Connect with us

Infrastrukturë

Kontraktori italian Webuild po ndërton digën më të madhe në botë prej 700 km, do të prodhohen deri në 6,500 MW energji elektrike

Published

on

Kontraktori italian Webuild po ndërton GERD, me punën që filloi më shumë se një dekadë më parë në 2011. Projekti prej 5 miliardë dollarësh është tani më shumë se 90% i përfunduar.

Qeveria etiopiane pret që diga të prodhojë deri në 6,500 MW energji elektrike, e cila do të dyfishonte prodhimin vjetor kombëtar të energjisë elektrike të vendit.

Diga, 700 km në veriperëndim të kryeqytetit Addis Abeba, do të jetë diga më e madhe hidroenergjetike në Afrikë. Diga kryesore e betonit të ngjeshur me rul (RCC) do të jetë 1800 metra e gjatë dhe 170 metra e lartë. Projekti përfshin gjithashtu një digë me shalë me mbushje shkëmbi dhe dy termocentrale të instaluar në rrjedhën e poshtme në rrëzë të digës në brigjet e kundërta.

Ai do të krijojë një rezervuar që mbulon 1,875 km katrorë dhe do të përmbajë 74 miliardë metra kub ujë.

Impianti do të ketë një kapacitet të instaluar prodhimi prej 5,150 MW, me 10,000 njerëz që punojnë në ndërtimin e tij mesatarisht në vit.

Projekti nuk ka qenë pa polemika, me Egjiptin dhe Sudanin, të cilët fqinjë me Etiopinë në rrjedhën e poshtme, duke shprehur shqetësimin se diga mund të çojë në një ulje të rrjedhës së ujit në lumin Nil.

Edhe pse kohët e fundit, Sudani duket se ka ndryshuar pikëpamjen e tij, duke shpresuar se diga do të jetë në gjendje të ndihmojë në kufizimin e përmbytjeve vjetore në vend.

endet në mbarë botën punojnë për të prodhuar më shumë energji të pastër për të përmbushur objektivat e tyre të emetimeve të karbonit, projektet e ndërtimit të energjisë hidroelektrike po bëhen gjithnjë e më popullore.

Kina ka shpallur një objektiv prej 120 GW të kapacitetit të pompimit të hidrocentraleve deri në vitin 2030.

Ndërkohë, qeveria indiane ka përcaktuar plane për të arritur 18.8 GW të ruajtjes së pompuar deri në vitin 2032 dhe SHBA pritet gjithashtu të investojë më shumë në projektet e hidrocentraleve si pjesë e Aktit të saj për Reduktimin e Inflacionit.

Raporti vjetor i Shoqatës Ndërkombëtare të Hidroenergjisë (IHA) 2022-23 e vendos mesataren vjetore të kapacitetit të ri të hidrocentraleve për pesë vitet e fundit në 22 GW. Por ai vuri në dukje se kjo është shumë më pak se 45 GW në vit që nevojiten për të arritur emetimet neto zero deri në vitin 2050./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending