Connect with us

Infrastrukturë

Microsoft planifikon të ndërtojë kampusin e inteligjencës artificiale për 3 miliardë dollarë

Published

on

Gjiganti i teknologjisë me bazë në SHBA, Microsoft, më 8 maj, njoftoi detajet e një qendre të ardhshme të të dhënave që do të ndërtohet në Wisconsin, SHBA, me kompaninë që premtoi më shumë se tre herë investimin e saj fillestar të premtuar.

Shifra totale tani është 3.3 miliardë dollarë – nga shifra prej 1 miliardë dollarësh e shpallur në 2023 – për të ndërtuar atë që kompania tha se do të jetë një qendër dhe kampus i inteligjencës artificiale (147 hektarë) prej 315 hektarësh.

Faqja, të cilën Microsoft e bleu për 50 milionë dollarë, është në Mount Pleasant, Wisconsin, rreth 70 milje (133 km) në veri të Çikagos, Illinois.

Presidenti i SHBA Joe Biden – së bashku me zyrtarë shtetërorë dhe lokalë – morën pjesë në njoftimin në vend më 8 maj.

Ndërtimi në fazën e parë të kampusit filloi në fund të vitit të kaluar, me Walsh Construction të Çikagos që shërbente si kontraktor. Pjesa e parë e projektit pritet të përfundojë në vitin 2026.

Sipas propozimit të Microsoft, projekti i zgjeruar do të gjeneronte 2,300 vende pune në ndërtimin e sindikatave deri në vitin 2025. Administrata e Biden tha se pret që qendra e të dhënave të krijojë 2,000 vende pune të përhershme me kalimin e kohës.

Microsoft gjithashtu planifikon të ndërtojë ‘Laboratorin e Bashkë-Inovacionit AI’ të shtatë në sitin Mount Pleasant. Nuk kishte detaje për punimet e reja të ndërtimit, ndërsa segmenti i ri i projektit pritet të nisë vitin e ardhshëm.

Deri më sot, Microsoft tha se ka më shumë se 300 qendra të të dhënave në mbarë botën./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending