Connect with us

Aktuale

Ndërtuesit e kateve pa leje në Shqipëri ndjeken penalisht, por Qeveria po tenton t’i amnistojë ata

Published

on

Gjatë një ceremonie prezantimi të drejtorit të ri të Policisë së Shtetit më 7 shtator, kryeministri Edi Rama lëshoi papritur një mori akuzash për abuzimet me lejet e ndërtimit në Tiranë.

Rama foli për mijëra metra katrorë pa leje në sheshin “Skënderbej” dhe i kërcënoi ‘ndërtuesit milionerë’ se do t’i shlyenin mëkatet vetëm duke i dhuruar katet shtesë.

Por kryeministri foli gjithashtu për falje dhe u ofroi ndërtuesve një komardare shpëtimi nga ndjekja penale.

Mesazhi i Ramës u përforcua nga zv.kryeministrja Belinda Balluku dhe ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, të cilët ekspozuan si të paligjshme karabinatë e dy pallateve në pronësi të dy kompanive të mëdha të ndërtimit në Tiranë.

“Nëse zgjedh opsionet e para menjëherë fillon procedura e legalizimit… Dhe shpëton nga ndjekja penale,” tha Çuçi në një video që u transmetua në faqen e tij në Facebook.

Ndërtimi pa leje është krim në Shqipëri dhe Kodi Penal parashikon dënime deri në 5 vjet burg për qytetarët e zakonshëm dhe 8 vjet burg për objektet me qëllime fitimi.

Për ekspertët e ligjit, ky vendim përbën një anashkalim të rendit juridik si dhe vendos një standard të dyfishtë mes biznesmenëve të mëdhenj dhe qytetarëve të zakonshëm.

“Është paradoks të ndërtosh kate pa leje dhe të mos përgjigjesh penalisht, ndërkohë që qytetarët e thjeshtë penalizohen edhe për gjëra shumë më të vogla,” i tha BIRN Ervin Metalla, ish-gjyqtar dhe tashmë avokat.

Drejtori i Agjencisë për Media dhe Informim, Endri Fuga mohoi se qeveria po bënte një amnisti penale përmes VKM-së dhe këmbënguli se ndërtuesit do t’i paguanin “sa frëngu pulën” shtesat pa leje.

“Vendimi i Këshillit të Ministrave të cilit ju i referoheni nuk synon të ndikojë raportet mes sipërmarrësve private dhe organeve të drejtësisë,” tha Fuga.

I pyetur specifikisht se pse Rama dhe ministrat premtonin ndalim të ndjekjes penale, Fuga dha përgjigje kontradiktore. Ai shtoi gjithashtu se vendimi do të rikthente “në ligjshmëri sipërfaqet e ndërtimit pa leje” dhe do i fuste sipërmarrësit brenda një “kornize të re përgjegjshmërie”./Media Ndërtimi

Aktuale

Protestojnë studentët e Fakultetit të Bujqësisë, duan kyçjen e rrymës në objektin e ri mësimor

Published

on

Studentët dhe stafi akademik i Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë përmes një proteste kanë pezulluar nisjen e procesit mësimor për vitin e ri akademik deri në marrjen e një vendimi nga ana e KOSTT për kyçje të energjisë elektrike në objektin ri.

Kallxo.com ka raportuar se ndërtimi i Objektit të ri të Fakultetit të Bujqësisë jashtë kushteve teknike të lëshuara nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) ka bërë që studentët e këtij fakulteti të mbesin pa hapësira të veta edhe këtë vit.

Bedri Dragusha, dekan në Fakultetin e Bujqësisë tha se studentët e FBV-së nuk iu gëzuan nisjes së vitit akademik, për shkak se nuk arritën të hyjnë në objektin që u takon.

“Sot është dita e  parë e vitit  aksdemik dhe stafi me studentët nuk iu gëzuan pasi kanë vendos të pezullojmë mësimin pasi nuk arriten të transefrohen  në objetin e ri. Ndërtimi  ka nis nga viti 2013. Kur erdhi momenti i kyqjes së rrymës u vërtetuua se ka  shkelje të distancës. Kjo është linë ndërkombëtare dhe sipas tyre kjo duht të jetë 7 metra distancë”- tha ai.

Blenda Fazliu, kryetare e Këshillit të Studentëve tha se po protestojnë pasi nuk po arrijnë të nisin ligjëratat në objektin e ri.

Ajo shtoi se kanë mungesë të hapësirave për vijim të duhur të mësimit.

“Po protesojmë për objektin  e ri pasi është dashur të fillojmë këtu. Nuk kemi as kushtet minimale për studime. Nga sallat e leximit, e ushtrimeve. KOSTT le të veprojë pasi për shkak të kësaj trafoje jemi në këtë gjendje. Do protestojmë deri sa të merret vendim për  zhvendosje të kësaj trafo. Kemi përkrahjen e stafit akademik për këtë pezullim”-u shpreh ajo./Media Ndërtimi.

9 vjet për ndërtimin e 9 mijë m² për objektin e ri të Fakultetit të Bujqësisë, KOSTT-i refuzon kyçjen e energjisë

Continue Reading

Aktuale

“Nga Kosova po largohen punëtorët e zellshëm që punojnë 12-15 orë në ditë!”

Published

on

Menaxheri i Trajnimeve në Innovation Center Kosovo (ICK), Shpend Lila përmes rrjetit social facebook ka shpjeguar se cila kategori e punëtoreve është duke u larguar nga Kosova në drejtim të shteteve evropiane.

“Jon tu ike njerëzit prej Kosovës shumë. Njerëz me rroga t’mira ama. Me profesione t’mira. Ne Kosove nuk ka mungese te veneve te punes, ka mungese te rrogave tmira. Dhe dinjitetit.

Nga Kosova po largohen dy kategori:

  1. Punetori i zellshëm qe punon 12-15 ore ne dite, pa kontrate, pa sigurim, me gjyse rroge n’banke (sepse oligarku duhet me pagu taksa, nuk i konvenon)
  2. Njerez te kualifikuar, te cilet me shume e durojne nje ankese profesionale prej gjermanit, se sa “n’sa ke ardhe sot?” nga raptisha.

E ardhmja e tregut te punes ne Kosove NUK duket premtuese.”, shkruan Lila./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending