Connect with us

Infrastrukturë

Moldavia kontribuon në dixhitalizimin e sistemit energjetik duke ndërtuar një rrjet inteligjent

Published

on

Një grup i parë matësash inteligjentë po instalohet aktualisht tek konsumatorët në disa lokalitete si pjesë e një programi pilot të kryer nga Ministria e Energjisë me mbështetjen e PNUD-it në Moldavi. Programi do të zgjerohet më vonë, falë mbështetjes financiare të Qeverisë Italiane, të ofruar nga UNDP.

Një pjesë e matësve janë instaluar nga Premier Energy Distribution në komunën e Kishinau dhe gjashtë periferi dhe një pjesë tjetër – nga RED Nord, në rajonin verior, duke përfshirë periferinë e Bălți. Matësit janë instaluar në amvisëri të përzgjedhura sipas kritereve të vendndodhjes gjeografike, dendësisë së popullsisë, cenueshmërisë së energjisë, gjendjes socio-ekonomike, disponueshmërisë së infrastrukturës etj.

Matësit inteligjentë do të matin konsumin në intervale të shkurtra, parametrat e cilësisë së energjisë dhe do t’i transmetojnë të dhënat automatikisht, në mënyrë të sigurt dhe pa gabime te furnizuesi i energjisë, pa qenë nevoja që punonjësit e kompanive të shpërndarjes të lexojnë fizikisht matësat. Në të njëjtën kohë, furnizuesi do të faturojë konsumin aktual të energjisë, jo të vlerësuar dhe shpërndarësi do të jetë në gjendje të identifikojë aksidentet më shpejt dhe të zvogëlojë kohën e përgjigjes.

Të dhënat e mbledhura në kuadër të programit do të përdoren për të zhvilluar politika të reja për konsum më efikas. UNDP dhe BE po testojnë disa zgjidhje teknike që mund të shtrihen në të gjithë vendin, duke përfshirë programin pilot për instalimin e matësve inteligjentë dhe programin “Rabla për pajisjet shtëpiake” për të zëvendësuar pajisjet që konsumojnë energji me ato me efikasitet energjie.

Më shumë se 50% e njehsorëve në BE janë inteligjente, gjë që ka reduktuar konsumin komercial deri në 15% dhe konsumin teknik me 5%. Rrjetet inteligjente nxiten nga nevoja për të minimizuar konsumin në mbarë botën për të frenuar humbjet e burimeve dhe ngrohjen globale./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Nga 1 qershori bllokohet një pjesë e rrugës Kaçanik-Hani i Elezit

Published

on

Ministria e Infrastrukturës njofton se duke filluar nga data 1 qershor 2024, do të bllokohet për qarkullimin e automjete një pjesë e segmentit të rrugës nacionale N2, Kaçanik- Hani I Elezit.

Bllokimi I këtij segmenti bëhet për arsye të zhvillimit të punimeve në hekurudhë-pjesa jugore e hekurudhës 10 (Fushë Kosovë- Hani I Elezit), shkruan Indeksonline.

Nëpër Autoudhën “Arbën Xhaferi” do të mund të qarkullojnë automjetet e rënda që kalojnë transit në Kaçanik.

Ndërsa, automjetet tjera mund ta shfrytëzojnë bajpasin e ndërtuar në rrugën “Agim Bajrami”( përjashtohen mjetet e rënda).

Punimet në hekurudhë është duke i realizuar kompania “G.C.F Generate Construzioni Ferroviarie-dega në Kosovë.

Ky vendim hyn në fuqi që nga sot dhe do të mbetet në fuqi deri në njoftimin e radhës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Pjesa e jashtme e klimës vendoset brenda objektit të Spitalit në Ferizaj (VIDEO)

Published

on

Një pamje e pazakontë është raportuar nga Spitali i Ferizajt. Pajisja e klimatizimit, e cila vendoset jashtë objekteve, është parë e vendosur brenda hapësirës së spitalit në njërin repart.

Një qytetar ka dërguar në adresë të Kallxo.com pamje të pajisjes.

Sipas qytetarit anonim, brenda objektit është temperatura e lartë nga pajisja në fjalë.

Kallxo.com ka kontaktuar me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Spitalit të Përgjithshëm në Ferizaj, Fikret Arifi i cili thotë se pajisja ka kohë që është e vendosur aty.

Sipas tij, në hapësirën e brendshme të spitalit është i vendosur “Autoklavi” pajisje kjo e cila kryen sterilizimin e manteleve, fashave e pajisjeve të tjera kirurgjike.

https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=2115359122163589

Arifi shtoi se kjo pajisje ka nevojë që të ketë hapësirë të ftohtë dhe objekti ua ka pamundësuar që pajisjen e jashtme të klimatizimit ta vendosin jashtë objektit.

“Objekti i Ferizajt është veç i adaptuar. Nuk është spital ai, ajo ka qenë Mjekësi Familjare dhe tërë kohën vetëm është meremetu.

Qajo pjesa e ‘Autklavit’ i bie bash në mes të Spitalit, nuk ka shansë këto gypat a çka janë me i qitë jashtë. Ata e kanë qitë me e zbut situatën për një ‘Autoklav’ që është aty e temperaturat e larta që po bëhen brenda aty kanë bërë defekte të shpesha”- deklaroi Arifi.

Ai shtoi se presin një pajisje të re të ‘Autoklavit’ dhe se planifikojnë për ta vendosur në një objekt jashtë spitalit.“

Dje (27.05.2024) e dhamë idenë që me e shpu tavanin dhe me e qitë krejt naltë, punëtorët na thanë që s’munden me dhanë garancion që nuk pikë shiu”- shtoi Arifi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Banorët e Sibovcit e Shipitullës në hall me shpronësimet: Thonë se po u vështirësohet jeta me mbylljen e rrugës

Published

on

Banorët e fshatrave që janë afër hapësira të mihjes së KEK-ut, vazhdojnë të kenë probleme të shumta.

Shipitulla e Sibovci tash janë në hall me mbylljen e rrugës.

Sipas tyre, në këtë formë, jeta po u bëhet e pamundur.

Continue Reading

Trending