Connect with us

Aktuale

Mbahet dëgjimi publik i Projektligjit për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme

Published

on

Në Kuvendin e Kosovës, të premten do të mbahet dëgjim publik nga Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsioni, kështu kanë njoftuar nga Kuvendi i Kosovës.

Projektligji për Byronë Shtetërore, ishte shqyrtuar në seancë plenare në shkurt të këtij viti, por nuk ishte hedhur për votim, ngase grupet parlamentare opozitare kishin kërkuar që Projektligji të dërgohet për opinion nga Komisioni i Venecias.

Duke e parë këtë kërkesë të përbashkët, Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, nuk e hodhi në votim Projektligjin dhe me këtë rast vendosi që t’i drejtohet Komisionit të Venecias.

Pas publikimit të opinionit të Komisionit të Venecias , projektligji u procedua për votim nga ana e Kuvendit, ku në seancën plenare të mbajtur me 14 korrik 2022, ai kaloi me 58 vota për dhe 3 abstenime, dhe pa mbështetjen e opozitës..

IKD kishte gjetur se në disa aspekte Projektligji nuk respekton Kushtetutën e vendit dhe nuk është në linjë të plotë me standardet ndërkombëtare në këtë fushë.

“Aspektet kryesore problematike të Projektligjit në kuptimin juridik përfshijnë: Ndër autoritetet kryesore për implementim të Projektligjit, Byroja Shtetërore, nuk është e pavarur në kuptimin objektiv. Drejtori i saj, i cili është autoriteti kryesor për fillim të procedurave të verifikimit dhe konfiskimit të pasurisë, zgjidhet me shumicë të thjeshtë nga Kuvendi dhe mund të shkarkohet lehtësisht. Kështu, Drejtori i Përgjithshëm—dhe rrjedhimisht Byroja—do të jenë objektivisht të varura nga partitë politike që zotërojnë shumicën në Kuvend. Do duhej që organi drejtues i Byrosë të jetë kolegjial dhe me përbërje pluraliste”, kishte konstatuar IKD.

Sipas IKD-së, kompetencat hetuese të Byrosë për mbledhje të informacioneve nuk janë plotësisht në harmoni me Kushtetutën.

Sipas Institutit të Kosovës për Drejtësi, standardi i të provuarit në procedurë të konfiskimit, i nevojshëm për caktim të masës së përkohshme të sigurimit dhe konfiskim final, nuk është adekuat.

“Një gjë e tillë mund të sjellë cenim të së drejtës për gëzim paqësor të pasurisë dhe/ose cenim të drejtës për gjykim të drejtë”, thuhet më tej në disa prej gjetjeve të IKD-së./Media Ndërtimi.

Aktuale

Lendlease del nga tregjet ndërkombëtare të ndërtimit

Published

on

Kompania australiane e ndërtimit dhe e pasurive të paluajtshme Lendlease ka njoftuar se do të shesë disa nga bizneset e saj jashtë shtetit, duke përfshirë operacionet e saj të ndërtimit në SHBA, MB dhe Evropë.

Njoftimi u bë si pjesë e një rishikimi të kompanisë pasi duket se do të lirojë deri në 4.5 miliardë dollarë AU (3 miliardë dollarë) kapital.

Në një deklaratë, kompania tha se ishte pjesë e planeve për të “thjeshtuar strukturën e saj organizative” dhe se do të “përqendrohej në biznesin e saj australian dhe platformën e investimeve ndërkombëtare lider në treg”.

Lëvizja, e një prej kompanive më të mëdha të ndërtimit të Australisë, krijon pasiguri rreth një sërë projektesh të papërfunduara në mbarë botën, duke përfshirë Malajzinë, Kinën, SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Italinë.

Është raportuar se ristrukturimi mund t’i kushtojë Lendlease deri në 1.48 miliardë dollarë AU (985,000 USD) në zhvlerësime dhe tarifa në lidhje me shitjet e projektit dhe pasi ajo shënon emrin e mirë të lidhur me bizneset e saj të ndërtimit në SHBA dhe MB.

Kompania tha se do të disponojë një palë projekte të mëdha në Azi gjatë vitit të ardhshëm, duke përfshirë projektin më të madh të zhvilluesit në rajon, zhvillimin e përdorimit të përzier Exchange TRX në Kuala Lumpur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shtëpia e filmit ikonik “Home Alone” shitet për 5.2 milionë dollarë

Published

on

Shitet shtëpia nga filmi ikonik “Home Alone”, e cila ndodhet në Winnetka afër Çikagos. Ndërtesa luksoze kushton 5.2 milionë dollarë.

Shtëpia është rinovuar tërësisht dhe është zgjeruar në vitin 2018 dhe pronarët aktualë kanë jetuar në të për 12 vjet.

Pronarët e rinj do të kenë në dispozicion pesë dhoma gjumi dhe gjashtë tualete. Përveç kësaj, shtëpia ka një kinema, si dhe një fushë sportive të brendshme.

Në momentin e xhirimeve të pjesës së parë të filmit “Home Alone”, kjo shtëpi luksoze i përkiste familjes Abendschien. Ata e zotëronin shtëpinë nga viti 1988 deri në vitin 2011, kur e shitën për 2.4 milionë dollarë.

Kjo familje jetoi në shtëpi vetëm një vit e gjysmë kur e kërkoi Chris Columbus, regjisori i një prej filmave më të njohur të Krishtlindjeve.

“Ai na tha se shtëpia jonë është ideale për xhirime. Nuk e kishim idenë se filmi do të kishte një sukses të tillë,” thanë pronarët më herët.

Gjatë xhirimeve të “Home Alone”, ata kanë qëndruar kryesisht në dhomën e gjumit për rreth gjashtë muaj, ndërsa në pjesën tjetër të shtëpisë janë filmuar skena të njohura nga komedia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan

Published

on

Rusia dhe Uzbekistani e kanë nënshkruar një marrëveshje, sipas të cilës, Moska do ta ndërtojë një central të vogël bërthamor në vendin e Azisë Qendrore.Kjo marrëveshje ishte në mesin e disa marrëveshjeve të nënshkruara më 27 maj në Tashkent mes presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij uzbek, Shavkat Mirziyoev.

Lideri uzbek e lartësoi projektin si “jetik” në një komunikatë të publikuar nga zyra e tij për media pas bisedimeve me Putinin, në të cilët u theksua se Uzbekistani i ka “rezervat e veta të mëdha të uraniumit”.

Ndërkohë, Putini u zotua se do të bëjë “gjithçka për të punuar në mënyrë efikase” për tregun e energjisë bërthamore të Uzbekistanit.

Nëse kjo marrëveshje miratohet, centrali bërthamor do të jetë i pari në Azinë Qendrore, dhe do ta thellojë edhe më shumë ndikimin rus në rajon.Putini theksoi se Rusia do t’i derdhë 400 milionë dollarë në një fond të përbashkët investimi 500 milionë dollarësh për t’i financuar projektet në Uzbekistan.

Mirziyoev tha gjithashtu se Tashkenti është i interesuar të blejë më shumë naftë dhe gaz nga Rusia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending