Connect with us

Ndërtim

Kurti: Një muaj heshtje ndaj kërkesës për padinë ndaj ndërtimit të objektit milionësh në Lakrishtë

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nëpërmjet rrjetit social facebook ka reaguar në lidhje me padinë që Grupi i Këshilltarëve Komunal të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, në Komunën e Prishtinës e kishte dorëzuar para një muaji për anulimin e “Kontratë për ndërtimin e përbashkët të objektit banesor afarist”.

Të paditur janë: Ndërmarrja Publike Banesore Sh.P.K. (NPB)., Made Group Construction Sh.P.K., Arkos Sh.P.K. dhe Madekos Sh.P.K..

“Kuptimi i urgjencës, sipas Gjykatës Themelore të Prishtinës

Një muaj heshtje ndaj kërkesës së asambleistëve për masë të sigurisë, për mbrojtje të 17 mijë m2 pronë publike në Prishtinë.

Masa e sigurisë, natyra e së cilës kërkon reagim të menjëhershëm të gjyqësorit, mbetet e pa adresuar për 30 ditë me radhë.

Në vendosje e sipër, në bazë të ankesës së Partisë Demokratike të Kosovës lidhur me tarifat e energjisë elektrike, Gjykata Themelore në Prishtinë vendosi për 3 ditë.

Pra, 30 ditë deri tani, për shqyrtim të kërkesës për mbrojtje të pronës publike. E 3 ditë për një çështje të afektuar nga kriza globale e energjisë elektrike.

Ndërsa kërkesëpadinë e ish drejtorit të Fondit për Sigurime Shëndetësore, Gjykata e trajton pas 48 orësh.

Kush vendosë për shpejtësinë e reagimit të gjyqtarëve?

Si ndahen lëndët dhe pse nuk përdoret sistemi elektronik i menaxhimit të lëndëve?

Kush udhëheqë me pavarësinë e gjyqësorit?”, ka shkruar kryeministri Albin Kurti./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Bechtel do të ndërtoj termocentralin e parë bërthamor të Polonisë

Published

on

Kontraktori amerikan Bechtel dhe Westinghouse Electric Company kanë nënshkruar një marrëveshje zyrtare për partneritet në projektimin dhe ndërtimin e termocentralit të parë bërthamor të Polonisë.

Fabrika, në vendndodhjen Lubiatowo-Kopalino në Pomerani, vlerësohet të kushtojë 20 miliardë dollarë.

Konsorciumi dhe shoqëria polake Polskie Elektrownie Jądrowe pritet të nënshkruajnë një kontratë shërbimesh inxhinierike javën e ardhshme.

Qeveria polake zgjodhi teknologjinë e reaktorit Westinghouse AP1000® për programin e saj të parë të energjisë bërthamore në nëntor 2022.

Licencimi dhe puna inxhinierike tashmë është duke u zhvilluar për projektin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Filluan punimet për ndërtimin e dy godinave të para në Portin e ‘Durrës Marina’

Published

on

 

Nisin punimet në Portin e ‘Durrës Marina’, pjesë e një projekti të rëndësishëm në sektorin e hoteleri turizmit. Marina turistike e Durrësit është tashmë realitet dhe jo vetëm projekt në letër.

Në pjesën lindore të portit kanë nisur punimet për ndërtimin e dy godinave të para, për të  cilat është dhënë leja e ndërtimit në fillim të muajit të kaluar.

Firma e ndërtimit që ka fituar të drejtën për ndërtimin e dy hoteleve të para 8 katëshe, po kryen punimet për rrethimin e kantierit dhe gërmimin e bazamentit për dy ndërtesat ne fjalë.

Leja e Ndërtimit dhënë nga Këshilli Kombëtar i Territorit: për objektin: “Godinë banimi dhe shërbimi me 1, 6, 7, 8 dhe 10 kate mbitokë, 1 kat pjesërisht parkim nëntokë dhe 1 kat parkim nëntokë” dhe “Godinë banimi dhe shërbimi 1, 6, 7 dhe 8 kate mbitokë, 1 kat pjesërisht parkim nëntokë dhe 1 kat parkim nëntokë”, Zona 02, Zona e menaxhimi A02 dhe A04, me vendndodhje në “Marina & Jahtet e Durrësit”, me subjekt zhvillues shoqërinë “Durrës Marina” SH.A.

Në projektin e Durrës Marina parashikohet të ndërtohen një sërë rezidencash luksi, ndërsa në sipërfaqen ujore parashikohet ndërtimi i kalatave për strehimin e jahteve të përmasave të ndryshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Përparon projekti i ndërtimit të kuartetit të kullave në Frankfurt me kosto prej 1 miliard euro

Published

on

Është duke u bërë përparim në një kuartet kullash në qytetin e Frankfurtit, që thuhet se është ndërtuar me arkitekturë pioniere dhe një koncept të zhvillimit të qëndrueshëm urban.

Kompania e punimeve të rreme dhe kallëpeve Peri po luan një rol të rëndësishëm në projektin e brendshëm të qytetit “FOUR Frankfurt” të Groß & Partner me një gamë të gjerë sistemesh për aplikimet e kallëpeve dhe skelave dhe teknologjisë së ngjitjes që i nënshtrohet rregulloreve më të rrepta të sigurisë dhe një logjistike të sofistikuar. koncept.

Kostoja e parashikuar e projektit është 1 miliard euro (1,065 miliardë dollarë) dhe të dhënat aktuale të planifikuara të përfundimit janë 2025.

Katër kullat do të ndryshojnë për sa i përket lartësisë dhe qëllimit të tyre. T1, kulla më e lartë në kuartet, do të gërvisht qiellin në një lartësi prej 233 m dhe, pas përfundimit, do të ofrojë 56 kate hapësirë ​​për zyra.

T2 dhe T3 janë dy kulla të larta banimi, me lartësi përkatësisht 178 m dhe 128 m. Kulla T2 do të jetë një nga kullat më të larta të banimit në Gjermani kur të përfundojë. Kulla T4 është kulla më e vogël në ansambël, me 25 kate dhe një lartësi prej 104 m.

Në total po ndërtohen rreth 600 banesa me ballkone të zhytura, përveç hotelit, banesave me shërbime dhe ambienteve për zyra./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending