Connect with us

Ndërtim

Milano do të ndërtoj distriktin inteligjent mes arkitekturës, teknologjisë dhe natyrës

Published

on

Në Milano, deri në vitin 2025 do të ndërtohet Milano4You, distrikti i parë inteligjent në Itali, i cili do të vendoset në Segrate në një sipërfaqe prej 300,000 metrash katrorë, midis strukturës urbane dhe fshatit. Do të jetë një projekt në shkallë urbane me hapësira për koncerte, sporte dhe lojëra, të cilat, së bashku me Collina dei Giochi, Piazza della Cascina dhe të gjithë strukturën pedonale-çiklist të zonave publike dhe shëtitores, do të bashkojnë arkitekturën, teknologjinë. dhe natyra në harmoni.

Milano4you, Masterplani dhe plani i zbatimit i të cilit u hartuan nga studio MAB Arquitectura – në ATI me studion e gjelbërimit Ag & P për dizajnin e peizazhit – është një lagje e qytetit dhe fshatit në të njëjtën kohë, gjë që e bën infrastrukturën dixhitale pikën e saj të madhe të forcës. Integrimi ndërmjet sistemeve energjetike, infrastrukturave dixhitale, karakteristikave të ndërtimit dhe ekosistemit të shërbimeve në shkallë njerëzore, do të lejojë një kontekst mirëqenieje, që synon arritjen e objektivave ekonomike, mjedisore dhe të qëndrueshmërisë njerëzore. Prania e një sistemi energjetik të bazuar në burime të rinovueshme si gjeotermale dhe fotovoltaike, të mundësuar nga një rrjet inteligjent, do të lejojë një reduktim të ndjeshëm të shpenzimeve të bashkëpronësisë, duke e bërë kështu qarkun të qëndrueshëm edhe ekonomikisht.

Projekti ka një sipërfaqe bruto prej 90,000 metrash katrorë dhe përbëhet nga tre zona që mund të identifikohen si një varg hapësirash publike dhe private, të hapura dhe të ndërtuara, me karakteristika dhe lloje të ndryshme banimi. Shëtitorja është elementi strukturor i projektit dhe, në këtë aks biçikletë-këmbësorë që përshkon zonën nga jugu në veri, janë tre sheshet e Milano4You. Kjo vazhdimësi është konceptuar si një “Pradient Urbaniteti” që varion nga mjedisi më urban dhe i ndërtuar në jug, tek ai ekskluzivisht natyror dhe rural në veri./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Prodhimi evropian i ndërtimit u rrit me 3.9% në muajin janar

Published

on

Në janar, prodhimi i ndërtimit në eurozonë pati një rritje prej 3.9%, krahasuar me muajin e kaluar, sipas shifrave të fundit të Eurostat.

Në raportin e euroindikatorëve të këtij muaji, dega e statistikave dhe e të dhënave të Komisionit Evropian raportoi gjithashtu se prodhimi i rregulluar sezonalisht vetëm në BE u rrit me 3.5%.

Prodhimi u rrit gjithashtu krahasuar me janarin 2022, me 0,9% në eurozonë dhe me 1,4% në BE.

Nga muaji në muaj, ndërtimet e ndërtesave në eurozonë u rritën me 4.2%, me inxhinierinë civile me 3.0%.

Në krahasimin e saj vjetor, shifrat e eurozonës nuk ishin aq pozitive, me ndërtimin e ndërtesave me 1.4% në janar 2023, krahasuar me janarin 2022. Sa i përket inxhinierisë civile, prodhimi ishte në -1.9%.

Nga një këndvështrim rajonal, Eurostat theksoi se rritja më e madhe në prodhim ishte në Gjermani (+12.6%), Slloveni (+9.8%) dhe Poloni (+7.0%).

Në anën tjetër të shkallës, rënia më e madhe e prodhimit u pa në Hungari (-5,0%), Rumani (-4,3%) dhe Belgjikë (-1,5%)./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

A mundet Kina të vazhdojë të rrisë pjesën e saj në tregun global të ndërtimit?

Published

on

Analiza e re e 200 kompanive më të mira të ndërtimit të International Construction ilustron se sa shpejt kompanitë kineze të ndërtimit kanë rritur pjesën e tyre në tregun global të ndërtimit.

Në dekadën e fundit, kompanitë kineze të ndërtimit kanë pothuajse dyfishuar pjesën e tyre në të gjitha të ardhurat e gjeneruara nga Top 200. Ndërsa në vitin 2012, firmat kineze përbënin 23.2% të të ardhurave totale, deri në vitin 2022 ishte 44%.

Siç tregon Top 200 më të fundit, të pesë kompanitë më të mëdha në listë tani vijnë nga Kina. Shitjet për firmat kineze në listë arritën në 866 miliardë dollarë vitin e kaluar, nga 697 miliardë dollarë një vit më parë.

Ndërkohë, vendet e tjera kanë parë që pjesët e tyre të të ardhurave në Top 200 ose të bien ose të qëndrojnë të pandryshuara.

Pjesa e Japonisë ra nga 14.2% një dekadë më parë në 9.4% në listën e vitit 2022. Spanja gjithashtu pati një rënie nga 7.3% në 2012 në 3.9% në shifrat më të fundit. Gjermania ra nga 3.5% në 2.2% dhe Holanda nga 2.5% në 1.6%.

Ndërkohë, pjesa prej 12.5% ​​e SHBA-së në listën e vitit 2022 ishte pak a shumë në përputhje me 12.1% që kishte në vitin 2012 dhe ishte një histori e ngjashme për kompanitë në Mbretërinë e Bashkuar me 4.2% në 2022, krahasuar me 4.5% në 2012.

Ngadalësimi i Kinës është i përkohshëm?

Kohët e fundit, Kina është përballur me një ngadalësim. Fundi i vitit 2022 pa një rënie graduale të besimit midis blerësve të ndërtimit, me Indeksin e Menaxherëve të Blerjeve (PMI) që ra në një pikë prej 54.4 në dhjetor nga 58.2 në tetor 2022. Indeksi PMI ndjek nivelet e besimit midis menaxherëve të blerjeve me një rezultat më të lartë që tregon besim më të madh në nivelet e ardhshme të punës. Një pikë nën 50 tregon se blerësit presin që tregu të tkurret./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Në lagjen TaukBahqe po ndërtohet një fushë sportive

Published

on

Drejtori i Sportit në Komunën e Prishtinës, Granit Rugova njofton se lagjja TaukBahqe po bëhet me fushtë të Streetball.

Rugova tregon se fusha do të ketë material nga goma, e hapur për të gjithë, dhe do të jetë në harmoni me ambientin e mrekullueshëm që e rrethon.

“Fushë për STREETBALL në TaukBahqe

Pas shumë kërkesave nga banorët e lagjes së TaukBahqes, posaçërisht të rinjtë e talentuar të saj, filluam me ndërtimin e fushës speciale për Streetball.

Bashkë, do të kombinojmë natyrën, sportin dhe ambiciet e rinisë tonë të mrekullueshme, për t’u dhënë platformë moderne në realizimin e ëndrrave të tyre.

Fusha do të ketë material nga goma, e hapur për të gjithë, dhe do të jetë në harmoni me ambientin e mrekullueshëm që e rrethon.”, deklaroi drejtori Rugova./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending