Connect with us

Infrastrukturë

Ministria e Infrastrukturës ‘shpërblen’ me tender milionëshe kompanitë që kanë problem me ligjin

Published

on

Kompania ‘Bageri’, miqësinë me të cilën nuk e fsheh publikisht, Hysen Durmishi, zëvendësministër i Infrastrukturës është shpërblyer nga ky dikaster qeveritar me një tender prej më shumë se 8.6 milionë eurosh. Në po këtë tender, mbi 8.4 milionë euro të tjera i ka marrë firma “A2 group” një tenderues i madh i kohës së PAN-it.

“Nuk e mohoj se e njoh. Unë jam inxhinier dhe i njoh inxhinieret që janë pronarë firmash. Të ju them të drejtën kompania Bageri ka konkurruar për tenderin 5 milion euro. Për një lot të mirëmbajtjes se autostradës. E ka humbur”, pati deklaruar zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi afro një vit më parë.

Ato ditë kur kompania ‘Bageri’, i humbte tenderët kanë kaluar. Ka hyrë në listën e fituesve, raporton gazeta Insajderi.org.

Në janar të këtij viti kjo ministri, që shef kryesor e ka Liburn Aliun, kishte nisur një tender për zgjerimin e rrugës Prishtinë-Podujevë. Afro katër muaj procedura, dhe më në fund ata kanë ardhur në një listë se kë ta shpërblejnë në këtë tender që është parashikuar ta ketë vlerën mbi 38 milionë euro.

Në njoftimin që ka bërë kjo ministri, i nënshkruar më 30 maj, 2023, bëhet me dije se për këtë rrugë që është ndarë në disa pjesë, mbi 8.6 milionë euro shkojnë tek ‘Bageri’.

Ministria e Infrastrukturës ka listuar si grup të kompanive të suksesshme për “Lotin 2” grupin e përbërë nga “Bujar Shabani B.I”, “Kosova Asphalt”, “Bageri-1 shp.k” dhe “El-Bau Shpk”.

Në po këtë tender, mbi 8.4 milionë euro të tjera i ka marrë firma “A2 group” një tenderues i madh i kohës së PAN-it.

Në listën e këtij tenderi mbi 38 milionësh, bëhet me dije se 8.4 milionë i merr grupi i kompamive “A2 group” dhe “Vega shpk”. E para është pronë e biznesmenit Valon Ademi

Tlashet e “Bagerit” me ligjin

Kjo ministri e ka shpërblyer kompaninë “Bujar Shabani B.I. dhe “Bageri” ani pse pronari i saj tashmë po përballet me një proces gjyqësor, nën akuzën që ka falsifikuar dokumente dhe ka bërë deklarim të rremë nën betim për një tender në komunën e Lipjanit.

Siç ka raportuar Insajderi, bëhet fjalë për kontratën: Ndërtimi i rrugëve në lagjet Sllovi, Gadime, Smallushë, Gumnasellë, Llugaxhi dhe Babush, i cili kap vlerën e 734 mijë eurove.

Sipas të gjeturave të AVONET, kompania Bageri në këtë prokurim publik ka aplikuar me dokumente të falsifikuara, shkruan Gazeta Insajderi. Prokuroria vitin e kaluar kishte ngritur aktakuzë kundër biznesmenit Bujar Berisha për mashtrime në tenderët publikë.

Detaje të aktakuzës kundër shokut multimilioner të Hysen Durmishit

Në aktakuzë janë përfshirë dy tenderë publikë në të cilat mori pjesë biznesmeni Shabani me kompaninë e tij Bageri.

Bëhet fjalë për tenderin 4.7 milionësh të Komunës së Ferizajt për asfaltimit të rrugëve në fshatin Jezerc, por Bageri dyshohet se ka mashtruar edhe kur ka konkurruar në tenderin tjetër: Zgjerimi i rrugës së fshatit Bibaj, kyçja në autostradë Arbër Xhaferi. Ky tender peshonte 3 milionë e 798 mijë e 623 euro.

Milioneri Shabani dyshohet se ka përfituar afro 5 milionë euro nëpërmjet këtyre mashtrimeve me kontratat publike./Media Ndërtimi

 

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending