Connect with us

Arkitekturë

Kush kujdeset nëse një ndërtesë po avancon me një ide arkitekturore të gabuar?

Published

on

Në fillim të tetorit, kritiku i lartë i artit i New York Magazine, Jerry Saltz, u ankua në Instagram se New York City “është bërë të duket si Houston ose Atlanta ose Charlotte ose Milwaukee”.

Objekti i vitriolit të tij ishte Hudson Yards; në postimin e tij (teknikisht, një ripostim i një fotografie nga ilustruesi i New Yorker Roz Chast), kompleksi prej 28 hektarësh në anën Far West Side të Manhattan-it shihet nga përtej lumit Hudson, anija e ulur në këmbët e rrokaqiejve ngjitur si një lodër e hedhur. .

“Në të ardhmen unë do të organizoj gjyqe të ngjashme me Nurembergun e 98,9% të të gjithë arkitektëve,” shkroi Saltz, përpara se të përfundonte me një apel të drejtpërdrejtë:

“TË gjithë kritikët e ARKITEKTURËS duhet të shkruajnë për të ndaluar ose të paktën sulmuar këtë të përditshme [sic]. Edhe nëse është e pashpresë. Mos lejoni që ata të vazhdojnë ta bëjnë këtë qytetin tonë të rrënojave.”

Saltz është i njohur për të qenit i çuditshëm – nuk do ta harroj kurrë serinë e postimeve të tij në mediat sociale, në fillim të pandemisë, duke detajuar zakonin e tij për të blerë disa porosi kafeje të mëdha në pika karburanti dhe ushqime, t’i marrë në shtëpi, t’i vendosë në frigorifer dhe ringrohja e tyre gjatë gjithë javës, as dyfishimi i tij kur njerëzit vinin në dyshim këtë praktikë, pretendimi i tij ishte se bërja e kafesë në shtëpi përbënte snobizëm – por unë e pashë se kjo ishte veçanërisht e tepërt. Çfarë mund të bëjnë kritikët për të ndaluar zhvillimet si Hudson Yards të rriten në qytetin e Nju Jorkut apo kudo tjetër?

Shumica e kritikave të arkitekturës bëhen në të njëjtën mënyrë si kritika letrare – ose arti, muzika ose filmi -: Ndërtesat (si piktura ose skulptura ose regjistrime filmash) merren si ngjarje të kryera, ushqim për admirim ose tallje, por në fund të fundit të pandryshueshme.

Por ndryshe nga lexuesit e letërsisë, të cilët mund të zgjedhin se cilët autorë t’u kushtojnë vëmendje dhe cilët të shpërfillin, cilët libra të blejnë dhe cilët të lënë pas, përdoruesit e arkitekturës rrallë vendosin nëse do të ndërveprojnë apo jo me një ndërtesë të caktuar.

Për një lexues, një pjesë e kritikës është një mjet i dobishëm. Mund t’i ndihmojë ata të kuptojnë se si t’i qasen intelektualisht një shkrimi; mund t’i ndihmojë ata të mendojnë për diçka pasi ta kenë lexuar ose ta vënë në bisedë me diçka tjetër; thjesht mund t’i ndihmojë ata të vendosin nëse do të blejnë apo jo një libër.

Kjo nuk është krejtësisht e rreme. Provat e ngjashme me Nuremberg të Saltz-it do të kërkojnë më shumë sesa kritikët e arkitekturës “të shkruajnë për të ndaluar ose të paktën sulmuar” disa nga gjërat e shëmtuara që po ndërtohen në qytete tani. Gjërat që bëhen do të ndryshojnë vetëm kur sistemi i financimit të ndërtesave të ndryshojë nga i udhëhequr nga zhvilluesit privatë fitimprurës në entitete publike. Kjo do të kërkojë reforma të mëdha që do të duhet të fitohen përmes organizimit politik, jo vetëm të punonjësve të arkitekturës, por të të gjitha llojeve të punëtorëve brenda dhe jashtë fushës.

Kritikët nuk do ta sjellin vetëm atë ndryshim. Por nëse përfitojmë nga liria editoriale që na jep përhapja e re e platformave botuese, ne thjesht mund të ndryshojmë mënyrën e kritikës nga ajo që thjesht lidhet me një opinion të lënë pas dore te ndërtesat që janë bërë tashmë, në atë që shikon nga afër pse dhe si bëhen ndërtesat. Ne mund të bëhemi më pak të interesuar në atë se si duket një ndërtesë ose se si ajo angazhohet me idetë arkitekturore të fundit dhe më shumë se kush ka paguar për të ose kush mund ta përdorë atë. Mund të përpiqemi të gjejmë një audiencë që arrin përtej atyre që tashmë marrin pjesë ose janë të interesuar në këtë fushë. Ne mund të nxjerrim linja më të qarta midis atyre që e shohin arkitekturën si një objekt spekulativ fitimprurës dhe atyre që e dinë se është burim krenarie qytetare, identiteti kulturor, ndjenjë e shtëpisë. Ne mund, nëse guxojmë, ta bëjmë pak më të lehtë për ata që duan të zemërohen kundër makinës ta bëjnë këtë.

Marianela D’Aprile është një shkrimtare që jeton në Brooklyn. Puna e saj mbi arkitekturën, politikën dhe kulturën është shfaqur në Metropolis, Jacobin, ICON, The Nation, AN dhe gjetkë. Ajo është pjesë e bordit të Lobit të Arkitekturës dhe është anëtare e Socialistëve Demokratikë të Amerikës./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Pretendimet për jetëgjatësi të qytetit 170 kilometra saudit janë “naive” thonë ekspertët

Published

on

Pas zbulimit të planeve të qeverisë së Arabisë Saudite për një megaqytet të madh linear në shkretëtirë, ekspertët e dizajnit urban kanë shprehur skepticizëm nëse vizioni i saj utopik është realist.

“Do të kishte kaq shumë dukuri fizike dhe mjedisore që do të duhej të trajtoheshin për të arritur karakterin e jashtëzakonshëm minimal dhe të veçantë që propozojnë interpretimet,” tha Marshall Brown, drejtor i Qendrës Urban Imagjinate në Princeton dhe një profesor i asociuar i arkitekturës në Princeton. universiteti.

Philip Oldfield, kreu i shkollës së mjedisit të ndërtuar në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor (UNSW) Sydney, paralajmëroi se kostoja e madhe e karbonit e mishëruar e ndërtimit “do të kapërcejë çdo përfitim mjedisor”.

Drejtoresha e planifikimit dhe dizajnit urban në C40, Hélène Chartier, argumentoi se ajo nuk do të “donte të jetonte në një vend ku është kaq i ngushtë”, ndërsa arkitekti Winy Maas tha se “do të donte të jetonte në një mjedis të tillë”.

Shteti i Lindjes së Mesme i pasur me naftë zbuloi së fundmi imazhe dramatike të The Line, duke përshkruar dy mure gjigante me pasqyrë që vrapojnë drejt paralelisht për 170 kilometra përgjatë shkretëtirës.

E projektuar nga studioja e arkitekturës amerikane Morphosis, do të ishte 500 metra e gjatë, por vetëm 200 metra e gjerë, me boshllëkun ndërmjet të mbushur nga pëlhura urbane e mbushur dendur së bashku me pemët dhe jetën e bimëve dhe një rrjet hekurudhor me shpejtësi të lartë të ngulitur nën tokë.

Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman u mburr se qyteti, i planifikuar për nëntë milionë banorë, “do të sfidojë qytetet tradicionale të sheshta, horizontale dhe do të krijojë një model për ruajtjen e natyrës dhe rritjen e jetesës njerëzore”.

Dezeen pyeti ekspertët e planifikimit dhe dizajnit urban se si mund të funksionojë në të vërtetë një strukturë e tillë.

Që në vitin 1882, planifikuesi urban spanjoll Arturo Soria y Mata po sugjeronte idenë e një qyteti linear, me planifikuesin sovjetik Nikolay Alexandrovich Milyutin që më vonë e miratoi atë në librin e tij të vitit 1930 Sotsgorod: Problemet e ndërtimit të qyteteve socialiste.

Arkitektët Peter Eisenman dhe Michael Graves imagjinuan një qytet Linear për Nju Xhersin në vitin 1965. Katër vjet më vonë, firma italiane Superstudio propozoi Monumentin e Vazhdueshëm, interpretimet e të cilit kanë një ngjashmëri të frikshme me ato të The Line.

Kohët e fundit, arkitekti britanik Peter Barber paraqiti një plan për një qytet 160 kilometra të gjatë dhe 200 metra të gjerë, të mbështjellë rreth Londrës.

Asnjë nga këto nuk është ndërtuar realisht. Corviale, një bllok banimi social i gjatë një kilometër në Romë i përfunduar në 1984, ndoshta i afrohet më shumë të qenit një qytet linear i realizuar.

Edhe pse projekti ka marrë vëmendje të konsiderueshme, nuk është ende e sigurt nëse The Line do të bëhet realitet.

“Edhe për të imagjinuar se si do të ishte kjo pasi të përfundonte ose çfarë do të ndodhte me kalimin e kohës – madje edhe gjëra të tilla si sa lëndë e parë do të kërkonte për të ndërtuar, sa forcë do të duhej për të pompuar ujin nëpër të nga fundi në fund, çfarë ndodh me gjëra të tilla si era dhe nxehtësia në një shkallë të tillë – nuk është e mundur me krahasimet ekzistuese, “tha Brown.

“Ne jemi në fushën e spekulimeve të pastra, gjë që më kthen në pyetjen: çfarë është kjo gjë? Dyshoj se imazhi arkitektonik mund të jetë një provokim për të nxitur bisedën që po bëjmë tani.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Si mund të jetohet në banesat e epokës sovjetike?

Published

on

Në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik dhe Bllokun Lindor, komplekset e mëdha të betonit qëndrojnë si dëshmi e lëvizjes së Evropës për strehim të pasluftës. Të ndërtuara masivisht në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të, dizajnet e tyre utilitare zakonisht ishin të orientuara drejt sigurimit të shtëpive sa më shpejt dhe më lirë.

Por ndërkohë që disa nga këto zhvillime që atëherë janë rrafshuar ose janë shkatërruar, shumë prej tyre kanë mbijetuar më shumë se qeveritë komuniste që i ndërtuan ato.

Në vitin 2012, David Navarro dhe Martyna Sobecka, themelues të shtëpisë botuese dhe studios së dizajnit Zupagrafika, filluan të dokumentojnë blloqet e vjetra të betonit të Evropës Lindore — dhe të takojnë njerëzit që ende i quajnë në shtëpi. Fillimisht, dyshja synonin të fotografonin modele arkitekturore letre kundër ndërtesave që përfaqësonin, megjithëse në vend të kësaj ata u kërkuan banorëve të pozonin për portrete duke mbajtur ilustrimet.

Një dekadë më vonë, dhe me ndihmën e fotografëve nga i gjithë rajoni, ata kanë publikuar imazhe dhe histori nga 40 projekte banimi në 37 qytete të ndryshme.

Nga ai që dikur ishte Berlini Lindor e deri te qyteti i largët rus i Norilsk, Navarro dhe Sobecka zbuluan se banorët e këtyre ndërtesave shpesh të shara ankohen për probleme, duke përfshirë izolimin e dobët dhe mungesën e mirëmbajtjes. Por ata gjithashtu zbuluan shumë banorë që ishin kompliment dhe nostalgjik për shtëpitë e tyre të kohës së Luftës së Ftohtë.

Siç shkruan dyshja në hyrjen e librit të tyre të ri, “Qiratarët: Portrete konkrete të ish-Bllokut Lindor”, subjektet e tyre kanë kujtime si për “vitet e arta të ndërtesave ashtu edhe për kohët më të errëta”.

“Unë kam qenë një nga qiramarrësit e parë këtu. Unë absolutisht e dua apartamentin tim në katin e katërt. Kam tre dhoma te bollshme me një kuzhinë të vogël.

“I vetmi disavantazh janë pëllumbat, oh i dashur, kjo është vërtet e tmerrshme! Rinovimi duket i bukur dhe i pastër nga jashtë, por ata nuk vendosën qeramikë në dyshemetë e ballkonit, siç premtuan. Përveç kësaj, qiramarrësit ende paguajnë rreth 200 zloty. (43 dollarë) në muaj secili për këtë rinovim.”

“Këto shtëpi panelake (betoni të parafabrikuara) u ndërtuan shumë shpejt në mënyrë që njerëzit të kishin vend për të jetuar. Të gjithëve u pëlqente këtu. Pastaj erdhi Revolucioni i Kadife dhe ata donin t’i shembnin; po t’i kishin prishur, ne nuk do t’i kishim shtëpitë sot.

“Kur ne blinim një apartament këtu ishte shumë e përballueshme, tani ato janë në dispozicion për 4 milionë koruna (166,000 dollarë), mjaft të shtrenjta për njerëzit që nuk kanë shumë para.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Projekti i banimit virtual nga Zaha Hadid Architects promovon vetëqeverisjen urbane

Published

on

Projektuar nga Zaha Hadid Architects, Liberland Metaverse është një projekt virtual në atë që banorët do të jenë në gjendje të blejnë pjesë toke të pabanuara bazuar në një bërthamë urbane të zgjedhur dhe t’i qasen ato si avatarë.

Komuniteti përfshin rrethe hiper-realiste që promovojnë vetëqeverisjen urbane.

Fazat fillestare të projektit u zhvilluan duke përdorur njohuri për dizajnin hapësinor, gjetjen e rrugës dhe estetikën e përgjithshme të atmosferave sociale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending