Connect with us

Infrastrukturë

MVRDV shpërtheu me një kompleks të ri në Kinë

Published

on

Ndërtimi ka filluar në vendet e fundit të mbetura bosh në Distriktin Financiar dhe Biznesor të Jiaozi Parkut të Chengdu, ku MVRDV ka projektuar një kompleks të përbërë nga tre kulla zyrash me përdorim të përzier dhe një qendër konferencash të bashkuara nga një bazament në formë unaze.

Forma e ndërtesës dhe struktura funksionale janë të informuara nga konteksti i saj rrethues, me një fshat me pakicë që i referohet strukturave tradicionale që dikur ndodheshin në sit.

Tre kullat e zyrave, përkatësisht me përmasa 80, 100 dhe 130 metra lartësi, janë të ekspozuara rreth qendrës së konferencave dhe hapësirave të hapura në mes të qytetit. Prandaj, qendra e konferencave vepron si pika kryesore qendrore e kompleksit, me imazhin e saj të veçantë të vëllimeve të konsolit dhe detajeve të fasadës të frymëzuara nga traditat e thurjes së bambusë të rajonit.

Një bazament në formë unaze rrethon katër strukturat për të përcaktuar oborrin e brendshëm. Në afërsi të qendrës së konferencave, bazamenti zbret në nivelin e rrugës për të krijuar një lidhje vizuale dhe për të ftuar njerëzit në qendër të qytetit. Për më tepër, tre pika të tjera qasje ofrohen në vende të ndryshme.

Oborri qendror përfaqëson një riinterpretim modern të ndërtesave një dhe dykatëshe. Zona është projektuar për t’iu referuar fshatit të vogël tradicional që ishte i pranishëm në vend deri në mesin e viteve 2000. Strukturat e shkatërruara tani janë riimagjinuar për të shërbyer si një fshat me pakicë, me kafene, bare dhe restorante. Strukturat janë propozuar të ndërtohen nga druri dhe materiale të ricikluara.

Kohët e fundit, MVRDV është përzgjedhur për të udhëhequr projektimin e Parkut të Fabrikës së Rafinerisë së Naftës Hangzhou, një projekt i gjerë që synon të transformojë ish-distriktin industrial në një qendër kulturore të vendosur në një mjedis të gjelbër. Zyra ka zbuluar gjithashtu masterplanin e një parku të ri inovacioni kushtuar kërkimit të inteligjencës artificiale në Heilbronn, Gjermani dhe planin për zgjerimin e kampusit Noviotech në Holandën lindore./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending