Connect with us

Aktuale

Koncepti ku banorët mund të aksesojnë nevojat e tyre të përditshme për 15 min. fiton çmimin për modelin e planifikimit urban

Published

on

Një koncept për një qytet në të cilin qytetarët mund të aksesojnë nevojat e tyre të përditshme me këmbë ose me biçikletë brenda 15 minutave ka fituar çmimin Obel për 2021.

I quajtur me vend qyteti 15-minutësh, modeli i planifikimit urban u zhvillua nga shkencëtari francezo-kolumbian Carlos Moreno për të ndihmuar në trajtimin e hegjemonisë së makinave dhe për të krijuar mjedise urbane më të qëndrueshme me në qendër njeriun.

Ky është projekti i tretë që fiton një çmim Obel, një çmim ndërkombëtar i paraqitur çdo vit nga Fondacioni Henrik Frode Obel për të festuar “kontributet e jashtëzakonshme arkitekturore në zhvillimin njerëzor”.

Këtë vit konkursi u fokusua veçanërisht në zgjidhjet e reja për sfidat me të cilat përballen qytetet në mbarë botën.

Parisi ndër qytetet që tashmë përdorin idetë e Morenos

Moreno zbuloi për herë të parë vizionin e tij për modelin e qytetit 15-minutësh në vitin 2016. Qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së jetës së njerëzve që jetojnë në zona të dendura metropolitane.

Ai imagjinon qytete të decentralizuara në të cilat qytetarët mund të hyjnë në shtëpinë dhe vendin e tyre të punës ose me një shëtitje të shkurtër ose me biçikletë. Ushqimi, shëndetësia, arsimi dhe objektet kulturore do të ishin gjithashtu të aksesueshme pa makinë brenda një çerek ore.

Reduktimi i varësisë nga automjetet në këtë mënyrë mund të ndihmojë në uljen e përdorimit të karburanteve fosile, emetimet e karbonit dhe ndotjen e ajrit dhe, nga ana tjetër, të përmirësojë shëndetin e njerëzve dhe planetit.

Lehtësimi i udhëtimit aktiv do t’u ofronte qytetarëve gjithashtu përfitime shëndetësore fizike, ndërsa reduktimi i kohës së udhëtimit të tyre do t’i ndihmonte ata të arrinin një ekuilibër më të mirë punë-jetë.

Korniza e Morenos, e cila mund të përshtatet për t’iu përshtatur kulturave dhe nevojave lokale, ka informuar tashmë planifikimin urban në qytete të tilla si Buenos Aires, Chengdu dhe Melburni.

Koncepti u popullarizua gjithashtu nga kryebashkiaku i Parisit, Anne Hidalgo, e cila e përdori atë gjatë fushatës së saj të rizgjedhjes në vitin 2020, për të cilën Moreno shërbeu si këshilltare shkencore.

Koncepti është “hap drejt së ardhmes”

Juria për çmimin Obel 2021 përfshinte arkitekten e peizazhit Martha Schwartz, akademikun Wilhelm Vossenkuhl dhe arkitektët Kjetil Thorsen nga Snøhetta, Louis Becker nga Henning Larsen Architects dhe Xu Tiantian nga DnA.

Schwartz, i cili kryesoi jurinë, e përshkroi konceptin e qytetit 15-minutësh si “një hap të vërtetë drejt së ardhmes”./Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon aksionin i prokurorisë për verifikimin e ndërtimeve në Brezovicë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj bën me dije se aksioni po zhvillohet në bashkëpunim me Drejtorinë e Krimeve të Rënda (DKR) në Prishtinë, Inspektoratin e Minsitrisë së Mjedisit, Departamentin e Mbrojtjes së Mjedisit, Inspektoratin e komunës, Drejtorinë e Parkut Kombëtar “Sharri” dhe Agjencinë Kadastrale.

“Qëllimi i këtij inspektimi është identifikimi i ndërtimit të gjitha objekteve në zonat e mbrojtura të parkut kombëtar se në cilat zona janë ndërtuar ato, a posedojnë leje ndërtimore dhe të njëjtat a janë në pajtim me ligjin”, thuhet në njoftim.

Një aksion i ngjashëm ishte zhvilluar edhe më datën 4 gusht.

Inspektorët kishin dalë në terren për identifikimin e ndërtimeve në zonat e mbrojtura të parkut kombëtar./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Aktuale

Në Han të Elezit protestohet kundër rritjes së çmimeve të çimentos

Published

on

Në Han të Elezit është protestuar për të kundërshtuar ngritjen e çmimeve të çimentos.

Dhjetëra kamionë kanë marrë pjesë në protestë, duke lëshuar boritë e tyre si shenjë kundërshtimi për këtë rritje.

Naim Mahmutaj, përfaqësues i Shoqatës së Betonjerkave të Kosovës, tha se kjo ngritje është bërë drastike dhe e papërballueshme.

“Jemi mbledhur sot në këtë tubim të qetë për të shprehur kundërshtimin dhe shqetësimin tonë të thellë lidhur me ngritjen e vazhdueshme të çmimit të çimentos. Siç jeni të informuar së fundmi, nga fabrika e çimentos “SharrCem” për ngritje të sërishme të çmimit të çimentos për 17.81 euro për ton, duke përfshirë TVSH-në, që do të hyjë në fuqi nga data 08.08.2022. kjo është ngritja e tretë e çmimit të çimentos brenda këtij viti. Meqenëse nga data 1 janar deri më sot, çmimi i çimentos është ngritur nga 82.01 euro për ton, në 129.80 euro për ton” tha ai.

Mahmutaj gjithashtu përmendi edhe shqetësimet e kësaj shoqate.

“Shqetësimet tona janë: ngritja e shpeshtë e çmimit të çimentos, mungesa e arsyetimit përmbajtjesor për këto ngritje, ngritja në mes të sezonit të punës, ngritja pa paralajmërim paraprak dhe në afat shumë të shkurtër kohor”.

Protesta ishte e qetë dhe pa incidente./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Kërkohet të hetohet ngritja e çmimit të çimentos në Kosovë, vendet e origjinës nuk e kanë rritur çmimin!

Published

on

Kërkohet të hetohet ngritja e çmimit të çimentos në Kosovë, vendet e origjinës nuk e kanë rritur çmimin!

Çmimi i një toni beton në Kosovë është rritur për 60 euro, në treg kushton 150 euro

Prodhuesit e betonit në Kosovë i janë drejtuar kryeministrit Albin Kurti me një letër ku i ankohen për ngritjen e çmimit të cementit, si lëndë e parë për prodhimin e betonit.

Ata thonë se çmimet janë të papërballueshme meqë nga janari kanë pësuar rritje të madhe.

“Ndryshimet vetëm në vitin aktual janë të papërballueshme për mbarëvajtjen e procesit të punëve tona si prodhues dhe të gjithë sektorit të ndërtimtarisë, kjo pasi që nga janari që ishte çmimi 90 euro për ton në këtë moment ka arritur deri në 150 euro për ton”, thuhet ndër të tjera në letër.

Gjithashtu, ata kanë thënë se derisa kanë kontrata të mëhershme për furnizim me beton me çmime më të vogla, kjo po iu shkakton humbje, raporton Nacionale.com.

Kërkojmë nga autoriteti i konkurrencës që të hetojë këtë dukuri pasi që sipas informacioneve që kemi ne si tregtarë, fabrikat e cementit në vendet e origjinës nuk e kanë ngritur çmimet, por ngritja e çmimeve është duke ndodhur vetëm në Kosovë”.

“1.2 milionë tonë me ndryshim në çmim prej 60 euro për ton, 72 milionë euro ndryshim që konsiderojmë se i fitojnë prodhuesit e cementit dhe tregtarët e cementit në dëm të prodhuesve të betonit dhe sektorit të ndërtimtarisë. Poashtu, marrë parasysh që kemi kontrata të mëhershme për furnizim me beton me çmime të volitshme, kjo po bëhet e papërballueshme dhe do të na shkaktojë humbje”, thuhet më tutje në letër.

Në fund, ata thonë se nëse nuk ndërmerren masa për këtë çështje nga qeveritarët, do t’iu duhet të ndërpresin aktivitetet e tyre./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending