Connect with us

Ndërtim

Kostoja e materialeve të ndërtimit pati ‘rënie të ndjeshëm’ në dhjetor

Published

on

Rënia e çmimeve të karburantit dizel, lëndës drusore dhe çelikut ngadalësoi inflacionin për materialet dhe shërbimet e përdorura në ndërtim në dhjetor në SHBA, por lehtësimi mund të jetë jetëshkurtër, sipas një analize nga Associated General Contractors of America.

Analiza gjithashtu vuri në dukje se kontraktorët renditën kostot materiale si një nga shqetësimet e tyre kryesore në një anketë që shoqata publikoi këtë muaj.

“Ndërsa indekset e çmimeve të prodhimit për inputet e ndërtimit ranë në dhjetor, ato ende tejkaluan masat e tjera të inflacionit për vitin,” tha Ken Simonson, kryeekonomist i shoqatës.

Simonson shtoi, “Përveç kësaj, disa çmime tashmë janë bërë më të larta në janar. Kontraktorët kanë të drejtë të renditin kostot e materialeve si një shqetësim kryesor për vitin 2023.

Indeksi i çmimeve të prodhimit për inputet në ndërtim – çmimet e ngarkuara nga prodhuesit e mallrave dhe ofruesit e shërbimeve si shpërndarësit dhe firmat e transportit – janë rritur 7.2% në 2022, pavarësisht se janë ulur 1.8% nga nëntori në dhjetor.

Rënia njëmujore u nxit më tej nga rënia e çmimeve të karburantit, lëndës drusore dhe çelikut. Indeksi i çmimeve të prodhimit të karburantit dizel ra me 28.7% në dhjetor, indeksi i lëndës drusore dhe kompensatës ra me 3.7%, dhe indeksi i produkteve të fabrikave të çelikut ra me 2.7%. Në të kundërt, indeksi për betonin e gatshëm u rrit me 1.4% për muajin dhe 13.6% për vitin.

Më shumë se 1,000 kontraktorë iu përgjigjën sondazhit që shoqata dhe Sage publikuan së bashku më parë në janar. Kostot materiale dhe një ngadalësim ekonomik ose recesion ishin shqetësimet më të listuara, ku të dyja u shënuan si ndër shqetësimet më të mëdha për gati tre në katër firma./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending