Connect with us

Infrastrukturë

NEOM prezanton vendin e marinave luksoze Jaumur

Published

on

NEOM ka prezantuar planin për ndërtimin e një vendndodhje të re të quajtur Jaumur, komuniteti më i madh kozmopolit luksoz në bregdetin e Gjirit të Akaba.

Jaumur është krijuar për të ofruar standardet më të larta të jetesës dhe një mënyrë jetese aktive të së ardhmes.

I vendosur në bregdet, ky projekt është shtesa e re që do të krijojë një përzierje unike përvojash, si në tokë ashtu edhe në det. Ndër zhvillimet e tjera të NEOM, Jaumur synon gjithashtu të përfaqësojë angazhimin e Arabisë Saudite për krijimin e destinacioneve të qëndrueshme turistike.

Jaumur është një komunitet ekskluziv rezidencial që është masterplanifikuar për të akomoduar më shumë se 6,000 banorë. Dizajni i projektit përfshin topografinë e larmishme të rajonit të Gjirit të Akaba. Ai përmban 500 apartamente marina dhe rreth 700 vila luksoze me akses në det dhe ankorim privat. Jaumur ofron dy hotele të dallueshme destinacioni që u ofrojnë mysafirëve 350 dhoma dhe suita luksoze, duke i lejuar ata të shijojnë pamjet dhe të shijojnë të gjitha aspektet e mikpritjes moderne bregdetare dhe aktiviteteve sportive.

Marina është qendra e zhvillimit dhe komunitetit të gjallë të Jaumur. Ajo ka një aerofoil monumentale 1.5 kilometra që ngrihet mbi shtratet më të mëdha të jahteve. Aerofoil ofron mbrojtje gjatë gjithë vitit për pronarët e jahteve dhe është një strehë për banorët dhe mysafirët e marinës. Ai përfshin një konsol që sfidon gravitetin që formon një hyrje mahnitëse në marinë, duke mirëpritur superjahtet më të mëdha në botë. Struktura skulpturore është një pikë referimi që shërben si bazë për të gjitha atraksionet e marinës, duke u kujdesur për entuziastët e përkushtuar të jahteve dhe aventurierët që kërkojnë përvoja të personalizuara.

Vendbanimi detar synon të jetë një vend i gjallë i mbushur me një sërë opsionesh argëtimi, duke ofruar aktivitete të kohës së lirë dhe përvoja kulturore, duke përfshirë ngjarjet e artit dhe programet e performancës gjatë gjithë vitit, me funksione plotësuese të tilla si dyqane me pakicë dhe restorante. Ndërsa është vendi për një qytet të gjallë social, projekti gjithashtu thekson përkushtimin e tij ndaj inovacionit dhe të mësuarit. Instituti i kërkimit është i përkushtuar për të eksploruar detin e thellë, duke ftuar ekspertë dhe pionierë për të zbuluar, mësuar dhe ruajtur mrekullitë e oqeanit, me synimin për ta bërë NEOM një qendër lider në botë për kërkime oqeanografike./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending