Connect with us

Infrastrukturë

Neom “po ndërtohet mbi gjakun e sauditëve” thotë aktivistja Lina Alhathloul

Published

on

Studiot e arkitekturës të përfshira në Neom ose duhet të bëjnë fushatë për lirimin e njerëzve të burgosur për protesta kundër mega-projektit saudit ose të largohen, thotë aktivistja e të drejtave të njeriut Lina Alhathloul në këtë intervistë.

Duke folur për Dezeen si pjesë e një funksioni më të gjerë që eksploron nëse studiot e arkitekturës duhet të rishqyrtojnë përfshirjen e tyre në Neom, Alhathloul vuri në pikëpyetje motivet pas zhvillimit shumë-rajonal.

“Është një projekt që definitivisht nuk është një prioritet për popullin saudit, duke pasur parasysh gjendjen aktuale të qyteteve ekzistuese në vend,” tha kreu i monitorimit dhe avokimit të ALQST Alhathloul për Dezeen.

“Ajo drejtohet nga një politikë e sundimit të një njeriu që nuk respekton standardet ndërkombëtare dhe i mungon çdo transparencë,” vazhdoi ajo. “Në përmbledhje, ajo është ndërtuar mbi gjakun e sauditëve dhe punëtorëve migrantë, për të mirën e kompanive perëndimore dhe ndërkombëtare.”

“Firmat e arkitekturës që punojnë në Neom nuk mund të pretendojnë më”

Neom është deri tani projekti më i madh dhe më i diskutueshëm nga 14 giga-projektet që po zhvillohen si pjesë e planit të princit të kurorës Mohammad bin Salman Vizioni 2030 për të larguar ekonominë e Arabisë Saudite nga mbështetja e saj në naftë.

Projekti ka tërhequr kritika për abuzimet e raportuara të të drejtave të njeriut, me ALQST që raportoi në vitin 2022 se tre burra që u dëbuan me forcë nga zona e Neom ishin dënuar me vdekje. Vitin e kaluar, Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut “shprehte alarmin” mbi këto ekzekutime të afërta.

Në një përgjigje zyrtare ndaj raportit, Arabia Saudite mohoi se kishte pasur shkelje të të drejtave të njeriut dhe pretendoi se treshja që do të ekzekutohej ishin terroristë të lidhur me Daesh-in dhe Al-Kaedën.

Një intervistë e fundit e BBC me ish-oficerin e inteligjencës saudite, kolonelin Rabih Alenezi, rifokusoi vëmendjen ndërkombëtare në situatën e të drejtave të njeriut Neom. Alenezi i tha BBC-së se “forca vdekjeprurëse” ishte autorizuar të largonte ata që i rezistonin zhvendosjes për t’i hapur rrugë mega qytetit The Line, i cili po ndërtohet si pjesë e Neom.

Motra e Alhathloul u arrestua disa herë për sfidën e ndalimit të vozitjes së grave në Arabinë Saudite përpara se të rrëmbehej në Emiratet e Bashkuara Arabe në vitin 2018 dhe të deportohej me forcë në Arabinë Saudite, ku u akuzua për “përpjekje për të destabilizuar mbretërinë”.

“Mesazhi është i qartë se kushdo që shpreh skepticizëm në lidhje me axhendën e të drejtave të princit të kurorës përballet me burgim”, tha drejtoresha e Lindjes së Mesme në Human Rights Watch, Sarah Leah Whitson në atë kohë.

Alhathloul paralajmëroi studiot e arkitekturës që të jenë të kujdesshme ndaj dezinformatave të përhapura nga autoritetet saudite, pasi ka pak raportime të pavarura në vend./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

SHBA miratoi programin e qendrës së hidrogjenit prej 12.6 miliardë dollarësh

Published

on

Projektet e ndërtimit me vlerë miliarda po vijnë pasi qeveria federale e SHBA-së dhe një organizatë publike-private njoftuan financimin dhe miratimin e projektit e bëjnë shtetin amerikan të Kalifornisë një “Qendra hidrogjeni”

Aleanca për Sistemet e Energjisë së Hidrogjenit të Pastër të Rinovueshme (ARCHES), koalicioni publik-privat me bazë në Kaliforni, bëri njoftimin në 17 korrik.

ARCHES përfshin katër entitete: Zyrën e Guvernatorit të Kalifornisë për Zhvillimin Ekonomik dhe Biznesin, sistemin e Universitetit të Kalifornisë, Këshillin Shtetëror të Ndërtimit dhe Tregtisë së Ndërtimit të Kalifornisë dhe Institutin e Politikave të Rinovueshme 100.

Së bashku me Departamentin Amerikan të Energjisë, ARCHES nënshkroi një angazhim prej 12.6 miliardë dollarësh për të ndërtuar më shumë se 60 stacione të karburantit me hidrogjen në të gjithë shtetin. Skema e shtrirë do të kalojë gjithashtu termocentralet ekzistuese për të përdorur energjinë e hidrogjenit, si dhe do të zëvendësojë pajisjet me naftë në tre porte kyçe të Kalifornisë.Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Miratohet ligji Ekodizajn, produktet mund të riciklohen lehtësisht

Published

on

Një ligj i BE-së ka hyrë në fuqi që do të mundësojë vendosjen e kërkesave dhe informacionit të projektimit ekologjik për pothuajse të gjitha kategoritë e mallrave fizike që dalin në tregun e BE-së. Rregullorja e re Ekodizajn për Produkte të Qëndrueshme bazohet në Direktivën ekzistuese të Ekodizajnit, e cila aktualisht mbulon vetëm produktet që lidhen me energjinë. Ai synon të përmirësojë ndjeshëm qarkshmërinë, performancën energjetike dhe aspekte të tjera të qëndrueshmërisë mjedisore të produkteve të vendosura në tregun e BE-së.

Ekodizajni ka të bëjë me integrimin e konsideratave mjedisore në të gjitha fazat e zhvillimit të produktit. Është thelbësore, në një botë ku ka një kërkesë kaq të lartë për produkte efikase dhe të qëndrueshme si një mënyrë për të reduktuar konsumin e energjisë dhe burimeve.

BE-ja ka qenë prej kohësh aktive në këtë fushë. Ju mund të njihni etiketën e energjisë që vjen në lavatriçe ose frigorifer, për shembull, të cilën e kemi falë BE-së. Por qëndrueshmëria mjedisore ka të bëjë më shumë sesa thjesht efikasitet energjetik. Me miratimin e rregullores, një produkt i qëndrueshëm do të duhet të shfaqë një ose më shumë nga karakteristikat e mëposhtme:

përdor më pak energji

zgjat më shumë

mund të riparohet lehtësisht

pjesët mund të çmontohen lehtësisht dhe të vihen në përdorim të mëtejshëm

përmban më pak substanca shqetësuese

mund të riciklohen lehtësisht

përmban më shumë përmbajtje të riciklueshme

ka një gjurmë më të ulët të karbonit dhe mjedisit gjatë ciklit të saj jetësor

Rregullorja gjithashtu prezanton masa për të ndaluar shkatërrimin e tekstileve dhe këpucëve të pashitura dhe hap një rrugë për të shtrirë ndalime të ngjashme në sektorë të tjerë, nëse provat tregojnë se ato janë të nevojshme. Kompanive gjithashtu do t’u kërkohet të zbulojnë publikisht në faqet e tyre të internetit informacionin vjetor, si numrin dhe peshën e produkteve që kanë hedhur poshtë, si dhe arsyet për ta bërë këtë. Së fundi, ai gjithashtu mundëson kriteret e detyrueshme të Prokurimit Publik të Gjelbër për të shpenzuar fondet publike në një drejtim më të qëndrueshëm. Autoritetet publike në BE në fakt shpenzojnë rreth 1.8 trilion euro për blerjen e punëve, mallrave dhe shërbimeve.

Me këtë ligj të ri, BE-ja synon të ndërtojë historikun e saj të gjatë për ofrimin e përfitimeve për bizneset, konsumatorët dhe mjedisin. Në fund të fundit, vetëm në vitin 2021, ndikimi i masave aktuale të ekodizajnit, që mbulojnë 31 grupe produktesh, kurseu 120 miliardë euro në shpenzimet e energjisë për konsumatorët e BE-së dhe çoi në një konsum vjetor 10% më të ulët të energjisë nga produktet në fushë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Rreth 300 mijë tifozë në hapjen e Lojërave Olimpike në Paris

Published

on

Për herë të parë në histori, ceremonia hapëse e Lojërave Olimpike do të mbahet në lumë. Lumi Sena në Paris do të jetë skena e këtij eventi madhështor, ku pritet të marrin pjesë rreth 300 mijë tifozë.

Kjo ceremoni unike do të jetë një spektakël i papërsëritshëm, duke shënuar një fillim të jashtëzakonshëm për Lojërat Olimpike Paris 2024.

Ceremonia hapëse, e cila do të mbahet më 26 korrik, do të përfshijë një parade madhështore nëpër lumë, me sportistë që lundrojnë përgjatë Senës në anije të zbukuruara.

Parakalimi i sportistëve do të nisë nga ura Austerlitz dhe do të përshkojë 6 kilometra, duke kaluar pranë disa prej monumenteve më të famshme të Parisit, si Kopshti i Bimëve, Invalides, Pallati i Madh dhe Kulla Eifel, për të përfunduar te Trocadéro ku do të mbahet finalja e ceremonisë.

E pjesë e këtij parakalimi do të jenë edhe sportistët e ekipit olimpik të Kosovës, të cilët me krenari do të prezantohen me flamurin shtetëror.

Për ata që nuk do të kenë mundësinë të jenë të pranishëm fizikisht në Paris, ceremonia hapëse dhe një maratonë e tranmetimeve të garave olimpike ju pret në ekranin e Radiotelevizionit të Kosovës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending