Connect with us

Infrastrukturë

Në Budakovë të Suharekës përurohet palestra e re sportive

Published

on

Në fshatin Budakovë të Komunës së Suharekës është përuruar objekti i ri i palestrës sportive në kuadër të Shkollës fillore të mesme të ulët “Lidhja e Prizrenit”.

Në përurimin e objektit të palestrës sportive prezent ishte edhe kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj i cili premtoj se investimet në sport nuk do të ndalen, dhe shkolla tjera të kësaj komune do të pajisen me palestra moderne sportive.

Kjo palestër sportive u financua nga Komuna e Suharekës dhe ka një vlerë prej mbi 230 mijë euro./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Lezha do të bëhet me spital modern, Rama publikon pamjet e projektit

Published

on

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën duke publikuar pamjet e projektit të transformimit të Spitalit Rajonal të Lezhës.

Rama shkruan ky do t’i bashkohet Spitalit të Kurbinit dhe atij të Mirditës, duke finalizuar investimet për shërbimin spitalor me standardet më të mirë në qarkun e Lezhës.

Postimi i Ramës:

MIRËMËNGJES

dhe me projektin për transformimin e Spitalit Rajonal të Lezhës, që i bashkohet ndërtimit të Spitalit të Kurbinit dhe rindërtimit të Spitalit të Mirditës, duke finalizuar investimet për shërbimin spitalor me standardet më të mira për të gjithë qarkun e Lezhës, ju uroj një ditë të mbarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

“Pevlaku & Patishta”, i shkëputet kontrata për projektin “Zgjerimi i rrugës nacionale Prishtinë – Mitrovicë”

Published

on

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se është bërë shkëputja e Kontratës me kontraktorin “Pevlaku & Patishta”, i cili ishte angazhuar në projektin “Zgjerimi i rrugës nacionale N2 Prishtinë – Mitrovicë”.

Shkëputja e kontratës është bërë bazuar në raportin e Auditorit, me ç’rast punëdhënësi, përkitazi autoriteti kontraktues (MMPHI) dhe financuesit – bankat ndërkombëtare (SFD dhe OFID) pas shumë tentativave dhe takimeve me Kontraktorin

për të gjetur zgjidhje dhe të tejkalojnë sfidat me të cilat përballeshin, Kontraktori “Pevlaku & Patishta”, nuk ka përmbushur obligimet/angazhimet e tij të përcaktuara në Minutat e Takimit, klauzola që kishin rënë dakord dhe nënshkruar më 23 Nëntor 2021,

nenet e “Aneks Marrëveshjes së Kontratës” me numër MI. 10598, të nënshkruar më 23 dhjetor 2021, si dhe legalizimin e nën-kontraktorit ilegal të angazhuar që nuk lejohet sipas kontratave ndërkombëtare që janë të bazuara në FIDIC./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Biden: Infrastruktura në SHBA do të ndërtohet vetëm me materiale amerikane

Published

on

Presidenti i SHBA Joe Biden lëshoi ​​udhëzime për të siguruar që materialet e ndërtimit në projektet e infrastrukturës federale që zhvillohen në SHBA të ndërtohen vetëm me materiale të prodhimit amerikan.

“Rrugët amerikane, urat amerikane dhe autostradat amerikane do të ndërtohen me produkte amerikane.”, tha Biden i cili foli për rëndësinë e infrastrukturës dhe ekonominë amerikane e cila ka vite që ka mbetur prapa asaj të vendeve të tjera.

“Për të ruajtur ekonominë më të fortë në botë, ne kemi nevojë edhe për infrastrukturën më të mirë në botë. Dikur ishim numër një në botë në infrastrukturë, pastaj ramë në numrin trembëdhjetë.”, tha presidenti i SHBA-së.

Që kur Presidenti Biden nënshkroi në ligj projektligjin e infrastrukturës bazë të vitit 2021, projektet kritike të ujit, ujërave të zeza, brezit të gjerë, gazit natyror dhe elektrike tani po gjejnë fonde federale. Kjo është diçka për të cilën të gjithë amerikanët mund të krenohen.

Continue Reading

Trending