Connect with us

Fashion

Levi’s organizon seminare falas për riciklimin e xhinseve

Published

on

Kompania e njohur e veshjeve Levi’s ka krijuar një seri seminaresh që synojnë t’i mësojnë publikut se si të thurin shporta nga mbetjet e xhinseve dhe të bëjnë shkumësa dylli duke përdorur bojë indigo të ripërdorur të nxjerrë nga xhinset e vjetra të markës.

Punëtoritë shoqërojnë një ekspozitë të ardhshme të materialeve dhe objekteve të bëra nga xhins të rinovuar që do të shfaqen në dyqanin konceptual të Levi’s në Londër, Levi’s Haus, nga 20 prilli deri më 5 maj.

Organizuar nga Shoqata Arsimore Britanike Store, tre punëtoritë publike të rezervuara dhe seritë e klubeve pas shkollës të organizuara nga shkolla do të fokusohen në mësimin e teknikave të rritjes së xhinseve.

Store është një shoqatë e arkitektëve, artistëve dhe dizajnerëve që kërkojnë të mbështesin të rinjtë përmes kurseve të aplikuara krijuese dhe të adresojnë çekuilibrin social në arsimin e artit, dizajnit dhe arkitekturës./Media Ndërtimi.

 

Aktuale

Dhanë leje ndërtimi në Vlorë jashtë kritereve ligjore, arrestohen 3 punëtorë në drejtorinë e Urbanizmit

Published

on

Tre punonjës pranë zyrës së Urbanistikës në bashkinë Vlorë janë vënë në hetim, pasi kanë dhënë një leje ndërtimi në kundërshtim me ligjin. Report Tv mëson nga burime zyrtare se punonjësit R. H., 33 vjeç, K. M., 32 vjeç dhe S. A., 35 vjeçe kanë shkelur ligjin duke favorizuar një person me inicialet A. I..

“Specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare në DVP Vlorë proceduan penalisht për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, shtetasit R. H., 33 vjeç, K. M., 32 vjeç dhe S. A., 35 vjeçe, me detyrë punonjës pranë zyrës së Urbanistikës në bashkinë Vlorë, raporton gazeta Shekulli.

Këta shtetas dyshohen se kanë shpërdoruar detyrën, duke miratuar praktikën për dhënien e një leje ndërtimi jashtë kritereve ligjore, në favor të shtetasit A. I., i cili ka vijuar ndërtimin e objektit jashtë kushteve teknike të lejes së ndërtimit. Në vijim të veprimeve u procedua penalisht edhe shtetasi A. I., 38 vjeç, për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”, njofton policia./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Arton Humolli fitues i çmimit “Fotografia më e mirë e vitit” në festivalin New York-ut

Published

on

Thënia se fotografia flet më shumë se një mijë fjalë, këtyre ditëve u vërtetua edhe në Galerinë Nile të Nju Jorkut (NYNG), ku fotografi i njohur nga Prishtina fitoi çmimin e parë për fotografinë e titulluar “APOCALYPTICA”

Kjo galeri është një nga platformat kryesore të fotografëve ndërkombëtarë, që mishërojnë diversitetin, inovacionin dhe kreativitetin e krijuesve, ndërsa në garë ishin 1235 konkurrentë, raporton Telegrafi.com

NYNG-u u jep artistëve një platformë origjinale për të shprehur imagjinatën dhe vizionin e tyre për të afirmuar fotografinë në nivelin më të epërm artistik, gjithnjë duke u bazuar në përvojat dhe vëzhgimet personale.

Galeria NEW YORK NIL GALLERY është një ngjarje globale industriale online dhe për çdo vjet, i ofron publikut projekte duke ia prezantuar atij arritjet më të reja në këtë fushë të artit.

Përmes kësaj fotografie Humolli, sikur sheh gjithçka që dëshiron të zbulohet dhe gjithçka që dëshiron të mbetet enigmë, transmeton Telegrafi.

Fotografia tek Arton Humolli krijon çaste medituese duke i mbetur besnik frymëzimit vetanak, por duke mos refuzuar asnjëherë kureshtjen krijuese dhe dritëhijet nëpër kohë.

Edhe kjo fotografi, dëshmoi për të saten herë thënien e fotografit të parë shqiptar, përtej Atlantikut, Gjon Mili, i cili thoshte: “Nuk mund të quhet i civilizuar një popull i cili e deshifron pikturën, por ai që arrin ta deshifroj fotografinë”./Media Ndërtimi.

Thënia se fotografia flet më shumë se një mijë fjalë, këtyre ditëve u vërtetua edhe në Galerinë Nile të Nju Jorkut (NYNG), ku fotografi i njohur nga Prishtina fitoi çmimin e parë për fotografinë e titulluar “APOCALYPTICA”

Kjo galeri është një nga platformat kryesore të fotografëve ndërkombëtarë, që mishërojnë diversitetin, inovacionin dhe kreativitetin e krijuesve, ndërsa në garë ishin 1235 konkurrentë, raporton Telegrafi.com

NYNG-u u jep artistëve një platformë origjinale për të shprehur imagjinatën dhe vizionin e tyre për të afirmuar fotografinë në nivelin më të epërm artistik, gjithnjë duke u bazuar në përvojat dhe vëzhgimet personale.

Galeria NEW YORK NIL GALLERY është një ngjarje globale industriale online dhe për çdo vjet, i ofron publikut projekte duke ia prezantuar atij arritjet më të reja në këtë fushë të artit.

Përmes kësaj fotografie Humolli, sikur sheh gjithçka që dëshiron të zbulohet dhe gjithçka që dëshiron të mbetet enigmë, transmeton Telegrafi.

Fotografia tek Arton Humolli krijon çaste medituese duke i mbetur besnik frymëzimit vetanak, por duke mos refuzuar asnjëherë kureshtjen krijuese dhe dritëhijet nëpër kohë.

Edhe kjo fotografi, dëshmoi për të saten herë thënien e fotografit të parë shqiptar, përtej Atlantikut, Gjon Mili, i cili thoshte: “Nuk mund të quhet i civilizuar një popull i cili e deshifron pikturën, por ai që arrin ta deshifroj fotografinë”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Komatsu përmirëson ekskavatorët, investon në siguri gjatë vendpunishteve  

Published

on

Prodhuesi Komatsu Europe ka njoftuar një përmirësim të madh për ekskavatorët me tre rrota, duke rritur aftësitë e tyre dhe standardet e emetimeve.

Ekskavatorët me rrota të përmirësuara Komatsu PW148-11, PW158-11 dhe PW160-11 tani përmbushin rregulloret e BE-së të fazës V të emetimeve.

Ekskavatorët me rrota të përmirësuara Komatsu PW148-11, PW158-11 dhe PW160-11 tani përmbushin rregulloret e BE-së të fazës V të emetimeve dhe ofrojnë më shumë fuqi, veçori dhe vlera të reja.

Makineritë e reja janë krijuar për të ofruar komoditet të shtuar të operatorit, iniciativa të zgjuara të sigurisë, si dhe specifikime të përgjithshme të përmirësuara.

Me 20 kW më shumë fuqi si për PW148-11 ashtu edhe për PW158-11, të gjithë motorët e rinj Komatsu sjellin gjithashtu produktivitet më të lartë me konsum më të ulët të karburantit dhe shpejtësi më të madhe të udhëtimit.

Si të reduktoni emetimet e CO2

Një filtër i grimcave Komatsu Diesel është i pajisur me standarde, duke mundësuar që punët të përfundojnë më shpejt dhe me kosto më të ulëta dhe emetime CO2, tha firma.

Më të gjithanshëm, me përgatitjen e re për të instaluar një rrotullues opsional me pjerrësi, ekskavatorët e përmirësuar me rrota propozojnë gjithashtu një timon më ergonomik, një opsion frenimi automatik të gërmimit dhe një sedilje operatori të përmirësuar premium të pezulluar me ajër me konzola të integruara të levës.

Michael Wadsack, menaxher produkti në Komatsu Europe, tha: “Çdo punë ka diçka të veçantë. Dhe secili kërkon angazhim të plotë nga klientët tanë dhe makina e tyre.

“Kjo është ajo për të cilën ne i projektuam këta ekskavatorë të rinj Komatsu me rrota: performancë maksimale dhe komoditet operatori të kombinuara me kosto të ulëta funksionimi dhe përpjekje. Teknologjia dhe dizajni i Komatsu miqësor ndaj mjedisit dhe i fuqishëm e kryen punën. Provojeni dhe provojeni.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending