtimit.

Natyrisht, divanët modularë që kombinojnë kënde të drejta janë gjithashtu më tradicionalët, që përshtaten lehtësisht në shumicën e hapësirave të brendshme.

Modulet mund të grupohen ose ndahen; me seksione me ose pa mbështetje të shpinës; drejtkëndëshe ose katrore. Rregullimi i tyre në një rrjet të thjeshtë mund të lejojë paraqitje praktikisht të pafundme, duke u dhënë njerëzve lirinë për t’u bërë krijues.

Vëllimet amorfe nuk janë saktësisht gjeometrike, por mund të shtojnë një ndjenjë të çuditshme dhe të pazakontë në një dhomë.

Në të njëjtën kohë, ata mund të organizojnë pa probleme dhe organikisht rrjedhën e njerëzve.

Përveç formave që gjenden në një plan dy-dimensionale, mund të luani edhe me dimensione të tjera, si lartësi të ndryshme, konkavitete dhe konveksitete, si dhe shkallët dhe valët – të gjitha këto ofrojnë lëvizje në një hapësirë./Media Ndërtimi.

Dizajn

Nike po zhvillon modelin e AI si pjesë e “ndryshimit të hapave” të dizajnit

Published

on

Marka e veshjeve sportive Nike po zhvillon modelin e saj gjenerues të inteligjencës artificiale për të dizajnuar produkte duke përdorur bankën e saj të madhe të të dhënave të sportistëve, mund të zbulojë Dezeen.

Sipas shefit të inovacionit të Nike, John Hoke, kompania po kërkon të përfitojë nga të dhënat e saj ekskluzive për performancën e atletëve me një model të madh gjuhësor të porositur (LLM).

LLM-të janë një formë e bazuar në tekst të inteligjencës artificiale (AI) e trajnuar për të njohur modelet gjuhësore. Shembulli më i njohur është ChatGPT i OpenAI.

Nike ndërton AI “kopsht privat”

“Ne përdorim të gjitha LLM-të që janë atje dhe ne kemi një model që po e ndërtojmë në shtëpi,” i tha Hoke Dezeen.

“Është pak të mendosh për zhvillimin e një kopshti privat, të shikosh grupet tona të të dhënave që janë ekskluzive për Nike – pra të dhënat e performancës nga një atlet, nga laboratorët tanë, etj. Dhe pastaj disi ta përziejmë atë me disa gjëra nga kopsht publik, por duke u siguruar që e gjithë kjo të përfshihet në atë që ne po e trajnojmë modelin.”

Emri i modelit të AI të Nike ende nuk është finalizuar.

Mbrojtës të tjerë të shquar të përdorimit të AI gjeneruese në dizajn janë drejtori i Zaha Hadid Architects, Patrik Schumacher dhe bashkëthemeluesi i Airbnb, Brian Chesky.

Ndërkohë, praktika australiane e dizajnit Studio Snoop vitin e kaluar zbuloi Tilly Talbot, një LLM të specializuar që e quajti “dizenjuesi i parë në botë i AI”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Java e Dizajnit në Milano hapet me ngjarje dhe ekspozita

Published

on

Përderisa Java e Dizajnit të Milanos fillon, qyteti italian shndërrohet në terrenin e një prej festimeve më të gjera të dizajnit global, me rrugët dhe vendet e tij të mbushura me ngjarje kulturore, ekspozita, instalime në shkallë të gjerë, bisedime dhe konferenca. Në Rho Fiera, edicioni i 62-të i Salone del Mobile.Milano mbledh së bashku stilistë, arkitektë, prodhues dhe figura kryesore të botës së dizajnit, duke shfaqur mbi 1950 ekspozues të cilët do të qëndrojnë të hapur për 6 ditët e ardhshme. Për më tepër, në të gjithë qytetin Fuorisalone hap vendndodhje në të gjithë qytetin me një program kulturor tërheqës dhe të larmishëm.

Për këtë edicion të Salone del Mobile, programi përfshin ekspozita të fokusuara si EuroCucina së bashku me mbi 1900 ekspozues. Panairi fokusohet në rehatinë, mirëqenien dhe qëndrueshmërinë, duke shfaqur instalime zhytëse si “Dhomat e të menduarit” të David Lynch. Paraqitjet i japin përparësi rrugëve me në qendër njeriun, duke integruar neuroshkencën për të përmirësuar përvojën e vizitorëve. Instalimet nga Formafantasma dhe të tjerë provokojnë reflektim, ndërsa bisedat e kuruara nga Annalisa Rosso shfaqin figura të njohura si Francis Kéré dhe Jeanne Gang, duke diskutuar mbi inteligjencën artificiale dhe dizajnin e mikpritjes.

Ndërsa Java e Dizajnit në Milano 2024 shpaloset, ajo ofron një konvergjencë të gjallë të kreativitetit dhe inovacionit. Nga Salone del Mobile deri te vendet e vendosura dhe xhevahiret e fshehura në të gjithë qytetin, ai shërben si një mundësi për arkitektët që të eksplorojnë zëra të ndryshëm dhe dialog ndërdisiplinor. Gjeni udhëzuesin tonë të Javës së Dizajnit të Milanos për vendndodhjet dhe ngjarjet kryesore, eksploroni udhëzuesin tonë të qytetit të arkitekturës së Milanos për të eksploruar arkitekturën e kryeqytetit të modës të Italisë dhe qëndroni të informuar për ngjarje të tjera të rëndësishme të arkitekturës në 2024./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Nike prezanton mbathjet e dizajnuara nga Inteligjenca Artificiale për Lojërat Olimpike të Parisit

Published

on

Nike së fundmi zbuloi koleksionin e saj të ri për Lojërat e ardhshme Olimpike të Parisit 2024, të cilat do të zhvillohen midis 26 korrikut dhe 11 gushtit 2024. Ajo që është interesante për këto këpucë është se ato janë dizajnuar me inteligjencë artificiale.

Koleksioni quhet “Nike Blueprint Pack” dhe përbëhet nga pesë modele: Alphafly 3, Pegasus 41, Air Zoom Maxfly 2, G.T. Hustle 3, dhe Mercurial Superfly.

Teknologjia më e fundit e kompanisë synon të ofrojë zgjidhje më të mira, më të shpejta dhe më efikase për atletët. Ai përfshin gjithashtu njësinë e tyre të parë të skalitur dhe të dukshme Air Zoom në këpucën e re të vrapimit Pegasus Premium. Paketa do të jetë në dispozicion më 3 korrik 2024.

Continue Reading

Trending