Connect with us

Infrastrukturë

Ministria e Arsimit ndërpreu kontratën për ndërtimin e shkollës në Kamenicë

Published

on

Si shumë projekte që ngelin në gjysmë për shumë arsye, edhe projekti i Ministrisë së Arsimit për ndërtimin e shkollës së mesme “Fan Noli” në Kamenicë ka mbetur në këtë gjendje.

Punimet nuk po zhvillohen që nga viti kaluar dhe kjo është shqetësuese për prindërit për shkak se fëmijët e tyre duhet enden nëpër shkolla të ndryshme për të ndjekur mësimin.

“Unë i kam tre fëmijë që i çoj herë te shkolla ‘Dëshmorët e Kombit’, herë i kthejmë në teknikë. Do të thotë janë mbi 300 nxënës nuk e dinë ku e kanë shkollën, duke i bartur herë në një klasë të vogël e herë në një të madhe. Gjatë dimrit kanë problem me ngrohje”, ka thënë për RTK-në prindi Mitat Jerliu.

“Është shumë shqetësuese, si për ne ashtu edhe për fëmijë sepse sa po ambientohen në një shkollë, po duhet t’i bartim në një shkollë tjetër”, ka thënë Tile Rexha.

Shefi i kabinetit të kryetarit të komunës së Kamenicës, Vaxhid Rexhepaj, nuk i di arsyet e ndërprerjes se punimeve në këtë shkollë, por shton se është dashur ta bëjnë revidimin e projektit, duke e dërguar në Ministrinë e Arsimit e cila është në negociata me operatorin ekonomik.

“Ne nuk kemi ndonjë informacion se përse janë ndalur punimet, për arsye se e gjithë procedura është zhvilluar nga Ministria e Arsimit. Ata e kanë filluar procedurën, e kanë nënshkruar kontratën dhe ata e mbikëqyrin dhe menaxhojnë komplet ndërtimin e shkollës Fan Noli në Kamenicë”, ka deklaruar Rexhepaj.

Nga ana tjetër, Inspektorati i Ministrisë së Arsimit nëpërmjet një përgjigje me shkrim, ka thënë se Operatori ekonomik që nga muaji nëntor 2023 nuk ka zhvilluar punime dhe bazuar në bisedat dhe shkresat që janë bërë,

MASHTI ka shkëputur kontratën bazuar në kushtet e kontratës dhe Ligjit të Prokurimit Publik.

Sipas Ministrisë është kontraktuar një operator tjetër dhe se punimet pritet të nisin pas disa ditësh, duke i ndarë ka ndarë mjete në vlerë prej 700.000.00 eurosh, derisa i gjithë ndërtimi do të kushtojë afro 1 milion e 700 mijë euro dhe pritet të përfundojë brenda tri vitesh./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Përballë deficitit prej 19 miliardë eurosh, a është i dënuar megaprojekti Rail Baltica?

Published

on

Zyra Kombëtare e Auditimit të tre vendeve evropiane – Estonia, Letonia dhe Lituania – lëshoi ​​një raport të përbashkët auditimi dhe një deklaratë për shtyp, e cila hodhi dyshime mbi fizibilitetin financiar të hekurudhës ndërvendore të planifikuar Rail Baltica, duke thënë se kostoja e parashikuar fillimisht është rritur ‘katërfish. në shtatë vjet, dhe mund të shkaktojë një deficit nga 10 deri në 19 miliardë euro (11 deri në 20 miliardë dollarë).

Në terma të hapur, raporti tha se përfundimi i projektit në qëllimin e tij aktual nuk është një siguri, dhe ndoshta edhe e pamundur.

Projekti Rail Baltica synon të integrojë shtetet baltike në rrjetin hekurudhor evropian përgjatë një linje 870 km që shkon nga Helsinki në Finlandë dhe Talini në Estoni në veri, në Varshavë në Poloni më në jug. Një konsorcium i Eiffage, Budimex dhe Rizzani de Eccher fitoi një kontratë gati 4 miliardë euro në maj për një seksion linjë 230 km.

Brenda kufijve të tyre, si pjesë e planit fillestar, Estonia do të shihte 213 km ndërtim hekurudhor, Letonia 265 km dhe Lituania 392 km.

Duke iu përgjigjur raportit, Rail Baltica tha se projekti kishte “evoluar ndjeshëm” që nga analiza e kostos-përfitimit të vitit 2017 si rezultat i inflacionit prej 40% në shtetet baltike midis 2017 dhe 2022, zgjerimi i fushëveprimit dhe të dhëna më të sakta.

Ai pretendoi se përfitimet ekonomike të projektit do të tejkalonin kostot, në një total prej 48 miliardë eurosh për shtetet baltike dhe se po kërkon “burime të ndryshme financiare” duke përfshirë investime private dhe kredi, në varësi të buxhetit të ardhshëm të BE-së.

Duke zbërthyer rritjen e kostos, ai ia atribuoi 31% të rritjes parashikimeve më të larta të kostos për shkak të rritjes së projektit midis 2017 dhe 2023, i cili përfshinte lidhje shtesë rajonale të lëvizshmërisë, ndryshime në standardet teknike dhe përmirësime në siguri dhe performancë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Fiksimi kinez me portet! Ndërtimi i ri në Peru që shqetëson SHBA

Published

on

Në Peru, në bregun e Paqësorit të Amerikës së Jugut, Kina po ndërton një megaport që mund të sfidojë ndikimin e SHBA-së në një rajon të pasur me burime, të cilin Uashingtoni e ka konsideruar prej kohësh… oborrin e saj.

Porti i ujërave të thella Chancay është mjaft i rëndësishëm për Pekinin, saqë lideri kinez Xi Jinping pritet ta përurojë atë në fund të vitit në udhëtimin e tij të parë në kontinent që nga pandemia, sipas informacioneve nga Wall Street Journal.

Chancay, e cila është në pronësi të shumicës nga grupi gjigant China Ocean Shipping i njohur si Cosco, premton të përshpejtojë tregtinë midis Azisë dhe Amerikës së Jugut, duke përfituar përfundimisht klientët deri në Brazil me kohë më të shkurtra tranziti përtej Paqësorit për gjithçka, nga boronicat tek bakri. Kina ka blerë të drejtat për të zhvilluar dhe menaxhuar një zinxhir portesh që shtrihen nga vendet e Azisë Jugore në Lindjen e Mesme, Afrikë, Europë dhe Amerikën e Jugut.

Ndërsa kombet në mbarë botën ‘dridhen’ nga një përmbytje e re e mallrave të lira të prodhuara kineze, porti mund të hapë tregje të reja për automjetet elektrike dhe eksporte të tjera. Kina është tashmë partneri kryesor tregtar për pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut.

SHBA shqetësohet se kontrolli i Kinës mbi atë që mund të bëhet qendra e parë e vërtetë e tregtisë globale e Amerikës së Jugut do t’i lejojë Pekinit të forcojë më tej kontrollin mbi burimet e rajonit, të thellojë ndikimin e tij midis fqinjëve më të afërt të Amerikës dhe më në fund të vendosë ushtrinë e tij në afërsi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” drejt përfundimit

Published

on

Punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” po shkojnë drejt përfundimit, ka bërë të ditur Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Qeverinë e Kosovës, Hajrullah Çeku.

“Punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” drejt përfundimit. Jemi siguruar që të punohet me intensitet e profesionalizëm të lartë. Fusha hibrid e vendosur është teknologjia e fundit e fushave dhe e para e llojit të tillë në Kosovë. Mirëmbajtja do të bëhet me pajisje të veçanta dhe inovative të cilat janë të dedikuara për fushat hibrid”, ka shkruar Çeku në rrjetin social Facebook, duke shpërndarë edhe fotografi të gjendes së fushës.

Gjatë fushatës së kualifikimeve për Euro 2024 Kosova kishte pranuar kritika për gjendjen e fushës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending